Resultat Sverige ultra

Black River Run, Västerås, 2015-09-19
resultat - bilder - banan

Ett varv på banan är 10 miles (16,1 km). 57 % av sträckan följer motionsspår och preparerade stigar, 16 % är asfalt, 15 % går på mindre grusvägar och 12 % på teknisk stig och över små berghällar.

Västeråsterrängen är flack, sammanlagda höjdskillnaden är ca 100 m per varv. Distansen är 50 miles ( 80,5 km ) och genomförs genom 5 varv på banan. Det finnas ett kortare alternativ på 20 miles ( 32 km ) , 2 varv, för de som inte vill testa ultralöpning men vill ha ett perfekt genrep till Lidingöloppet.

Start och mål vid Västerås SOK’s klubbstuga Orientalen i Västerås.

Start:
   För 20 miles DayLight är starten kl 09.30
   För 50 och 100 miles är starten kl 10.00
   För 20 miles MidNight är starten kl 00.00 natten mot söndag

Arr: Västerås Löparklubb

 

Omvandlingstabelll  milse -> km

 

100 miles

=

160, 930 km

  50 miles

=

80, 467 km

20 miles

=

32,185 km

 

Bilder
foto Mats Liljegren (ML)

Delar av startfältet i det 4:e Black River Run, bl a 2:an 100 miles herrar Andrew Maier (104), 1:an 50 miles herrar Christian Ritella (143) och Marcus Forsberg (129), foto ML
Fler startklara löpare, bl a 1:an 100 miles herrar Niklas Holmström (133), Niklas Gunne (132) och Tommy Schönberg (140), foto ML.
Tävlingsledaren Bo Johansson hälsar löparna välkomna, foto ML

Anna Sjöberg, Västerås Skidklubb segrade i damernas 20 miles Daylight med tiden 2:51:37.

Medaljtrion i herrarnas 50 miles, Christian Ritella(7:26) flankerad av Anders Strömvall(7:42)
och Jerry Nordgren(7:39)

Segern i damernas 50 miles gick till Elin Jakobsson från IK Akele.
Regnet strilade som bäst under loppet
Banans värsta stigning, första halvan i en trappa
Frederic Rambaud med familj efter målgång på 100 miles, foto ML
Mats Liljegren efter målgång på 100 miles, foto ML
 
Banan
 
 

Resultat Black River Run, Västerås, 2015-09-19

lopp

plac

namn

klubb

tid

efter

100 miles

1

Niklas Holmström

Västerås LK

16:31:22

 

 

2

Andrew Maier

Åkersberga

17:35:14

+1:03:52

 

3

Daniel Ljungdahl

Höör

17:45:39

+1:14:17

 

4

Janne Aho

Hallstahammar

18:29:39

+1:58:17

 

5

Mikael Hedman

Hammarby sjöstad

18:54:57

+2:23:35

 

6

Niklas Gunne

IFK Mora friidrottsklubb

20:07:08

+3:35:46

 

7

Tommy Schönberg

Sportsällsk Mazarinerna

21:17:22

+4:46:00

 

8

Johan Svahn

Sommarvägens LL

21:32:01

+5:00:39

 

9

Andreas Norén

Åre Fysiocenter

21:33:49

+5:02:27

 

10

Peter Nilsson

Åre

21:33:51

+5:02:29

 

11

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

21:40:19

+5:08:57

 

12

Jonas Brantvall

UT Kolmården

22:08:49

+5:37:27

 

13

Marcus Forsberg

S Dalarnas Räddningstj

22:47:34

+6:16:12

 

14

Niklas Hovén

Falun

22:52:43

+6:21:21

 

15

Frederic Rambaud

Strängnäs

22:52:46

+6:21:24

 

16

Bertil Lundell

IF Linnéa

25:46:02

+9:14:40

 

17

Richard Andersson

Lund

26:01:08

+9:29:46

 

18

Gert Gustavsson

Team Blekinge LF

26:28:42

+9:57:20

 

19

Ola Knutsson

Nacka

27:44:40

+11:13:18

 

 

 

 

 

 

 

1

Gunilla Axelsson

Borlänge LK

18:53:06

 

 

2

Katrin Eleonora Engelmark

Club Running Sweden

21:12:06

+2:19:00

 

3

Cecilia Kallin

Västerås LK

24:37:16

+5:44:10

 

 

 

 

 

 

20 miles dag

1

Jonatan Groop

Västerås

02:21:53

 

 

2

Mats Dahlén

AXA Sports Club

02:24:22

+0:02:29

 

3

Jouko Mourujörvi

Västerås LK

02:45:35

+0:23:42

 

4

Jörgen Ruth

Västerås

02:48:16

+0:26:23

 

5

Mathias Eklund

Atea IFF

02:51:28

+0:29:35

 

6

Torgny Hällman

Västerås

02:57:00

+0:35:07

 

7

Claes Danielsson

Västerås

03:07:50

+0:45:57

 

8

Gabriel Heyman

Västerås

03:09:54

+0:48:01

 

9

Kristofer Strååth

Västerås

03:18:20

+0:56:27

 

10

Lasse Rehinen

ABB IF

03:21:30

+0:59:37

 

11

Carl Adelmar

Västerås

03:23:56

+1:02:03

 

12

Håkan Svanbäck

Västerås

03:24:57

+1:03:04

 

13

Hans Jansson

Eskilstuna Trailklubb

03:46:27

+1:24:34

 

14

Jorma Ojutkangas

Västerås Friidrott

04:59:03

+2:37:10

 

 

 

 

 

 

 

1

Anna Sjöberg

Västerås Skidklubb

02:51:37

 

 

2

Tone Ögaard

Västerås

03:23:44

+0:32:07

 

3

Annika Lundeberg

Springande Tjejer

03:26:43

+0:35:06

 

4

Karin Schartau

Västerås

03:42:43

+0:51:06

 

5

Malin Vesterhav

Eskilstuna

03:55:08

+1:03:31

 

6

Bozena Guziana

Västerås

04:00:00

+1:08:23

 

7

Ann-Sofie Andertoft

Västerås SOK

04:09:54

+1:18:17

 

8

Carolin Norgren

Västerås Allm Klubb

04:14:56

+1:23:19

 

9

Cesilia Bäcklund

Västerås Alll Klubb

04:14:57

+1:23:20

 

10

Maria Granberg

Västerås

04:35:45

+1:44:08

 

 

 

 

 

 

20 miles natt

1

Hampus Westman

Västerås SOK

02:54:05

 

 

2

Jonas Wängberg

Västerås LK

03:00:03

+0:05:58

 

3

Sebastian Aho

Uppsala

03:07:47

+0:13:42

 

4

Hans Jansson

Eskilstuna Trailklubb

05:05:56

+2:11:51

 

5

Göran Heldesten

Eskilstuna IK Triathlon

05:31:43

+2:37:38

 

 

 

 

 

 

 

1

Agneta Roos

Scania Road Runners

03:51:30

 

 

2

Anna Stepanova

Enköping

05:31:40

+1:40:10

 

 

 

 

 

 

50 miles

1

Christian Ritella

Team Ultra Sweden LK

07:26:46

 

 

2

Jerry Nordgren

IKJ Haninge

07:39:47

+0:13:01

 

3

Anders Strömvall

Romerike Ultralöperkl

07:42:38

+0:15:52

 

4

Daniel Zetterqvist

IF Linnéa

08:10:55

+0:44:09

 

5

Janne Koivuperä

Stockholm City Triathlon

08:15:38

+0:48:52

 

6

Mikael Björkbacka

CityWolfs Västerås

08:53:38

+1:26:52

 

7

Peter Littmarck

Bromma

09:43:00

+2:16:14

 

8

Petteri Ojutkangas

Västerås

09:52:44

+2:25:58

 

9

Erik Olofsson

Lonesome Runners

10:19:56

+2:53:10

 

10

Henrik Roos

Scania Road Runners

10:30:59

+3:04:13

 

11

Emanuel Khemi

Edsbyn

10:35:29

+3:08:43

 

12

Pierre Jensen

Västerås

10:54:29

+3:27:43

 

13

Daniel Vesterhav

Fotrally IK

11:51:04

+4:24:18

 

14

Robert Söderlöf

Pålberget

12:02:06

+4:35:20

 

15

Mattias Andersson

Team Ultrasweden

13:15:52

+5:49:06

 

 

 

 

 

 

 

1

Elin Jakobsson

IK Akele

09:05:15

 

 

2

Josephine Rostedt

Västerås

11:28:58

+2:23:43

 

3

Dulce Andersson

Team Ultrasweden

13:15:24

+4:10:09


Totalt 71 st löpare kom i mål