Resultat Sverige ultra

Sörmland Ultra 2015-10-10
resultat herrar  damer - banskiss - bilder

50 km terränglöpning söder om Stockholm
Loppet följer i stort sett Sörmlandsledens första fyra etapper. Starten sker vid Björkhagen, mål i Rudan (Haninge)

Se fler bilder, klicka

Bilder

 
 
 
 
 
 
Banskiss
 

 

Resultat Sörmland Ultra 2015-10-10

 

plats

namn

klubb

tid

1

Kajsa Berg

Huddinge AIS 

03:42:52

2

Malin Hjalmarsson

Försvarsmakten  

04:05:17

3

Frida Södermark

GoIF Tjalve 

04:13:10

4

Kajsa Friström

Fredrikshof IF 

04:18:03

5

Åsa Eriksson

Halmstad OK 

04:18:29

6

Bylund Strömberg

Maria Fagersta Södra IK

04:22:29

7

Anna-Carin Söderström

Malungs IF 

04:23:37

8

Linda Tersing

OK Flundrehof 

04:35:09

9

Jenny Back

Halmstad OK 

04:35:40

10

Sarah-Jane Barrable

OK Ravinen 

04:37:44

11

Victoria Borg

Team ultrasweden LK

04:39:10

12

Anna Björfelt

Karin Kristinehamn Multisport

04:41:22

13

Camilla Åbergh

Väsby SS Triathlon

04:42:08

14

Pernilla Karman

Ingen klubb 

04:43:12

15

Jenny Ramstedt

FK Studenterna 

04:50:05

16

Karin Schött

Ingen klubb 

04:54:53

17

Helen Maalinn

Stockholm City Tiathlon

05:05:33

18

Annika Stenhammar

Ingen klubb 

05:09:18

19

Sarah Engman

Ingen klubb 

05:09:31

20

Hed Norrman

Maria Kristinehamn Multisport

05:11:15

21

Anette Eckervig

Ingen klubb 

05:15:55

22

Anna Ingemarsdotter

Ingen klubb 

05:15:57

23

Camilla Ringström

Löparboom!  

05:23:05

24

Maria Argentea

Ingen klubb 

05:24:41

25

Honig Sigurdsdotter

Marianne Tyresö FK

05:25:45

26

Ann Nilseng

Britt Hemlingby Löparklubb

05:29:19

27

Cecilia Petersson

Stockholm HHH 

05:30:43

28

Kristin Segerström

Gnesta MK 

05:33:47

29

Jonsson Tidblom

Elin GoIF Tjalve

05:33:48

30

Hörnsten Stalås

Monique Åkersberga Triathlon Förening

05:36:29

31

Frida Bergström

Täby träningsverk 

05:42:04

31

Annelie Ståhl

Team Forrest Gump

05:42:04

33

Fremnell Krasser

Jessica Vallentuna FK

05:43:42

34

Leilah Olsson

Hässelby akademiska VC Friskvårdsförening

05:47:48

35

Charlotte Rørdam

Åkersberga Spring 

05:50:26

36

Tina Lindell

Ingen klubb 

05:53:58

37

Olsson Båverud

Lisen Ingen klubb

05:58:47

38

Inga-Sarah Lindholm

Vallentuna FK 

06:02:33

39

Pernilla Otto

Fairtrade runners 

06:12:28

40

Gudrun Andersson

Ingen klubb 

06:16:28

41

Hannah Wallman

Långviks löparsällskap 

06:18:11

42

Jenny Karlsson

Ingen klubb 

06:21:47

43

Anna Wärmländer

Ingen klubb 

06:21:48

44

Malin Holmqvist

RunBabyRun  

06:35:29

45

Annica Johansson

Team Fakta 

06:49:36

46

Sabina Kosgård

Umara Sports Club

06:59:16

47

Magdalena Stagreus

GoIF Kåre 

07:12:24

47

Cajsa Martinsson

GoIF Kåre 

07:12:24

49

Sonnek Mossberg

Karin Funäsdalens IF

07:40:03

50

Ing-Marie Olsson

IK Jogg 

07:40:04

50

Svensson Palo

Merja IF Linnéa

07:40:04

50

Maria Wulff

Elena TSM 

07:40:04

53

Christina Wainikka

IF Linnéa 

07:53:18

54

Kashkooli Safikhani

Gemma Team Snigelfart

07:54:26

54

Jonna Kässi

IF Linnéa 

07:54:26

54

Lotta Silwer

Stockholm Långdistansklubb 

07:54:26

57

Elin Ragnarsson

Ingen klubb 

08:14:28

 

 

 

 

plats

namn

klubb

tid

1

Daniel Nilsson

FK Studenterna 

03:27:11

2

Rosen von

Philip Hässelby SK

03:31:39

3

Ulf Almqvist

IF Linnéa 

03:53:52

4

Conny Svahn

Springavilse  

03:54:05

5

Anders Bergström

Stockholm City Triathlon

03:58:14

6

Pontus Brander

Goif Tjalve 

03:59:42

6

Brian Nielsen

Huddinge AIS 

03:59:42

8

Hamilton Steiner

Tjalve GoIF 

03:59:56

9

Johan Näsmark

Roden Triathlon Club

04:01:49

10

John Krispinsson

Ingen klubb 

04:05:01

11

Mikael Fridholm

Västerås LK 

04:06:28

12

Daniel Ek

Västerås LK 

04:06:29

13

Robert Holmgren

Huddinge AIS 

04:06:37

14

Max Lindberg

Fk Studenterna 

04:08:27

15

Martin Ehrencrona

Ingen klubb 

04:08:47

16

Ivan Bretan

Telia IF 

04:10:32

17

Andreas Ribbefjord

Handen  

04:11:50

18

Martin Ström

DOA  

04:13:58

19

Torbjörn Wilson

DOA  

04:13:59

20

Tobias Röstlund

Sträcklöpet  

04:14:11

20

Robin Johansson

Ingen klubb 

04:14:11

22

Martin Bergman

Vasastans Naprapatmott

04:17:02

23

Krister Hällgren

Team Ultrasweden LK

04:17:31

24

Roger Bäckström

Ingen klubb 

04:18:07

25

Jonas Ekroth

Nockeby harriers 

04:18:56

26

Tobias Gustafsson

Ingen klubb 

04:21:39

27

Lasse Hansson

Rex Travel 

04:22:49

28

Johan Nordlund

Ingmarsö Bollklubb 

04:23:06

29

Kent Melin

IF Linnéa 

04:23:26

30

Jens Häger

Ingen klubb 

04:23:39

31

Tomas Granberg

Haninge Trailrunners 

04:23:45

32

Göran Palmgren

Västerås Löparklubb 

04:23:46

33

Martin Stark

Skandia LK 

04:25:14

34

Peter Mickos

Nynäshamns långdistans kl

04:26:35

35

Jonas Tillhagen

Bagarmossen  

04:27:07

36

David Pamsjö

Ingen klubb 

04:28:08

37

Daniel Nordborg

Stockholm city triathlon

04:28:30

38

Hjelm Sandberg

David Lonesome Runners

04:30:06

39

Fredrik Heyman

Enhörna IF 

04:30:37

40

Johan Persson

Skärkdalens LK 

04:31:13

41

Mikael Hedman

Ingen klubb 

04:31:23

42

Mark Parsons

MIF Ornö 

04:31:32

43

Toby Lynas

Ingen klubb 

04:32:26

44

Claes Holmberg

Oslo running company

04:32:59

45

Olof Raab

Team Olle 

04:33:38

46

Oskar Sjöstrand

Team Nordic Trail

04:36:12

47

Mikael Kjellander

Julita Triathlon 

04:36:36

48

Allan Everum

Stockholm Multisport 

04:37:23

49

Ola Björnén

Friskis & Svettis Nynäshamn

04:37:52

50

Mikael Moreira

Running Sweden 

04:38:29

51

Mattias Renberg

Ingen klubb 

04:38:55

52

Magnus Honig

Hanviken Multisport 

04:39:47

53

Anders Lindgren

Åmål MultiSport 

04:39:52

54

Peter Steiner

Sigtuna  

04:40:13

55

Charlie Hall

Stockholm City Triathlon

04:40:30

56

Oskar Ernving

Nyköping  

04:44:09

57

Mikael Johansson

LøbekluBulkebøl  

04:44:19

58

Ingemar Wikman

Ingen klubb 

04:44:49

58

Andreas Hemming

Lonesome Runners 

04:44:49

60

la de

Motte Robert Ålsten RS

04:45:46

61

Rasmus Gustafsson

Ingen klubb 

04:46:37

62

Marcus Davidsson

Ultramannen.se  

04:46:40

63

Daniel Zetterqvist

IF Linnéa 

04:47:10

64

Jussi Schween

Skarpnäck  

04:48:00

65

Jakob Ask

Midsommarkransen  

04:48:42

65

Olof Hellqvist

Ingen klubb 

04:48:42

67

Christian Johansson

IF Linnéa 

04:48:45

68

Michael Lindquist

GLS Racing 

04:49:20

69

Mathias Eklund

Atea IFF 

04:50:47

70

Staffan Bergvall

Plångsta Runners, Norge

04:51:26

71

Johan Rappu

Eskilstuna Trailklubb 

04:51:48

71

Johan Gard

Kompisgänget  

04:51:48

73

Henrik Pehrson

Ingen klubb 

04:53:16

74

Mattias Fri

Ingen klubb 

04:53:42

75

Thomas Östlundh

Team  

04:53:47

76

Niclas Bergqvist

Ingen klubb 

04:54:30

77

Nils Häger

Nora Runners 

04:54:58

78

Anders Ljungqvist

Ingen klubb 

04:55:21

79

Jan Jensen

SMACK  

04:55:30

80

Kai Laurila

Söders SOL Tyresö

04:56:19

81

Thomas Kirkegaard

Stockholm City Triathlon

04:56:41

82

Jimmy Lutterhorn

Ingen klubb 

04:57:08

83

Fredrik Larsson

Ingen klubb 

04:57:17

84

Mattias Carlstein

Team Rockrunners 

04:57:34

85

Martin Blohm

Ingen klubb 

04:57:58

86

Robbert Glavstedt

Ingen klubb 

04:57:59

87

David Sundvall

Team Nordic Trail

04:59:22

88

Martin Bergström

Stockholmspolisen triathlon 

05:00:14

89

Dennis Trygg

GLS Racing 

05:00:33

90

Tomas Broman

Ingen klubb 

05:01:46

91

Kristoffer Roupé

Sträcklöpet  

05:03:08

92

Jesper Ericsson

Ingen klubb 

05:04:43

93

Stefan Magnusson

Ingen klubb 

05:05:26

94

Peter Rosén

Ingen klubb 

05:05:34

95

Carl-Johan Jacobsson

Hallens Sportklubb 

05:05:36

96

Mikko Paakkolanvaara

Ingen klubb 

05:06:03

97

Hans Strängby

IF Linnea 

05:06:13

98

Franklin Wood

Stockholm Frontrunners 

05:07:05

99

Tommy Kjellsson

Team Skavsåret IF

05:07:27

100

Stefan Hasselgren

Täby Triathlon 

05:08:15

101

Magnus Aldemark

Gubbjogg  

05:08:20

102

Jonas Collén

WesterosTrail Running Society

05:09:22

103

Daniel Eriksson

Julita triathlon 

05:09:47

104

Anders Åkerlind

Conrad Emil Basler Society

05:10:13

105

Paul Parsons

Ingen klubb 

05:10:26

106

Per Persson

Ingen klubb 

05:11:03

107

Mikael Wickström

Ingen klubb 

05:11:22

108

Mårten Granfors

Ingen klubb 

05:12:45

109

Daniel Wiberg

Naturfys  

05:14:25

110

Tomas Persson

City Runners 

05:14:26

111

Urban Ljungberg

Ingen klubb 

05:15:18

112

Björn Källström

Team Nordic Trail

05:15:27

113

Edvin Granlund

Kanotklubben Strömstararna 

05:15:55

114

David Ramstedt

Ingen klubb 

05:17:01

115

Henric Ståhl

Team Nordic Trail

05:17:52

116

Johan Stamm

Nature Running 

05:17:56

117

Jan Henriksson

Ingen klubb  

05:18:03

118

Leon Juhlin

Fredrik Nynäshamn 

05:18:12

119

Stefan Johansson

Fluffers  

05:18:16

120

Rory Davies

Fluffers  

05:18:19

121

Martin Alvengren

Ingen klubb 

05:18:40

122

Per Berglund

Täby IS 

05:19:02

123

Samuel Hedberg

Ingen klubb 

05:21:07

124

Peo Ekström

Ingen klubb 

05:22:07

125

Markus Linné

Ingen klubb 

05:23:55

126

Mikael Nyman

Länsförsäkringar AB 

05:24:14

127

Patrick Joyce

Ingen klubb 

05:24:50

128

Anders Lundh

Saltarö Triathlonklubb 

05:24:56

129

Fredrik Sandell

MUSKELVERKET  

05:26:03

130

Kjell Kvarfordt

Fredriklshofs FIF 

05:26:36

131

Markus Björnström

Soppero IF 

05:26:43

132

Stefan Lahti

Ingen klubb 

05:27:24

133

Christoffer Berg

Ingen klubb 

05:29:00

134

Johan Skäringer

Hemlingby Löparklubb 

05:29:19

135

Peter Rudbeck

Operans IF 

05:29:55

136

Errikos Stavrakopoulos

Ingen klubb 

05:30:48

137

Matts Sjöstedt

Nuxi Data 

05:32:49

138

Sven Mörtberg

Fallskärmsjägarna  

05:32:57

139

Lars Persson

Hummelbävern  

05:34:00

140

Patrik Hernwall

TeamMalin <3 

05:35:43

141

Andreas Selenwall

Ingen klubb 

05:35:55

142

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

05:37:09

143

Erik Windmar

Ingen klubb 

05:37:38

144

Tuomas Ojala

Ingen klubb 

05:37:42

144

Jyrki Kinnunen

Saltsjöbaden triathlon sällskap

05:37:42

146

Fredrik Wachsner

Ingen klubb 

05:43:25

147

Niklas Haglund

Nasdaq  

05:43:27

148

Anders Winberg

Djurgårdens IF 

05:43:52

149

Marcus Wangel

Gamla Torget Runners

05:43:53

150

Marcus Hansander

Ingen klubb 

05:46:28

151

Rune Bergqvist

Norra Stockholm Endurance

05:46:41

152

Kristofer Backlund

Umara sportsclub 

05:47:49

153

Thomas Larsson

Ingen klubb 

05:49:58

154

Azad Zanganeh

Ingen klubb 

05:50:03

155

Jens Öberg

Vegan Runners IK

05:51:31

156

Per Lundin

CCCP  

05:51:42

157

Luigi Belcastro

Ingen klubb 

05:51:49

158

Laith Al-Robaye

Ingen klubb 

05:52:00

159

Johan Söderqvist

Ingen klubb 

05:54:26

160

Mikael Kokoric

Stockholm LDK 

05:55:43

161

Jimmie Hellström

Långviks löparsällskap 

05:58:35

162

Jens Söderblom

Oi to the world!

05:58:39

163

Dennis Samuelsson

Ingen klubb 

06:00:55

164

Olle Schubert

Ingen klubb 

06:01:23

165

Christer Pettersson

Ortopediska.se  

06:03:10

166

John Wiklund

IK Akele 

06:05:41

167

Mikael Forsström

Runday IF 

06:05:54

168

Erik Melin

Ingen klubb 

06:05:58

169

Christian Länk

Aktivera Mera 

06:05:59

170

Samu Manselius

Ingen klubb 

06:08:19

171

Tommy Andersson

Scania IF 

06:10:18

171

Patric Fornemyr

Umara Sports Club

06:10:18

173

Mathias Fornemyr

Ingen klubb 

06:10:20

174

Per Jardsell

Lonesome Runners 

06:10:51

174

Andreas Hamrén

Ingen klubb 

06:10:51

176

Martell Firino

Cyrille France 

06:15:43

177

Johan Norenfalk

Ortus friskvård & massage

06:17:01

178

Nicklas Lautakoski

www.swett.se  

06:20:01

178

Simon Lautakoski

Ingen klubb 

06:20:01

180

Mats Olsson

Ingen klubb 

06:24:33

181

Niklas Ahlgren

Ingen klubb 

06:25:28

182

Hans Kneczke

Bangkok Runners 

06:32:51

183

Örjan Nilson

Ingen klubb 

06:38:39

184

Ola Knutsson

Ingen klubb 

06:42:15

185

Erik Löf

Ingen klubb 

07:20:21

186

Jimmy Spets

Team Nordic Trail

07:44:35