2016-03-22

Resultat Sverige ultra

Ursvik Ultra, Sundbyberg 2016-03-20
resultat  -   karta - bilder - listan över segrare

 
 

Ursvik Ultra 75 km samt Stafettklass startar kl 00:00 lördag natt mellan den 19 och 20 mars 2015.
Ursvik Ultra Light 45 km startar 3 timmar senare kl 03:00 den 6 april.
Målgång beräknas ske efter ca 7 timmar (runt kl 07:00) för segrarna i alla klasser.
10 min innan respektive start hålls en kort informationsgenomgång av tävlingsledningen vid startfållan
Tävlingscentrum är Ursviks Motionsgård i Sundbyberg
Tävlingsledare Johan Hamilton
Arrangör: Stockholm Multisport

 
Bilder
Starten vid Ursvik, Sundbyberg
 
 

 

Se flera bilder från loppet:

 

 
Karta

 

Resultat Ursvik Ultra,Sundbyberg, 2016-03-20

lopp

pl

namn

Klubb

tid

dam 45 km

1

Anette Jonsson

Klubblös

4:35.29

 

2

Sanna Bryngelsson

Klubblös

4:56.15

 

3

Gitte Enander

SPIF Triathlon

6:02.59

 

4

Anna Hård af Segerstad

Enebybergs IF

6:43.44

 

5

Anna Westlund

Enebybergs IF

6:44.43

 

6

Christina Wainikka

Sth City Triathlon

7:16.12

 

7

Jonna Kässi

Klubblös

7:37.27

 

8

Lotta Silwer

Sth Långdistansklubb

7:37.32

 

 

 

 

 

herr 45 km

1

Henrik Hult

Klubblös

3:50.55

 

2

James Pratt

Axa

3:52.07

 

3

Christoffer Börefelt

Klubblös

4:09.09

 

4

Tobias Sundblad

IFK Enskede

4:14.06

 

5

David Pamsjö

Klubblös

4:16.22

 

6

Mårten Granfors

Älvsjö

4:22.35

 

7

Patrik Werdin

Team Werdin

4:27.00

 

8

Tim Mulliner

Klubblös

4:28.03

 

9

Jacob Kullgren

Vattenfalls IF Sth

4:30.24

 

10

Marcus Hellmark

Team Älvsjö

4:32.28

 

11

Johan Lundkvist

Mälarö SOK

4:43.11

 

12

Patrik Bylund

Klubblös

4:47.03

 

13

Marcus Tysk

Enebybergs IF

4:51.55

 

14

Mikael Jansson

Bålsta

5:06.25

 

15

Kim Lunden

Klubblös

5:06.46

 

16

Niclas Karlsson

Baktaive ultra

5:14.28

 

17

Fredrik Andersson

Sths Multisport Klubb

5:19.57

 

18

Mats Månsson

Team Nordic Trail

5:20.26

 

19

Sami Saarinen

Klubblös

5:40.22

 

20

Marcus Lindskog

Klubblös

5:46.19

 

21

Thomas Alm

Hammarby IF OF

5:53.00

 

22

Andri Guðmundsson

Klubblös

6:06.38

 

 

 

 

 

dam 75 km

1

Malin Hjalmarsson

SAFAT

7:05.51

 

2

Camilla Åbergh

Väsby OK

8:41.46

 

3

Sara Richert

KFUM Örebro OK

9:02.49

 

 

 

 

 

herr 75 km

1

Daniel Nilsson

FK Studenterna

6:14.05

 

2

Emil Söderlund

IF Åland

7:26.31

 

3

Fredrik Ottosson

Höglandets Triathlon

7:34.42

 

4

Thomas Emilsson

Chuck Norris Running

7:36.15

 

5

Sten Orsvärn

Sths LDK

7:47.52

 

6

Robin Johansson

Team Nordic Trail

7:51.15

 

7

Uffe Ekdahl Pettersson

Istrums SK

8:03.47

 

8

Tobias Johansson

Klubblös

8:07.30

 

9

Peter Steiner

Sigtuna OK

8:11.07

 

10

Martin Ström

DOA

8:11.14

 

11

Torbjörn Wilson

DOA

8:11.15

 

12

Robert Hackel

DOA

8:11.17

 

13

jonas hedlund

Klubblös

8:15.44

 

14

Karl-Johan Persson

Klubblös

8:22.20

 

15

Ivan Bretan

Klubblös

8:22.45

 

16

Fredrik Engström

Klubblös

8:24.30

 

17

Jakob Bökman

Stureby

8:28.47

 

18

Anders Bergström

Sth City Triathlon

8:32.12

 

19

Anders Widmark

Klubblös

8:41.15

 

20

Emil Erkki

Klubblös

8:43.46

 

21

Olof Raab

Team Olle

8:47.21

 

22

Mattias Adman

Gotlands Bro Orienteringskl

8:54.32

 

23

Stefan Nilsson

IS Göta

8:58.58

 

24

Mikael Heimdahl

Sth Adventure Team

9:05.59

 

25

Mikael Melto

Team Nordic Trail

9:15.59

 

26

Brian Collins

Klubblös

9:26.25

 

27

Magnus Helander

Gotlands Bro Orienteringskl

9:33.49

 

28

Johan Svahn

Sommarvägens LL

9:37.42

 

29

Niklas Lindell

Mälarö SOK

9:40.23

 

30

Jan-Erik Ramström

Sths Multisport Klubb

9:55.50

 

31

Henrik Sjökvist

Kollegorna

9:55.52

 

32

Alexander Vilval

Klubblös

10:16.08

 

33

Fredrik Forsström

Yxsjöbergs IK

10:19.33

 

 

Listan över segrare i Ursvik Ultra
 

nr

datum

segrare

klubb

tid

segrare

klubb

tid

antal

länk

4

2016-03-30

Daniel Nilsson

FK Studenterna

6:14.05

Malin Hjalmarsson

SAFAT

7:05.51

66

 

3

2015-03-21

Paul Raistrick

Statoil BIL

6:25:20

Maria Strömberg

Fagersta

7:46:37

92

2

2014-04-06

Christer Lindström

Jöta/Powerbar

6:06.44

Sandra Lundqvist

Kristinehamn

7:30.03

78

 

1

2013-04-06

Johan Larsson

Aptum

6:26:58

Maria Nordfjäll

Tromsø LK

8:15:54

43