Resultat Sverige ultra

Borlänge 6-timmars, 2016-04-02
resultat  herrar   damer - bana
- listan över segrare

 
Arrangör  Borlänge LK
Start /Mål Sportfältet strax norr om Tennisstadion i centrala Borlänge kl 11 där också dusch- och ombytesmöjligheter finns. Närmaste adress för sökning av vägbeskrivning: Betesgatan 6A, Borlänge
Tävling 1992 meters varvbana. Officiell marathontid efter 21 varv. Elektronisk tidtagning och varvräkning.
   

 
Bilder
bilder: arrangörerna
Funktionärerna är klara
Thomas Alm, Hammarby
Ute på banan
Bengt Göransson, Falu IK
Mari Korpela(104) Borlänge LK
Segraren André Rangelind IK Göta

Prispallen damer, Sofie Ferrari  Ockelbo(2:a), Meleine Wennberg  Gävle(1:a) och Therese Eriksson  Tumbleteam(3:a)

Prispallen herrar, Jacob Reunanen  Mikkeller running club(2:a),  André Rangelind  IF Göta (1:a) Karl Rönnby  Enhörna IF(3:a):
Tävlingsledare Krister i samspråk med ultrafenomenet Jonas Buud. med Krister Lind och Jonas Buud Sportfältet.
Den hägrande medaljen
 
 
Bana
Sportfältet
 

Resultat Borlänge 6-timmars, 2016-04-02

 

Plats

Namn

Klubb

född

varv

distans

damer

1

Madeleine Wennberg

Gävle

1987

32

65 176

 

2

Sofie Ferrari

Ockelbo SK

1986

31

62 504

 

3

Therese Eriksson

Tumbleteam

1990

29

60 118

 

4

Johanna Hagberg

Säters IF Friidrott

1983

29

58 316

 

5

Rita Eriksson

Borlänge

1956

28

57 594

 

6

Elin Engström

Axa Sports club

1993

27

55 227

 

7

Elin Grönberg

Älvdalens IF SK

1986

27

54 147

 

8

Celine Pace-Soler

Brohyttan IF

1972

26

54 076

 

9

Christina Dalberg

Dala Floda IF

1966

26

52 875

 

10

Lena Jensen

Falun

1967

26

52 455

 

11

Lena Kihlström

Dalportens OL

1970

25

50 658

 

12

Mari Korpela

Borlänge LK

1982

24

49 277

 

13

Elin Larsson

Enköping

1989

24

48 803

 

14

Sanna Eriksson

Borlänge

1983

22

45 761

 

15

Sofia Berglund

Falun

1970

22

45 507

 

16

Erica Börjes-Andersson

Team Nordic Trail

1991

22

45 375

 

17

Helena Eriksson

Horndal

1979

22

45 249

 

18

Elin Lindahl

Fjugesta

1985

22

45 170

 

19

Zandra Buud

Mora

1978

22

44 187

 

19

Emma Solin

Runacademy IF

1986

22

44 187

 

21

Kristina Kihlström

Dalportens OL

1977

21

43 963

 

22

Ylva Reuterhäll

Falun

1981

21

43 401

 

23

Siv Thams Andersson

Bålsta

1962

21

42 889

 

24

Anna Olofsson

Uppsala LK

1966

21

42 886

 

25

Ann Ritella

Team Ultrasweden LK

1973

21

42 876

 

26

Stina Tallgren

Runacademy IF

1976

21

42 195

 

26

Johanna Mejer

Borlänge

1977

21

42 195

 

28

Britt Sulonen

Team Ultrasweden LK

1958

19

39 287

 

29

Lotta Fasth

Falun

1965

19

38 784

 

30

Moa Nordlund

Djurås

1971

19

38 211

 

31

Lisbeth Jurss

Borlänge

1948

18

37 040

 

32

Viktoria Hermansson

Gagnef

1969

18

36 268

 

33

Helena Hedman

Årsunda IF

1973

16

32 235

 

34

Sophia Sundberg

Väsby IK

1984

13

26 259

 

35

Kristine Hammerengen

Österskär

1983

12

24 979

 

36

Madeleine Meander

Ludvika

1973

11

22 275

 

36

Malin Wiberg

Djurö

1999

11

22 275

 

29

Lotta Fasth

Falun

1965

19

38 784

 

30

Moa Nordlund

Djurås

1971

19

38 211

 

31

Lisbeth Jurss

Borlänge

1948

18

37 040

 

32

Viktoria Hermansson

Gagnef

1969

18

36 268

 

33

Helena Hedman

Årsunda IF

1973

16

32 235

 

34

Sophia Sundberg

Väsby IK

1984

13

26 259

 

35

Kristine Hammerengen

Österskär

1983

12

24 979

 

36

Madeleine Meander

Ludvika

1973

11

22 275

 

36

Malin Wiberg

Djurö

1999

11

22 275

 

 

 

 

 

 

 

herrar

1

André Rangelind

IF Göta

1991

45

90 200

 

2

Jacob Reunanen

Mikkeller running club

1987

43

86 404

 

3

Karl Rönnby

Enhörna IF

1991

40

81 053

 

4

Dan Välitalo

Västerås LK

1971

39

78 777

 

5

Jesper Lundberg

Äppelbo AIK

1989

36

73 559

 

6

Mikael Jonsson

Västerås LK

1966

36

73 316

 

7

Christian Ritella

Team Ultrasweden LK

1972

36

72 143

 

8

Johan Björklund

Hammarby Orientering

1979

35

70 318

 

9

Magnus Söderberg

Rättvik

1969

35

70 083

 

10

Alexander Levin

Vegan Runners IK / Stockholm

1974

34

69 869

 

11

Martin Fröberg

Västerås LK

1976

34

68 882

 

12

Daniel Wikberg

ABB IF

1981

33

67 075

 

13

Tommy Sjöström

Falun

1960

33

66 383

 

14

Robert Bengtsson

Mora

1970

32

65 042

 

15

Niklas Hovén

Falun

1978

31

62 226

 

16

Fredrik Svärd

Lättja IF

1983

30

61881

 

17

Jerker Sterneland

Dalportens OL

1969

30

61 536

 

18

Johan Rönnby

Enhörna IF

1962

30

60 393

 

19

Lars-Åke Johansson

Solvikingarna

1970

30

60 123

 

19

Jesper Flink

Lonesome Runners

1970

30

60 123

 

21

Jonas Östberg

Borlänge

1969

29

58 172

 

22

Mikael Jansson

Bålsta

1970

29

58 131

 

23

Anders Edström

Valbo Multisport

1969

28

57 564

 

24

Stefan Lydén

Borlänge LK

1979

28

57 409

 

25

Marcus Hansander

Lifetime Runners

1973

28

57 256

 

26

Peter Axelsson

Hedemora

1966

28

56 987

 

27

Andreas Lundstedt

 Sandviken

1985

28

56 202

 

28

Tomi Kumpula

Långshyttan

1978

27

55 634

 

29

Simon Böhme

Florén Borlänge LK

1983

27

55 427

 

30

Stefan Olsson

Avesta OK

1965

27

55 212

 

31

Johan Glännerud

Falun

1973

27

54 958

 

32

Per-Göran Olofsson

Uppsala LK

1968

27

54 838

 

33

James Last

Borlänge LK

1977

26

53 000

 

34

Emil Gren

Borlänge

1990

26

52 606

 

35

Lars Agnezon

Kungahälla AIK

1948

26

52 597

 

36

Roger H Andersson

IFK Sala

1955

26

52 155

 

36

Pierre Höglund

Huddinge AIS

1969

26

52 155

 

38

Mattias Klahr

Lonesome Runners

1988

25

51 826

 

39

Daniel Larsson

Hemlingby LK

1977

25

51 176

 

40

Tomas Hidman

Västerås Skidklubb

1955

25

50 213

 

41

Mathias Eriksson

Stockholm

1972

25

50 163

 

42

Patrik Bennevall

Borlänge

1977

24

49 431

 

43

Kari Sulonen

Team Ultrasweden LK

1957

24

48 702

 

44

Niclas Dia

Rolls-Royce IF

1964

24

48 171

 

44

Bengt Göransson

Falu IK

1960

24

48 171

 

46

Per Högberg

Marnäs CK

1968

23

46 179

 

46

Niklas Heller

ICA Team Ultra

1968

23

46 179

 

46

Daniel Olsson

Borlänge

1979

23

46 179

 

49

Joakim Nordfeldt

Team Nordic Trail

1980

22

45 377

 

50

Tomas Söderberg

Gagnef

1962

22

45 199

 

51

Owe Gustavsson

LK 42195 +

1956

22

44 332

 

52

Kurt Gustavsson

Hultsfreds LK

1946

22

44 187

 

52

Hans Henningsson

Brandkår’n långshyttan

1969

22

44 187

 

52

Gustaf Högberg

ABB IF

1970

22

44 187

 

55

Stig Söderström

Kvarnsvedens FIK

1943

21

43 817

 

56

Anders Öckerman

Lilla Skafferiet

1967

21

43 620

 

57

Magnus Paulsson

Högsbo AIK

1966

21

42195

 

57

Mikael Persson

Kullens Company

1967

21

42 195

 

57

Mounir Touzani

Hemlingby LK

1969

21

42 195

 

57

Patrik Karlsson

Team Skavsåret IF

1962

21

42 195

 

57

Senad Suhonjic

Västerås LK

1984

21

42 195

 

57

Thomas Alm

Hammarby IF

1976

21

42 195

 

57

Tomas Eriksson

ABB IF

1968

21

42 195

 

57

Bengt Dolk

Norrköping

1957

21

42 195

 

57

Bo Johansson

Västerås LK

1960

21

42 195

 

57

Robert Brinck

Västerås LK

1967

21

42 195

 

57

Jonas Hemström

Lonesome Runners

1974

21

42 195

 

57

Peter Hedman

Årsunda IF

1971

21

42 195

 

57

Erkki Onkamo

 Öbacka LK

1961

21

42 195

 

57

Patrick Joyce

Täby

1963

21

42 195

 

57

Jonas Wincent

 IFK Sala

1970

21

42 195

 

57

Mikael Eriksson

Mötesplats löpning

1971

21

42 195

 

57

Mats Hammerin

BLK

1960

21

42 195

 

57

Ulf Carlsson

IFK Nora

1967

21

42 195

 

57

Patric Hammar

Borlänge

1970

21

42 195

 

57

Magnus Eklund

Hagunda IF

1974

21

42 195

 

57

Carl-Johan Wihlborg

Falun

1981

21

42 195

 

57

Henry Surakka

Borlänge

1974

21

42 195

 

79

Jonas Fürtig Hjerppe

Ludvika

1984

16

32 235

 

80

Mikael Bleckert

Årsunda IF

1971

15

30 243

 

80

Stefan Hedström

Österskär

1979

15

30 243

 

82

Stefan Söderlund

 ABB IF

1961

11

22 275

 

82

Elias Uppling

Borlänge

1996

11

22 275

 

82

Hugo Ritella

Team Ultrasweden LK

1997

11

22 275

 

82

Anders Karlsson

Brandkår’n långshyttan

1978

11

22 275

 

82

Henrik Fredriksson

Borlänge

1977

11

22 275

 

Segrare i Borlänge 6-timmars 2013 - 2016
 

nr

datum

segrare

klubb

distans

segrare

klubb

distans

antal

länk

4

2016-04-02

André Rangelind IF Göta

90.200m

Madeleine Wennberg Gävle 65.176m

118

 

3

2015-03-28

Jacob Reunanen Timrå 81.922m Yudith Hernandez Varberg 73.621m

138

2

2014-03-29

Daniel Nilsson FK Studenterna

82.469m

Maria Edstedt Neptun Masters 64.370m

119

 

1

2013-04-06

Jonas Svensson Gbgs Polismän 82.465m Ingela Svedberg Hemlingby LL, Gävle 69.100m

43