Resultat Sverige ultra

Halland Ultra 2016-06-11
resultat  damer - herrar - bansträckning

Loppet startar i Möllegård, ett stenkast från havet. Via Prins Bertils sköna stigar längs kusten tar sig löparna in till Halmstad Slott. Därefter följer slingrande, lummiga stigar utmed vackra Nissan. När löparna lämnar Nissans strand tar gran- och bokskogar vid med mer kuperad terräng och tekniska småstigar.

Löparna tar sig i mål uppe på toppen av Kaneberg vid HOK's klubbstuga där peppande funktionärer, dusch, bastu, mat, musik, prisutdelning och after race party väntar! 

Tävlingen arrangeras av Halmstad OK

 

Bilder
foto Christer Svensson

Stratbild
Jimmy Jacobsson ser fram emot att få starta och räknade kallt med en enkel seger. Medaljplacering blev det i alla fal
Trine Nyberg redo för start!
Christer Svensson(72) och
 
Bansträckning
 
 


 
 

Resultat Halland Ultra 2016-06-11

 

plac

namn

klubb

tid

damer

1

Sofia Mattiasson

Hönö

03:59:28

 

2

Helena Hallgren

Simlångsdalens IF

04:14:26

 

3

Mia Lundgren

338Småland

04:19:24

 

4

Collette Coumans

Härlövs IF

04:25:30

 

5

Karin Ahlstedt

Coach K Runners

05:01:19

 

5

Marie Lennerhagen

Coach K Runners

05:01:19

 

7

Sara Ericsson

Simlångsdalens IF

05:14:10

 

8

Malin Jonsson

Växjö Löparklubb

05:17:53

 

9

Amanda Fjellström

Trollhättan

05:23:21

 

10

Trine Nyberg

Kalmar RC Triathlon

05:26:53

 

11

Johanna Karlsson

Ok Pan-Kristianstad

05:30:58

 

12

Veronika Wiebols

Halmstad

05:32:28

 

13

Marie Brehmer

Simlångsdalens IF

05:39:58

 

14

Nina Altarac

Norge

05:45:23

 

15

Karin Lagerblad

Falkenbergs Roadrunners

05:47:21

 

16

Eva Berg

Coach K Runners

05:54:09

 

17

Tanja Björck

Coach K Runners

05:54:09

 

18

Sara Assarsson

Göteborg

05:55:16

 

19

Susanne Svedberg

IK Trasten

05:58:08

 

19

Viola Engelbrektsson

IK Trasten

05:58:08

 

21

Linda Bromberg

Simlångsdalens IF

06:02:16

 

22

Line Kolbe

Team Fairing

06:04:19

 

23

Jennifer Ultege

Mullsjö

06:04:53

 

24

Cecilia Persson

NMRun

06:05:07

 

25

Malin Påhlsson

Höör

06:06:29

 

26

Linda Wright

Ängelholm

06:07:51

 

27

Elisabeth Ankarcrona

Jönköping

06:11:53

 

28

Malin Viberg

Härlöv IF

06:14:09

 

29

Hanna Svebring

Göteborg

06:16:02

 

30

Hanne Posselt

Malmö Gerillalöpare

06:17:34

 

31

Anneli Thorén

Team Nordic Trail

06:18:24

 

32

Ulrika Steijner Olsson

Halmstad

06:25:00

 

33

Eva Gustafsson

Falkenbergs OK

06:28:30

 

34

Lina Gustafsson Moberg

The Great Northern Trails

06:29:41

 

35

Therese Wahlgren

Simlångsdalens IF

06:30:07

 

36

Gabriella Lundh

Coach K Runners

06:40:50

 

37

Ann-Louise Andersson

Mariestad

06:44:45

 

38

Felicia Hellström

Halmstad

06:47:55

 

39

Karin Swahn

Mölndal

06:49:47

 

40

Eva Carliden

Halmstad OK

06:51:10

 

41

Lena Ferm

Torslanda

06:52:02

 

42

Linnea Bjerding

Vegan Runners

06:53:28

 

43

Karolin Johansson

Malmö

07:39:05

 

44

Liw Råskog

Malmö Gerillalöpare

08:11:47

 

45

Malin Johansson

Skogssniglar & Vildvittror

09:33:22

 

 

 

 

 

herrar

1

Toru Shingai

IS Göta / Löparglädje Båstad

03:57:01

 

2

Per Lidetun

Simlångsdalens IF

03:58:36

 

3

Jimmy Jacobsson

Hälle IF

04:06:01

 

4

Pontus Sjöqvist

Lonesome Runners

04:06:14

 

5

Joacim Martinsson

Växjö LK

04:14:54

 

6

Peter Nilsson

OK Tranan

04:21:13

 

7

Peter Jonsson

Halmstadtriathleterna

04:24:40

 

8

Johan Olsson

IF Rigor

04:33:46

 

9

Carl-Emil Bengtsson

338 Småland Triathlon

04:36:39

 

10

Viktor Ahl

Malmö

04:37:29

 

11

Tomas Kolmodin

Team Nordic Trail

04:40:49

 

12

Magnus Paulsson

Högsbo AIK

04:40:50

 

13

Mats Bergenhorn

Söderåsens FK

04:40:56

 

14

Maxim Mayzel

Mölndal

04:42:26

 

15

Jesper Ejresund

IFK Halmstad

04:43:58

 

16

Christopher Doxryd

Varberg

04:45:22

 

17

Jim Lagerqvist

Söderåsens FK

04:45:30

 

18

Urban Zakrison

Billdal

04:45:38

 

19

Torbjörn Pettersson

Växjö Må gott

04:46:22

 

20

David Muir

Zwei Steinböcke

04:46:41

 

21

Magnus Kihlberg

IF Skattmasarna

04:47:52

 

22

Kristian Andersson

Falkenbergs RR

04:49:12

 

23

Carl Ternstedt

Göteborg

04:49:28

 

24

Rikard Hallgren

Göteborg

04:52:50

 

25

Christer Svensson

Växjö AIS

04:53:38

 

26

Jacob Zocherman

Göteborg

04:53:44

 

27

Jonas Larsson

Halmstad OK

04:55:09

 

28

Johan Öhman

Göteborg

04:55:49

 

29

Viktor Johansson

Umara Sports Club

04:55:55

 

30

Emil Falkek

Falkenbergs RR

04:57:35

 

31

Mikael Lundström

Team Gylfe

04:59:11

 

32

Marcus Widenfors

SPI

04:59:19

 

33

Magnus Johansson

Coach K Runners

05:01:19

 

34

Victor Bäcklund

Malmö

05:01:36

 

35

Markus Kylberg

Bromma

05:01:39

 

36

Benny Flodin

Forshaga

05:03:07

 

37

Martin Karlsson

Göteborg

05:03:43

 

38

Martin Siljegård

Halmstad Skidklubb

05:05:39

 

39

Henrik Hermansson

Hisings Kärra

05:05:55

 

40

Thom Leiding

Scania Road Runners

05:06:41

 

41

Erik Leo

Hyllieby

05:08:12

 

42

Fredrik Persson

Solvikingarna

05:09:11

 

43

Anders Wollentz

Halmstad

05:10:32

 

44

Andreas Liljeback

Malmö Gerillalöpare

05:11:43

 

45

Roger Nilsson

Simlångsdalens IF

05:12:58

 

46

Patrik Bergman

Falkenberg RR

05:13:18

 

47

Tobias Thorsson

IK Trenne Ullared

05:14:42

 

48

Mattias Lindqvist

Umara Sports Club

05:17:42

 

49

Mats Johansson

Coach K Runners

05:18:15

 

50

Johan Vallon-Christersson

Malmö Gerillalöpare

05:19:07

 

51

Jonas Pettersson Berg

Stockholm

05:19:08

 

52

Peter Ekebom

Dark Trail Runners

05:21:37

 

53

Magnus Ekberg

Malmö Gerillalöpare

05:21:57

 

54

Max Persson

Limhamn

05:22:53

 

55

Peter Rydén

LK TV88

05:23:15

 

56

Mikael Antonsson

Lonesome Runners

05:24:44

 

57

Niklas Rasmussen

Torslanda

05:25:39

 

58

Görgen Zetterqvist

Göteborg

05:26:26

 

59

William Ulin

Lonesome Runners

05:26:52

 

60

Mikael Axelsson

OK Skogshjortarna

05:28:01

 

61

Carl Eilert

Växjö

05:29:21

 

62

Martin Stegmark

Halmstad Garnisons IF

05:29:22

 

63

Simon Bishop

Simlångsdalen IF

05:29:45

 

64

Anders Elvland

Halmstad OK

05:29:49

 

65

Fredrik Sjögren

Kållered

05:29:59

 

66

Daniel Josefsson

Apladalens LK

05:35:33

 

67

Richard Jack

Malmö Gerillalöpare

05:37:54

 

68

Thomas Jansson

Kamraterna

05:38:29

 

69

Robin Hansson

Burseryds IF

05:38:38

 

70

Kristian Bengtsson

Oskarström

05:40:20

 

71

Stefan Lagerblad

LK Tuppgök

05:41:27

 

71

Håkan Eriksson

Lonesome Runners

05:41:27

 

73

Anders Edwall

Skatås

05:43:36

 

74

Per Göransson

Sandsjöbacka terränglöpare LK

05:43:38

 

75

David Oxenlöv

Hillerstorps Goif

05:44:56

 

76

Pontus Cadier

Lonesome Runners

05:45:06

 

77

Oscar Hernandez

Eklanda vargarna

05:50:31

 

78

Jakob Moberg

Malmö

05:50:48

 

79

Roger Löfström

Scania Road Runners

05:51:42

 

80

Patric Duba

Räddningstjänsten

05:54:00

 

81

Panagiotis Kotidis

Malmö

05:54:50

 

82

Martin Cannert

Lonesome Runners

05:55:20

 

83

Peter Meyer

Göteborgs atlet- & triathlonsällskap

05:56:19

 

84

Fredric Carlson

Malmö Gerillalöpare

06:00:22

 

85

Nils H Persson

Heleneholms IF

06:00:46

 

86

Marcus Pettersson

Helsingborg

06:02:04

 

87

Jörgen Johansson

IK Jogg

06:02:41

 

88

Karl-Henrik Axelsson

CFE Nordic

06:06:24

 

89

Hans-Owe Sjöö

Hindås SK

06:08:23

 

90

Peter Andersson

Malmö

06:09:59

 

91

Simon Axelsson

1337

06:10:44

 

92

Per Hermansson

Växjö

06:11:17

 

93

Rasmus Andersson

Vegan Runners

06:14:10

 

94

Arvid Johansson

Halmstad

06:15:13

 

95

Jens Tirfing

Odensbacken

06:15:48

 

96

Jonas Runvall

Malmö

06:15:50

 

97

Stefan Nilsson

Katrineholm

06:15:50

 

98

Renato Magro

Torekov

06:24:10

 

99

Anders Olsson

Halmstad

06:24:58

 

100

Krister Eskilsson

Landskrona GF Idrott

06:24:58

 

101

Patrik Szygenda

Polisen Halmstad

06:27:02

 

102

Bengt Arne Palm

Halmstadspolisens IoSF

06:28:35

 

103

Niklas Petersson Fröling

AXA Sports Club

06:30:23

 

104

Martin Ekmarck

 

06:35:00

 

105

Kristoffer Kastenidis

Malmö Gerillalöpare

06:35:10

 

106

Oskar Svensson

Snapphanarna

06:35:30

 

107

Robin Folkesson

Halmstad

06:37:21

 

108

Ulf Anderberg

Halmstad

06:38:01

 

109

Magnus Nyberg

Kalmar RC Triathlon

06:43:57

 

110

Martin Nilsson

Bunkeflostrand

06:48:08

 

111

Andreas Åkesson

Halmstad

06:51:19

 

112

Philip Schulz

Vegan Runners

06:53:27

 

113

Jonas Viberg

Härlöv IF

06:54:51

 

114

Per Lagerstedt

Halmstad

07:02:10

 

115

Mattias Klahr

Lonesome Runners

07:03:36

 

116

Daniel Nilsson

Studio Aktiverum Helsingborg

07:03:46

 

117

Hans Nyberg

Team Ultrasweden

07:03:48

 

118

David Clarke

Halland

07:15:03

 

119

Torgny Andersson

Halmstad

07:29:18

 

120

Tor Stagnell

Lonesome Runners

07:39:03

 

121

Masao Matsumoto

Tokyo, Japan

08:04:31

 

122

Sigvard Koplimäe

Vattudalens LDK

09:16:51

 

123

Pekka Mustonen

Viskafors

09:33:13

  

2016-06-21