2016-06-27
Resultat Sverige ultra

Öland Ultra, 50 km, 2016-06-18
resultat - bana

 

Datum: Lördag 18 juni. Arrangör: Högby IF.
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson.
Start: 50km i Böda Sand, 25km i Byxelkrok.
Mål: Båda loppen i Böda Sand.
Väder: Uppklarnande 15-20°C.
Arrangör: Högby IF
I startavgiften ingår medalj, t-shirt och pastaparty. Dessutom utlottning av flygresor, sportartiklar mm. Totalt 35 000 kr i träningsstipendier.

Bilder

 
 
 
 
 
 
Banan
 
 

 

 Resultat Öland Ultra, 50 km, 2016-06-18

 

lopp

plac

namn

född

klubb

tid

Män 51,25 km

1

Patrik Björkqvist

 

Brittatorps TK

3.18:55

 

2

Elov Olsson

90

Ockelbo SK

3.19:38

 

3

Pétur Bjarnason

80

 Ocab RC

3.37:57

 

4

Carl-Johan Fredman

92

 Hestra IF

4.01:00

 

5

Marcus Ekenstierna

84

Sweden Runners

4.15:37

 

6

Sten-Olof Mäki

52

 Mörbylånga GoIF

4.29:06

 

7

Marcus Widenfors

76

SPIF

4.30:23

 

8

Hannu Tahvanainen

69

Team Ahlsell

 4.31:32

 

9

Ola Håkansson

79

Hks Allstars

4.35:05

 

10

Robert Bjurling

75

Team Ahlsell

5.16:35

 

11

Per Persson

69

Stockholm

5.17:15

 

12

Kristofer Backlund

81

Stella

5.21:48

 

13

Namida Aneskans

85

Team Blekinge LF

5.25:47

 

14

Pontus Lindberg

87

Alingsås

5.34:00

 

15

Mikael Wallin Pettersson

86

Uddevalla

5.39:36

 

16

Bo Nilsson

57

Pipverkstan rc

5.39:47

 

17

Fredrik Dahl

76

Team Ahlsell

5.41:37

 

18

Mikael Kenne

58

Team CRS

5.48:46

 

19

Nicholas Eisfeld

68

IKHP

5.59:20

 

20

Hans Zobal

43

Askaremåla RC

6.00:03

 

21

Peter Broström

64

 Kalmar

6.02:21

 

 

 

 

 

 

Kvinnor 51,25 km

1

Ida Nilsson

81

 Högby IF

3.54:36

 

2

Fanny Borgström

94

 Trillevallens SK

4.16:31

 

3

Ellen Lindén

83

 Kalmar

4.40:18

 

4

Anna Zobal

77

 Krysseboda RC

4.54:09

 

5

Liselotte Klemming

78

Högby IF

4.58:58

 

6

Jenny Andersson

75

 Strängnäs Löparklubb

5.08:25

 

6

Sofia Eriksson

75

 Strängnäs Löparklubb

5.08:25

 

8

Cecilia Molnair

 

Kalmar

 5.16:39

 

9

Emelie Andersson

84

Friskis&Svettis/Jönköping

5.23:22

 

10

Gunilla Pettersson

61

 Jönköping

5.23:22

 

11

Anita Jönsson

63

 Högby IF

5.29:44

 

12

Jenny Lind

85

 Frösön

5.33:59

 

13

Linnea Lagrange

99

 Uppsala Konståkningsklubb

6.37:15

 

 

 

 

 

 

Män 25,75 km

1

Mikael Bäcklund

84

 Högby IF

1.45:52

 

2

Pär Wanby

64

 Högby IF

1.48:22

 

3

Andreas Andersson

80

 Team Teta

1.56:59

 

4

Jesper Henrikson

91

 Danji

2.02:44

 

5

Anders Rehn

66

 Högby IF

2.11:00

 

6

Andreas Norlin

76

 Lidköping

2.11:48

 

7

Johan Andersson

86

 Tingsryd

2.15:41

 

8

Daniel Eriksson

78

 Kalmar

2.18:31

 

9

Henrik Petersson

78

 Färjestaden

2.18:38

 

10

Kent Lindblad

71

 Högby IF

2.22:46

 

11

Leif Nilsson

57

 Växjö

2.25:15

 

12

Günter Ruchatz

71

 Kalmarpolisens IF

2.26:35

 

13

Christian Bertvall

64

 Tyresö

2.30:19

 

14

Nicklas Andersson

75

 IK Akele

2.31:18

 

14

Christer Grandin

63

 Högby IF

2.33:55

 

15

Bertil Andersson

67

 Ryssbergets IK

2.51:35

 

 

 

 

 

 

Kvinnor 25,75 km

1

Saga Eriksson

88

IK Akele 1.57:50

 

 

2

Frida Össmar

77

 Högby IF

2.07:29

 

3

Angelica Noble

80

 Högby IF

2.11:24

 

4

Anna-Stina Wanby

64

 Högby IF

2.12:06

 

5

Ulrika Holmgren

65

 Sloths IF

2.22:35

 

6

Jenny Bertvall

72

 Tyresö

2.31:03

 

7

Hanna Eriksson

78

 Glasrikets RC

2.35:22

 

8

Therese Fredman

87

 Hestra IF

2.35:23

 

9

Katarina Nilsson

56

 Högby IF

2.35:52

 

10

Anna Svensson

78

 Glasrikets RC

2.36:29

 

11

Audry Calandra

91

 Högby IF

2.37:57

 

12

Monika Karlsson

78

 Slimos löpargrupp

2.38:58

 

13

Mia Jonsson

75

 Karlskrona

2.50:12

 

14

Anna Andersson

71

 Ryssbergets IK

2.51:35

 

15

Lena Lindblad

62

 Växjö

2.55:38

 

16

Madeleine Dunsäter

73

 Runacademy IF

3.03:58

 

17

Neri Caballero Chala

76

 Stockholm^

3.09:31