Resultat Sverige ultra

Fjällmarathon Sälen, 2016-08-27
resultat - karta - video

Datum 27 aug 2016
Samlingsplats Experium, Lindvallen
Starttid 11:00
Energistationer 10 st
Klasser Herr, Dam

Banan
Banan går i omväxlande terräng, uppe på kalfjället, nere i stugbyarna, längs vandringsleder och skogsvägar. Banan är utmärkt med snitslar och skyltar i terrängen och går alltid längs någon stig/vandringsled eller väg. Löpbarheten är mycket varierande från lättlöpt asfalt till steniga vandringsleder. OBS! Vandringslederna uppe på kalfjället är delvis steniga och spänger finns även utlagda partivis. Dessa partier kan vara hala vid nederbörd. Iakttag försiktighet!

 

Bilder
foto David Andersson

Starten
 
   
 
Johanna Kallavuo (3003) och Cecilia Ljung(3002) går i mål på 21 km  
 
Ola Martner, Ryssbergets IF, segrare 21 km  
 
Johanna Åström, Lucksta IF, segrare 21 km  
 
   
 
   
 
   
Video  
 
   
   

Karta

 
 
   

Resultat Fjällmarathon Sälen, 2014-08-30

 

 

plac

namn

klubb

tid

damer

1

Linda Hansson

AXA SC

04:01:20

 

2

Matilda Häggström

Uppsala

04:04:08

 

3

Colette Coumans

Härlövsif

04:10:50

 

4

Annika Stenhammar

Söderby

04:12:03

 

5

Linda Tersing

Ok Flundrehof/Sjuntorp

04:21:51

 

6

Johanna Weihard

MRK

04:22:22

 

7

Bibbi Svensson

Lk-Tv88

04:25:32

 

8

Frida Andersson

Falkebergs OK

04:31:43

 

9

Jenny Palm

Sollentuna

04:39:55

 

10

Maria Dahlberg

NACKA

04:41:44

 

11

Christina Nyström

Västerås

04:45:08

 

12

Helena Lindström

Camfil IF

04:47:03

 

13

Helena Hafström

Rånäs 4H

04:51:50

 

14

Gabriella Wågström

Solvikingarna

04:52:34

 

15

Maria Gradin

Täby

04:55:07

 

16

Ellen Sepp

Friskis&Svettis Borås

04:57:37

 

17

Anna Johannesson Lodin

Sysslebäck

04:58:00

 

18

Hanna Vartia

Veberöd

05:00:57

 

19

Maria Fager

Tyresö

5:03:26.

 

20

Emilia Joelsson

Stockholm

05:03:43

 

21

Caroline Ström

Tierps IF

05:05:55

 

22

Petra Söderqvist

Knivsta

05:06:42

 

23

Ann-Charlotte Bengtsson

Falktouren.Se

05:08:22

 

24

Pernilla Gustafson

Lerum Friidrott

05:09:40

 

25

Zuzana Lundberg

Slovakien

05:11:24

 

26

Karin Lagerblad

Falkenbergs Roadrunners

05:12:02

 

27

Anna Mogren Olson

Vätter Rehab Gym AB

05:12:24

 

28

Josefin Forsell

Bergslöparna

05:15:37

 

29

Anna-Karin Carlsson

Carlsson Running Team

05:16:41

 

30

Jenny Mårtensson

örkelljunga

05:17:22

 

31

Maria Enebjörk

Axa Sports Club

05:18:07

 

32

Erika Lundmark

Norrbärke SK

05:20:22

 

33

Kristina Elf

Norrbärke Skidklubb

05:20:55

 

34

Maria Gustafsson

Friskis&Svettis Borås

05:22:02

 

35

Minna Nilsson

Stockholm

05:22:49

 

36

Lotta Bergström

Sportsgym SC

05:26:19

 

37

Johanna Raning

Löparglädje

05:26:51

 

38

Katarina Peterson

Norrköping

05:27:29

 

39

Anna-Lena Olsson

Västerås

05:28:09

 

40

Madde Lundell

Falkenbergs Trailgrupp RUN

05:28:42

 

41

Susanna Höglund Arveklev

OK Skogsvargarna

05:29:58

 

42

Caroline Svedberg

Finspång

05:30:11

 

43

Jenny Sigurdsson

Västerås SOK

05:30:17

 

44

Maria Larsson

Filipstad

05:30:21

 

45

Pernilla Söderqvist

bälinge

05:30:36

 

46

Elin Connedal

KARLSTAD

05:31:02

 

47

Linda Harradine

Örebro AIK

05:36:25

 

48

Camilla Rosen

Team Nordic Trail

05:40:35

 

49

Åsa Harnesk

Karlstad

05:42:03

 

50

Anna Karin Ljungström

Stockholm

05:43:34

 

51

Rebecka Okdahl

Mölndals Roddklubb

05:47:51

 

52

Emma Hellerstedt Eneström

Vällingby

05:50:41

 

53

Eva Gustafsson

Falkenbergs OK

05:51:41

 

54

Charlotta Hård

Karlskoga Friidrott

05:53:32

 

55

Erika Modin

IFK Sala

05:54:37

 

56

Eva Palm

Västerås SOK

06:00:48

 

57

Malin Andersson

Trollhättepolisens IF

06:02:41

 

58

Hanna Carlsson

Nykvarn

06:03:48

 

59

Viktoria Eriksson

Stallarholmen

06:08:52

 

59

Maria Ahlqvist

Stallarholmen

06:08:52

 

61

Jessica Marie Adolfsson

Torsby

06:09:23

 

62

Frida Svensson

Råå

06:09:54

 

63

Sara Sundström

Comfort Survival

06:14:05

 

64

Anna Nyberg

Carlsson Running Team

06:18:05

 

65

Ann Willbrink

Falkenbergs OK

06:20:30

 

66

Malin Göthberg

Malungs IF

06:20:49

 

67

Annika Linlökken

Älvängen

06:21:09

 

68

Maria Melin

Eskilstuna Trailklubb

06:22:30

 

69

Malin Andersson

Släkten

06:23:21

 

70

Linda Ahlgren

Borlänge

06:25:26

 

71

Sarah Nyström

Stockholm

06:26:16

 

72

Anna Bergqvist

Karlstad

06:34:01

 

73

Pernilla Olsson

Falun

6:37:28 2

 

74

Jenny Sahlen

Team Halta Lotta

06:38:20

 

75

Lotta Jedselius

Team Halta Lotta

06:38:21

 

76

Helen Osbjer

Klippan

06:40:47

 

77

Marianne Piiroinen

Fmstrollhättan

06:48:33

 

78

Anneli Sjölin

Trollhättan

06:48:34

 

79

Maria Ähdel

Borlänge

06:52:22

 

80

Turid Rydén

NMT Västerås

06:58:54

 

81

Zandra Buud

Jonas Fan Club

07:06:54

 

82

Anna Skoog

Årsta

7:15:09

 

83

Christina Höök

Pan-Kristianstad

7:16:44

 

84

Anna Persson

Hjo

7:27:20

 

 

 

 

 

herrar

1

Tobias Johansson

 Falkenberg Allstars

03:19:09

 

2

Filip Helmroth

Lerum Friidrott

03:25:06

 

3

Henrik Bengtsson

FALKENBERG

03:33:38

 

4

Jonas Andersson

Stora Tuna OK

03:33:49

 

5

Daniel Gustafsson

FK Friskus Varberg

03:34:53

 

7

Daniel Frantzich

Falkenberg Allstars

03:43:48

 

6

Magnus Söderberg

Rättvik

03:43:01

 

8

Anders Ternow

Alingsås

03:45:22

 

9

Daniel Svensson

Borås

03:53:41

 

10

Peter Helmroth

Lerum Friidrott

03:53:44

 

11

Martin Larsson

Lunds Naprapatklinik

03:54:55

 

12

Christian Vartia

Veberöd

03:57:16

 

13

Lars-Olof Jönsson

Malungs IF

04:00:31

 

14

Jonas Edoff

SRC

04:00:55

 

15

Cristofer Söderberg

Team Ormsalva

04:01:06

 

16

Rikard Tallbergaktiv

Öresjö

04:03:22

 

17

Ola Axheden

Falkenbergs RR

04:09:31

 

18

Kristian Andersson

Intersport Falkenberg

04:09:35

 

19

Mattias Paliouras

Falktouren.Se

04:11:34

 

20

Harri Partanen

Högbo Gif

04:12:42

 

21

Mattias Thorn

Karlstad

04:13:22

 

22

Michael Johansson

Sigtuna

04:14:02

 

23

Jan Alden

Beckers Korpklubb

04:16:07

 

24

Magnus Nordströmok

Älvsjö Örby

04:16:08

 

25

Paul Strehlenert

Spring Spring

04:16:27

 

26

Johan Andersson

Runfbg

04:17:10

 

27

Janne Aronsson

Aktiv Öresjö

04:17:35

 

27

Svante Stommendal

Aktiv Öresjö

04:17:35

 

29

Håkan Eriksson

.IF Göta

04:17:53

 

30

Lars Lorén

.Brämhult

04:18:09

 

31

Henrik Larsson

Uppsala LK

04:18:11

 

32

Johan Anell

Dala xc Skiteam

04:21:54

 

33

Jonas Lindegren

Västerås SOK

04:22:13

 

34

Jan Palm

SOLLENTUNA

04:23:25

 

35

Joakim Persson

Rehns BK

04:25:02

 

36

Anton Wilson

Friskis&Svettis Borås

04:25:30

 

37

Mikael Andersson

BORLÄNGE

04:25:54

 

38

Johnny Lidman

Hälle IF

04:25:56

 

38

Markus Lewin

Eskilstuna

04:25:56

 

40

Hans-Peter Engström

Hammarö

04:26:25

 

41

Anders Älvegran

Västerås SOK

04:26:53

 

42

Rikard Moberg

Thorsday Runners

04:27:18

 

43

Jaroslaw Kujawa

Tierp

04:27:52

 

44

Per Danker

LK Tuppgök

04:27:56

 

44

David Danker

Lk Tuppgök

04:27:56

 

46

Greger Lorén

SOK Knallen

04:28:02

 

47

Fredrik Pettersson

Avesta OK

04:28:10

 

48

Robert Palm

Västerås SOK

04:28:29

 

49

Niklas Hedlund

Örebro

04:28:33

 

50

Thomas Andersson

Kisa SK

04:29:40

 

51

Thony Sjöström

Lonesome Runners

04:29:59

 

52

Joakim Carlsson

Lk Tuppgök

04:30:03

 

53

Andreas Andersson

Team Tete Rc Oskarshamn

04:31:33

 

54

Christoffer Sandberggöteborg

Göteborg

04:32:27

 

55

Olof Heggemann

Stockholm

04:32:54

 

56

Morgan Bergman

Ludvika

04:33:37

 

57

Rickard Persson

Axa Sports Club

04:33:43

 

58

Rasmus Green

Solna

04:34:21

 

59

Magnus Eriksson

Stallarholmen

04:34:33

 

60

Martin Länje

Temmesaktiv Öresjö

04:34:38

 

61

Stefan Roth

Västerås Löparklubb

04:35:21

 

62

Stefan Magnusson

Rönninge

04:38:13

 

63

Niclas Brunnberg

Uppsala

04:39:22

 

64

Joakim Tornberg

Team Nordic Trail

04:39:31

 

65

Andreas Roos

Sköndal

04:40:14

 

66

Johan Rundberg

Brohyttans IF

04:41:08

 

67

Christoffer Yngvesson

Runfbg

04:41:24

 

68

Lars-Erik Hasler

Surahammars SOK

04:41:42

 

69

Pontus Aronsson

.Falktouren.Se

04:41:59

 

70

Stefan Lagerblad

Lk Tuppgök

04:42:40

 

71

Mårten Granfors

Team Perkele

04:43:11

 

72

Magnus Hammarkvist

Njoy

04:43:18

 

73

Peter Anderberg

Eskilstuna Trailklubb

04:44:20

 

74

Martin Bengtsson

Lk Tuppgök

04:44:57

 

75

Robert Vestman

Östansjö SK

04:46:21

 

76

Mikael Johansson

Lk Tv88

04:46:24

 

77

Niclas Bäckström

Färgelanda

04:48:06

 

78

David Elmqvist

Handelsbanken IF

04:48:24

 

79

Mikael Håkansson

Malung Skid O Friidrott

04:48:50

 

80

Christer Jonsson

Hudik Triathlon

04:49:25

 

81

Fredrik Vest

Solna

04:49:29

 

82

Osman Keskin

Hägersten

04:50:04

 

83

Stefan Pettersson

Falkenbergs RR

04:50:45

 

84

Robert Börjesson

Göteborg

04:51:06

 

85

Pierre Heimer

Svärdsjö

04:52:52

 

86

Mårten Hellberg

Ljusdal

04:54:49

 

87

Mattias Nyhlén

Göteborg

04:55:22

 

88

Johannes Orrsjö

Göteborg

04:55:23

 

89

Joakim Svanbeck

Uppsala

04:55:26

 

90

Robert Nehez

Göta

04:55:51

 

90

Dan Jansson

Sälens IF

04:55:51

 

92

Martin Vesterlund

Uppsala Drängar

04:57:06

 

93

Fredrik Bergström

Dalakraft

04:58:42

 

94

Pontus Axell

Lynx Multisport Team

04:59:50

 

95

Kalman Geza Vanky

Falun

05:01:34

 

96

Geir Sigurdsen

Verdal

05:01:53

 

97

Lars Johansson

Falktouren.Se

05:02:48

 

98

Håkan Wiksten

Lonsome Runners

05:02:52

 

99

Erlend Leganger

Tomter

05:03:04

 

100

Marcus Lundemalm

Crossfit Walleye

05:03:34

 

101

Tomas Stigsson

Trollhättans Sok

05:03:46

 

102

Olle Bergman

 göteborg

05:04:01

 

103

Christian Edgrenmölndal

Mölndal

05:04:27

 

104

Lennart Bengtsson

Falkenbergs OK

05:04:47

 

105

Daniel Von Bargen

Daniel

05:04:55

 

106

Kennet Fröjd

Brohyttans IF

05:06:59

 

107

Magnus Johansson

 

05:07:19

 

108

Kim Lundén

Enskede

05:08:04

 

109

Joar Palm

Stockholm

05:08:15

 

110

Erik Hoffmann

Ingen

05:08:58

 

111

Fredrik Knutsson

Vänersborg

 

 

112

Pierre Gustafson

Lerum Friidrott

05:09:40

 

113

Joakim Oskarsson

IFK Nora Långlöpning

05:10:01

 

114

Ola Barvér

Försvarsmakten HKV

05:10:57

 

115

Lars Berglund

Eskilstuna

05:11:16

 

116

Andreas Ohldin

Göteborg

05:11:22

 

117

Martin Hjelm

Stockholm

05:11:52

 

118

Christer Olson

Vätter Rehab Gym Ab

05:12:22

 

119

Magnus Berg

 

05:12:34

 

120

Christopher Jedel

Göteborg

05:12:36

 

122

Jimmy Paulsson

 

05:13:22

 

123

Albin Andersson

 

05:13:30

 

124

Tommie Egemalm

 

05:14:00

 

125

Erik Hallman

 

05:14:01

 

126

Niklas Östbergå

saka Sportklubb

05:14:10

 

128

Andreas Johansson

 

05:18:34

 

129

Per Wallin

 

05:18:48

 

129

Erik Nilsson

 

05:18:48

 

129

Joakim Berggren

Östhammar FI

05:18:48

 

132

Magnus Mählkvist

Stenhamra

05:19:00

 

133

Henrik Sandström

Ludvika

05:20:37

 

134

Simon Karlsson

Umers Sport Club

05:20:40

 

135

Einar Fredriksen

Ludvika

05:21:18

 

136

Håkan Jonasson

Falköpings AIK SK

05:22:13

 

137

Fredrik Ståhlberg

Högbo Gif

05:24:29

 

138

Niklas Österlund

Askim

05:25:13

 

139

Carl Hedberg

Lätta Steg Varberg

05:25:40

 

140

Anton Harland

Team Q2

05:26:27

 

140

Johan Kling

Team Q2

05:26:27

 

142

Daniel Johansson

Askersund

05:26:39

 

143

Ingemar Linlökken

Älvängen

05:27:14

 

144

Andreas Thorzelius

Uppsala

05:27:36

 

145

Mårten Hasselbom

Johanneshov

05:28:18

 

146

Daniel Allinger

 

05:31:22

 

147

Peter Badenfelt

Falkenbergs OK

05:33:20

 

148

Magnus Persson

LK Tuppgök

05:34:01

 

149

Jonas Bergström

Bromma

05:34:29

 

149

Stefan Askerud

Stockholm

05:34:29

 

151

Oscar West

Halmstad OK

05:36:00

 

152

Magnus Svensson

Falkenbergs CK

05:37:06

 

152

Roger Fredman

Falktouren.Se

05:37:06

 

154

Michael Zijpv

Vänersborg

05:37:40

 

155

Börje Liljekvist

Torshälla

05:37:45

 

156

Nils Danmo

Liljansnäs SK

05:37:56

 

157

Erik Pålsson

Göteborg

05:40:08

 

158

Jerker Larsson

Larsjohan Harryströms

05:40:48

 

159

Magnus Sund

Karlstad

05:42:37

 

160

Johan Kjellströmvästerås

Västerås

05:43:02

 

161

Boris Blom

Stockohlm

05:43:22

 

162

Jesper Fredriksson

Sköndal

05:45:54

 

163

Mathias Nilsson

Värnamo

05:45:58

 

164

Håkan Oikarinen

Åhuslöparna

05:46:22

 

165

Ingemar Sandberg

Ok Skogsvargarna

05:47:04

 

166

Patrik Krouwel

Borlänge

05:48:33

 

167

Linus Hellerstedt

VÄllingby

05:50:43

 

168

Fredrik Jansson

Strängnäs Löparklubb

05:50:54

 

169

Christian Jernbergvästerås

Västerås

05:53:19

 

170

Peter Wipp

Järla

06:00:25

 

171

Per Öberg

Hofors Lk

06:05:36

 

172

Felix Karlsson

Svaneholm

06:07:09

 

173

Alex Fretwell

Canada

06:08:17

 

174

Peter Wedlund

Fornåsa IF

06:09:59

 

175

Per Sundstrom

Comfort Survival

06:14:04

 

176

Po Carlsson

Carlsson Running Team

06:15:09

 

177

Greger Appelgren

Filipstad

06:16:28

 

178

Mikael Bran

Ambulansen Filipstad

06:16:29

 

179

Andreas Ersbjörs

Borlänge 

06:20:48

 

180

Lasse Jutemar

Sok Knallen

06:22:55

 

181

Anders Braathen

Tyresö

06:23:28

 

182

Johnny Teimert

Farsta

06:24:20

 

183

Hans Sjöstrandgöteborg

G Öteborg

06:27:05

 

184

Daniel Lindberg

Stockholm

06:27:27

 

185

Henrik Jansson

Västerås

06:28:55

 

186

Jonathan With

Crossfit Walleye

06:33:10

 

187

Mattias Bergqvist

Karlstad

06:34:01

 

188

Erik Olsson

Falun

06:37:29

 

189

Linus Harrysson

Larsjohan Harryströms

06:40:14

 

190

Irving Osbjer

Klippan

06:40:47

 

191

Arne Sjölin

Volvo IF

06:48:36

 

192

Thobias Ahlqvist

Stallarholmen

06:52:09

 

193

Per-Arne Lindberg

Eskilstuna Trailklubb

06:53:29

 

193

Tord Nyman

Eskilstuna Trailklubb

06:53:29

 

195

Jakob Fredriksson

Ok Skogsvargarna

06:55:59

 

196

Mikael Björnberg

Skara

07:01:55

 

196

Jörgen Hedström

Mig Själv/Halmstad

07:01:55

 

198

Mikael Ericsson

Citytriathlon

07:22:07

 

199

Andreas Bengtsson

Jonsered

07:24:14