2016-09-19

Resultat Sverige ultra

Black River Run, Västerås, 2016-09-17
resultat - bilder - banan - historik

Ett varv på banan är 10 miles (16,1 km). 57 % av sträckan följer motionsspår och preparerade stigar, 16 % är asfalt, 15 % går på mindre grusvägar och 12 % på teknisk stig och över små berghällar.

Västeråsterrängen är flack, sammanlagda höjdskillnaden är ca 100 m per varv. Distansen är 50 miles ( 80,5 km ) och genomförs genom 5 varv på banan. Det finnas ett kortare alternativ på 20 miles ( 32 km ) , 2 varv, för de som inte vill testa ultralöpning men vill ha ett perfekt genrep till Lidingöloppet.

Start och mål vid Västerås SOK’s klubbstuga Orientalen i Västerås.

Start:
   För 20 miles DayLight är starten kl 09.30
   För 50 och 100 miles är starten kl 10.00
   För 20 miles MidNight är starten kl 00.00 natten mot söndag

Arr: Västerås Löparklubb

 

Omvandlingstabelll  milse -> km

 

100 miles

=

160, 930 km

  50 miles

=

80, 467 km

20 miles

=

32,185 km

 

Bilder

 
Nöjda maratonlöpare i mål, Erlend Lelanger(19),  Karl Avedal(12)
Andra plats på 50 Miles, Martin Bengtsson
 
Banans värsta stigning, första halvan i en trappa
Sofia Key(109), Annika Askengren Berg(102)
 
 
Banan
 
 

Resultat Black River Run, Västerås, 2016-09-17

 

lopp

herr/dam

plac

namn

klubb

tid

100 miles

herrar

1

Johnny Hällneby

Pace on Earth

16:39:14

 

 

2

Jonas Brantvall

UT Kolmården

16:50:39

 

 

3

Jonas Wängberg

Västerås LK

17:15:53

 

 

4

Morten Auset

Team Ronhill/Byåsen IL, NOR

17:24:49

 

 

5

Martin Scharp

Malmö Løp

18:26:35

 

 

6

Johan Persson

Skärkdalens LK

18:53:58

 

 

7

Mert Derman

Ankyra - AsicsTeamTr, TUR

19:07:00

 

 

8

Anders Norén

Täby

19:50:04

 

 

9

Janne Aho

Ultralöpers

20:08:04

 

 

10

Johan Svahn

Sommarvägens LL

20:16:09

 

 

11

Stefan Edling

Västerhaninge

20:27:38

 

 

12

Anders Hellner

Sth

20:27:38

 

 

13

Anders Widmark

Heja Sport

21:26:46

 

 

14

Gert Gustavsson

Team Blekinge LF

21:44:20

 

 

15

Martin Kindgren

Hellas orientering

22:12:40

 

 

16

Petteri Ojutkangas

Västerås

22:31:49

 

 

17

Kenneth Fancett

Beckenham Running Club, UK

22:33:14

 

 

18

Hans Hillner

Huddinge AIS

22:34:45

 

 

19

Fredrik Johansson

Älvsjö

23:04:34

 

 

20

Sean Smith

Beaconsfield, TASMANIA

23:21:25

 

 

21

Marcus Davidsson

Ultramannen.se

24:31:50

 

 

22

Peter Johnson

100 Marathon Club, UK

24:38:39

 

 

23

Tomas Vujic

Kista

24:55:41

 

 

24

Anders Scharp

Trosa Stadshotell

26:17:33

 

 

25

Staffan Fougner

Preem IF

27:40:57

 

 

 

 

 

 

 

damer

1

Lena Jakobsson

Glasrikets RC

18:47:22

 

 

2

Ann-Sofie Forsmark

OK Djerf / Team Tjejmarathon

19:24:34

 

 

3

Sofia Kay

LK TV88

20:37:04

 

 

4

Annika Askengren Berg

LK TV88

22:11:46

 

 

5

Nina Eibring

Kristinehamn Multisport

22:11:46

 

 

6

Lena Jensen

Falun

23:37:09

 

 

7

Lisa Amundsson

Strömstad Löparklubb

25:53:21

 

 

 

 

 

 

50 miles

herrar

1

Daniel Henriksson

Linköping

07:34:41

 

 

2

Martin Bengtsson

Team Nordic Trail

07:34:59

 

 

3

Carl-Emil Bengtsson

Team Nordic Trail

07:59:34

 

 

4

Hampus Westman

Västerås SOK

08:10:54

 

 

5

Ilich Vera

Westeros Trail Running Soc

08:13:56

 

 

6

Håkan Eriksson

Aminea

08:15:18

 

 

7

Daniel Zetterqvist

IF Linnéa

08:16:37

 

 

8

Markus Forsström

Team Brygga

08:44:35

 

 

9

Magnus Helander

GTR Gotland Trail Run

08:52:01

 

 

10

David Gustafsson

Västerås Swimrun

08:55:55

 

 

11

Per Wallgren

Hagaströms SK

08:57:47

 

 

12

Örjan Bolin

Västerås

09:13:36

 

 

13

Robbert Glavstedt

Skogås

09:17:05

 

 

14

Martin Wennerlund

Sth

09:23:09

 

 

15

Per Persson

Sth

09:23:52

 

 

16

Oskar Hoffmann

Pi-Pi Trailgoats

09:43:05

 

 

17

Juha Kamppinen

Sollentuna

10:03:30

 

 

18

Mikael Kokoric

Sth LDK

10:36:06

 

 

19

Jim Ekström

Kalmar

10:40:20

 

 

20

Martin Svärd

Västerås

10:53:25

 

 

21

Niclas Häggman

Västerås LK

10:53:29

 

 

22

Torgny Hällman

Västerås

11:37:41

 

 

23

Ariana Tanha

@prinsen.springer

12:16:10

 

 

 

 

 

 

 

damer

1

Gunilla Axelsson

Borlänge LK

08:34:31

 

 

2

Johanna Siewert Delle

Sth

09:22:27

 

 

3

Cecilia Petersson

Sth HHH

09:24:32

 

 

4

Ida Reimfelt

Örebro AIK

09:53:26

 

 

5

Charlotta Jerlström

Örebro AIK

09:53:27

 

 

6

Liselott Holmberg

Sth långdistansklubb

10:16:29

 

 

7

Karin Törnquist

Hölö

13:42:57

 

 

 

 

 

 

marathon

herrar

1

Nejdet Yergök

Ege Marathon, AUT

03:55:08

 

 

2

Karl Avedal

Västerås LK

03:58:05

 

 

3

Erlend Leganger

Tomter, NOR

03:58:35

 

 

4

Johan Mörck

Mikkeller Running Club

04:08:23

 

 

5

Niklas Samuelsson

Eskilstuna

04:09:02

 

 

6

Peter Glans

Bålsta IK

04:09:03

 

 

7

Tony Hedlund

Luleå LDK

04:23:11

 

 

8

Marcus Hansander

Lifetime Runners

04:30:56

 

 

9

Janis Dreimanis

Plensners entreprenad AB

04:33:42

 

 

10

Mattias Almroth

Creator SK

04:36:58

 

 

11

Ulf Carlson

IFK Nora

05:28:11

 

 

 

 

 

 

 

damer

1

Anette Eckervig

Södertälje

03:58:17

 

 

2

Karin Schartau

Skultuna AIK

05:28:09


Totalt 75 st löpare kom i mål

Historik, segrare 100 miles 2013-2016

nr

år

namn

klubb

tid

 

namn

klubb

tid

4

2016

Johnny Hällneby

Pace on Eart

16:39:14

 

Lena Jakobsson

Glasrikets RC

18:47:22

3

2015

Niklas Holmström

Västerås LK

16:31:22

 

Gunilla Axelsson

Borlänge LK

18:53:06

2

2014

Andreas Falk

Runners Store LK

14:23:23

 

Eva Lindskog

Stockholm LDK

20:09:49

1

2013

Johnny Hällneby

Pace on Eart

15:40:41

 

Ann-Sofi Forsmark

OK Djerf

21:19:28