2017-10-09

Resultat Sverige ultra

Sörmland Ultra, 50 km, 2017-10-07
resultat - banskiss - bilder

50 km terränglöpning söder om Stockholm
Loppet följer i stort sett Sörmlandsledens första fyra etapper. Starten sker vid Björkhagen, mål i Rudan (Haninge)
Start  kl 10

Arrangör: Stockholm Långdistansklubb

 

Se listan på samtliga segrare

Bilder
foto Patrik Hernwall

Annelie Dahlin(204) och Kajsa Fristör, Fredrikshof
Ola Lindström(2017)
Mats Liljegren, Team Skavsåret
Tommy Kjellström & Ingmari Nilsson
 
 
 
 
Banskiss
 

Resultat Sörmland Ultra, 2017-10-07

 

 

Plac

Namn

Klubb

tid

damer

1

Jenny Ramstedt

Envol Coaching

04:21:04

 

2

Kajsa Friström

Fredrikshof IF

04:37:56

 

3

Anneli Dahlin

Ingen klubb

04:37:58

 

4

Åsa Norman  

 

05:16:55

 

5

Ingmarie Nilsson

Mighty Sport

05:26:06

 

6

Mari Olsén

Sth City Triathlon

05:36:48

 

7

Kristin Segerström  

 

05:38:03

 

8

Johanna Kvist

S-kvinnor 

06:09:45

 

9

Linda Aulin

Marathon & pizza

06:14:36

 

10

Pernilla Otto

Powerbar 

06:22:04

 

11

Gudrun Andersson

Tyresö 

07:04:51

 

12

Maria Elena

 Wulff IF Linnea

07:31:33

 

13

Merja Palo Svensson

IF Linnea

07:38:14

 

14

Favelle Lamb  

 

07:51:56

 

15

Gemma Safikhan

 Nocout.se 

07:51:56

 

16

Elin Ragnarsson

 Dark trail runners

08:10:28

 

 

   

 

 

herrar

1

Daniel Nilsson

Studenterna

03:33:32

 

2

Sebstian Pokorny

 Ingen klubb

03:43:10

 

3

Edvardas Moseika

Ssideline City Run

03:49:53

 

4

Johan Sandler

 Fredrikshofs FIF

03:53:35

 

5

Olof Modin

Storviks IF

03:59:30

 

6

James Pratt  

 

04:00:15

 

7

Magnus Elénius

Nldk 

04:02:40

 

8

Gustav Rybrink

 N/A 

04:03:56

 

9

Curtis Royek

United States Naval

04:05:41

 

10

Andreas Ribbefjord  

 

04:06:43

 

11

Dennis Löfving

Gerillalöpare 

04:06:50

 

12

Johan Lundkvist  

 

04:07:08

 

13

Michal Frankowski  

 

04:11:59

 

14

Robin Johansson

Team Nordic Trail

04:12:24

 

15

Martin Ehrencrona

 if viagra boys

04:12:42

 

16

Conny Svahn

Springavilse 

04:15:52

 

17

Anders Turbofoten Axelsson 

 

04:17:27

 

18

David Pamsjö  

 

04:18:39

 

19

Anders Lindgren

 Åmål Multisport

04:19:45

 

20

Johan Gustafsson

Sandnes IL

04:20:52

 

21

Erik Östlund

 Team Sundskär

04:22:57

 

22

Tobias Röstlund

Sträcklöpet 

04:23:48

 

23

Kalle Heiska

Ingen klubb

04:23:51

 

24

Franklin Wood

Sth Frontrunners

04:23:58

 

25

Daniel Ahl

I2 IF Triathlon

04:24:55

 

26

Per Jämtelid

Gotham Track Club

04:25:44

 

27

Tomas Brandt

 Team Brandt

04:26:46

 

28

Andreas Westlund

 Enebyberg IF

04:27:45

 

29

Thobias Eidevald

 Domus IK

04:28:14

 

30

Peter Thorvaldsson

 Ingen klubb

04:28:21

 

31

Jens Häger

Nora Runners

04:29:46

 

32

Sebastian Aronsson  

 

04:30:57

 

33

Francesco Melloni  

 

04:32:15

 

34

Tom Axelsson

 Axa sc

04:32:28

 

35

Christian Nilsson

Ingen klubb

04:32:36

 

36

Andréas Karlsson

Linköping 

04:33:35

 

37

Fredrik Kihlström

 Hässelby SK

04:33:54

 

38

Mikael Hedman

Ingen klubb

04:33:55

 

39

Jerry Nordgren

 Ingen klubb

04:34:36

 

40

Axel Scherrer

Skiers Left

04:35:02

 

41

Robin Hillerlöv  

 

04:36:14

 

42

Asso Karim

Tullinge 

04:37:47

 

43

Calle Rang  

 

04:39:00

 

44

Anders Åkerlind  

 

04:39:19

 

45

Henrik Smeds  

 

04:42:59

 

46

Fredrik Larsson  

 

04:46:22

 

47

Jonas Köhler

IF Linnea

04:48:38

 

48

Niclas Backlund

 ESIK 

04:48:59

 

49

Urban Rossäng

Team Skavsåret

04:49:06

 

50

John Lamb  

 

04:50:07

 

51

Jonas Tillhagen

Ingen klubb

04:50:51

 

52

Daniel Lilliehöök I

FK Lidingö

04:51:33

 

53

Travis Needham  

 

04:51:38

 

54

Tilman Hertz  

 

04:52:03

 

55

Marius Dybwad Brandrud 

 

04:52:34

 

56

Robbert Glavstedt

 Skogås 

04:53:20

 

57

Martin Blohm

 Midlife crisis club

04:53:21

 

58

Olof Raab

Team Olle

04:53:37

 

59

Kenneth Norman

If strategen

04:56:58

 

60

Kenneth Gustavsson

Lonesome Run

04:59:27

 

61

Mikael Hasselrot

IF Linnea

05:00:48

 

62

Rasmus Gustafsson  

 

05:02:51

 

63

Ola Lindström

Clowner utan gränser

05:03:08

 

64

Mattias Fri  

 

05:03:35

 

65

Magnus Luthman

Saltjsö-Boo 

05:03:50

 

66

Olof Hellqvist  

 

05:04:46

 

67

Adam Kahsai-Rudebeck

IF Linnéa

05:05:53

 

68

Jonas Blomqvist

 Nordea 

05:07:04

 

69

Mattias Sjöström

 Team Sundskär

05:07:42

 

70

Viktor Öquist Sterner 

 

05:10:16

 

70

Mikael Nyman

Länsförsäkringar AB

05:10:16

 

72

Marcus Hansander

 Axa Sports Club

05:11:01

 

73

Martin Hemmingsson  

 

05:12:40

 

74

Nicholas Hill  

 

05:16:31

 

75

Felix Rehnberg

 Rigor M Ortis

05:17:23

 

76

Jonas Wååg

Team Sussi

05:17:57

 

76

Johnny Hederoth

Team Sussi

05:17:57

 

78

Lars Lundqvist  

 

05:19:02

 

79

Adrian Wenger  

 

05:20:45

 

80

René Koller

Swedbank 

05:21:49

 

80

Per Sjödin

Swedbank IT

05:21:49

 

82

Andreas Selenwall

Selenwall Runners

05:22:57

 

83

Peo Nilsson

Powerbar 

05:24:52

 

84

Niclas Bergqvist  

 

05:24:56

 

84

Olle Bertilsson  

 

05:24:56

 

86

Nicklas Bardh  

 

05:28:52

 

87

Leif Ålander  

 

05:29:42

 

88

Fredrik Forsström

Yxsjöbergs IK

05:30:02

 

89

Tommy Kjellsson

Team Skavsåret IF

05:30:28

 

90

Peter Nordström  

 

05:31:55

 

91

Richard Jackson  

 

05:35:01

 

92

Björn Andersson

PsykeAvStål 

05:36:48

 

93

Patric SKytt

Katrineholm 

05:36:56

 

94

Marko Arotaival

Mölnbo UMR

05:38:03

 

95

Thord Nossborn  

 

05:38:35

 

96

Anders Örbom  

 

05:38:47

 

97

Timmy Stålnacke

Powerbar 

05:42:26

 

98

Christopher Fransson

Powerbar 

05:42:30

 

99

Urban Ljungberg  

 

05:46:27

 

100

Hans Kneczke

Bangkok Runners

05:46:50

 

101

Niclas Svensson

 FMV sport

05:47:55

 

102

Johan Nilsson  

 

05:53:05

 

103

Jan Söderkvist  

 

05:53:32

 

104

Kalle Hovell

Valrossarna 

05:53:45

 

105

Johan Ansén  

 

05:53:56

 

105

Mårten Olsson  

 

05:53:56

 

107

Thomas Lindell

Team Nordic Trail

05:54:36

 

107

Daniel Löhr Team

Nordic Trail

05:54:36

 

109

Edvin Krönmark  

 

05:55:36

 

110

Johan Åström

 

05:56:58

 

111

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

05:57:55

 

112

Per Lindell

 Västerås LK

05:58:55

 

113

Rickard Hillebrink

Sth gerillalöpare

06:02:34

 

114

Patrick Joyce

Täby 

06:03:29

 

115

Mikael Forsström

 Telia IF

06:04:10

 

116

Dmitry Khalizov

Vilse Astronaut

06:07:39

 

117

Ulf Gustafsson

Olmasbacken snailrunners

06:07:51

 

118

Samu Manselius  

 

06:08:41

 

119

Nisse Palmgren

Sth Gerillalöpare

06:09:35

 

120

Lars Persson

Hummelbävern 

06:11:41

 

121

Isak Rydén  

 

06:11:43

 

122

Anders Stenberg

Umara 

06:13:08

 

123

Olle Schubert

 Scania IF

06:19:56

 

124

Tommy Andersson

 Scania IF

06:19:57

 

125

Peter Rudbeck

 Operans if

06:20:31

 

126

Danny Stacey

 

06:46:09

 

127

Andreas Ekström

Trappsniglarna 

06:58:22

 

127

Juha Kamppinen  

 

06:58:22

 

127

Ola Knutsson  

 

06:58:22

 

130

Eoin Nethercott  

 

07:12:26

 

131

Erik Löf

Ingen klubb

07:47:59