Resultat Sverige ultra

 

 2016-12-13

 

Blåfrusen Ultramarathon drygt 70 km terränglöpning, 2016-12-10
resultat - banan

 

Starten går 08:00. Tidtagning görs manuellt med stoppur och registreras vid alla stationer på vår hemisda löpande.
Maxtiden har vi satt till 11 timmar. Du får givetvis hålla på längre men servicestationerna stänger när loppet inte kan slutföras inom maxtiden.

Terrängen är minst sagt omväxlande: grusvägar, skogsstigar med rötter och stenar, snår, parkstigar, partier med blötmark, gräs, leriga hästhagar, hala berghällar och några få korta partier med asfalt. Bitvis kan banan bjuda på riktigt krävande terräng och med ett par decimeter snö och minusgrader är det bra att vara förberedd.

Sträckan Domarudden till Vaxholm bjuder på cirka 450 höjdmeter.

 

 

Bilder
foto Elin Sterner

Linda Doktár(42), Carin Eklund(33) och Johan Ahlberg(10)
Odd Larson går i mål
Elin Sterner, Enebyberg
 
Linda Doktár(42) och Carin Eklund(33)
Vändpunkten i Vaxholm
Michael Manolescu(12) Älvsjö klar för start
Segraren Daniel Nilsson, FK Studenterna, går i mål efter 6:24:24
 
 
 
 
 
Banan

 


 

Resultat Blåfrusen Ultramarathon drygt 70 km terränglöpning, 2016-12-10

 

 

plac

namn

postort

klubb

tid

1

Daniel Nilsson

Lidingö FK

Studenterna

6:24:24

2

Andrew Maier

Åkersberga

 Åkersberga

6:50:13

3

Odd Larson

Näsbypark

Blåfrusen LK

7:13:15

4

Mikael Hedman

Stockholm

Stockholm

7:37:48

5

Ulf Angelsiöö

Uppsala Storvreta

IK Skidor

7:43:15

6

Alexis Wärmländer

 

Vaxholm

7:58:53

7

Edward Alm

Lidingö

Lidingö

8:03:53

8

Kristoffer Sjöberg

Sickla

Sickla

8:06:57

9

Joakim Malmerfelt

Åkersberga

Åkersberga Triathlonförening

8:17:02

10

Susanne Lorinder

Österskär TNT

 

8:17:09

11

Petter Andersson

Stockholm

Bovikspojkarna

8:34:23

12

Sander Norgren

Rydbo

JAS

8:34:39

13

Anders Ljungqvist

Stockholm

 

8:46:15

14

Daniel Becker

Vaxholm

NSE

8:46:15

15

Ulf Bohman

Sollentuna

Norra Sth Endurance

8:46:15

16

Katrin Engelmark

Johanneshov

Club Running Sweden

9:25:45

17

Andrew Dunlop

Stockholm -

 

9:28:55

18

Karin Frimodt

ÅRSTA

IF Linnéa

9:29:23

19

Johan Svahn

Tullinge

Sommarvägens LL

9:29:27

20

Kenneth Eliasson

Tyresö

Sth LDK

9:33:23

21

Pontus Markeryd

Täby

FLIR

9:38:04

22

Christian Jonhammar

Stockholm

Cykelklubben DumSnål

09:46:04

23

Michael Manolescu

Älvsjö

Fredrikshof

9:46:05

24

Tommy Kjellsson

Aspudden

 Team Skavsåret IF

9:50:27

25

Oskar Segerfelt

Stockholm F

M

0:53:56

26

Victor Ljung

Stockholm

Newtons första lag

9:53:58

27

Jan-Erik Ramström

Nynäshamn

Sth Långdistand Klubb

9:59:59

28

Laurent Leloup

Genarp

Genarps IF

10:00:28

29

Daniel Peiro

Österskär

Åkersberga Spring

10:23:00

30

Petra Hewett

Åkersberga

Åkersberga Spring

10:27:59

31

Albert Sjölin

Åkersberga

Åkersberga Spring

10:28:43

32

Peter Skoglund

Sundbyberg

Stuga77 IF

10:33:15

33

Emil Werling

Göteborg

 

10:34:10

34

Christian Bartoll

Göteborg

Löparkl"löparklubben"

10:34:27

35

Linda Doktár

Täby

Norra Sth Endurance

10:43:01

36

Johan Ahlberg

Täby

AXA Sports Club

10:43:21

37

Sven Höjer

Åkerberga

Rydbo if

10:57:21