Resultat Sverige ultra

2017-01-29
 

Karlstad 6-timmars, 2017-01-28
 video - resultat - segraren genom åren

Ultraloppet Karlstad 6-timmars avgjordes för sjunde gången på en 200 metersoval i Våxnäshallen
Starten går klockan 10:00 och vi tar emot 65 deltagare. Målskottet ljuder som vanligt 6 timmar senare klockan 16.00.
Efter loppet serveras middagsbuffé.
Samtidigt förrättas prisutdelning och vi visar bildspel från loppet. Allt detta ingår i startavgiften som är på 800 kronor.
För att loppet ska kunna genomföras med god kvalité är det maximala antalet deltagare satt till 65 personer vilket innebär att först till kvarn gäller
!

Bilder

 
 
Jonas Wincent(3) i blått
 
Video
 
 
Resultat Karlstad 6-timmars, 2017-01-28
 
 

 

plac

namn

klubb

född

varv

tid

 min/km

distans

damer

1

Victoria Borg

Team ultrasweden LK

1980

363

05:59:51

05:07

70,28 km

 

2

Antje Torstensson

KFUM Örebro Friidrott

1975

344

05:59:42

05:24

66,60 km

 

3

Gunilla Axelsson

Borlänge LK

1988

339

05:59:34

05:29

65,64 km

 

4

Nina Eibring

Kristinehamn Multisport

1972

323

05:59:04

05:45

62,54 km

 

5

Birgit D. Brandner

Stockholm

1973

309

05:59:21

06:00

59,82 km

 

6

Bibbi Lind

Solvikingarna Göteborg

1944

301

05:59:43

06:10

58,27 km

 

7

Camilla Rosell

Farsta

1975

288

05:58:41

06:26

55,76 km

 

8

Linda Nilsson

Karlstad

1975

280

05:59:35

06:38

54,21 km

 

9

Pernilla Otto

Optimal massage och motion

1969

273

05:59:31

06:48

52,85 km

 

10

Karin Strid

Christineh. Häst & Ponnykl.

1958

268

05:59:09

06:55

51,88 km

 

11

Kristina Sörensen

Team Fakta

1960

261

05:59:54

07:07

50,52 km

 

12

Marie Blommé

IF Linnéa

1967

250

05:59:01

07:25

48,39 km

 

13

Camilla Lundberg

SOK Knallen

1973

250

05:59:50

07:26

48,39 km

 

14

Birgitta Almström Alpsten

SISU Forshaga

1956

247

05:58:57

07:30

47,81 km

 

15

Hannah Wallman

Långviks löparsällskap

1975

234

05:59:08

07:56

45,29 km

 

16

Cecilia Jertborn

SOK Knallen

1963

234

05:59:28

07:56

45,29 km

 

17

Pia Brink

Klockrike

1970

218

05:04:54

07:14

42,20 km

 

18

Frida Böhm

Vårgårda

1981

218

05:59:03

08:31

42,20 km

 

19

Emma Holmbro

Stockholm Gerillalöpare

1977

207

04:32:12

06:48

40,06 km

 

20

Birgitta Eriksson

IF Hammaren

1951

194

05:58:45

09:33

37,55 km

 

21

Jennifer Johansson

Team Nordic Trail

1993

169

05:57:40

10:56

32,70 km

 

22

Annica Johansson

Team Nordic Trail

1973

112

05:57:41

16:31

21,66 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrar

1

André Rangelind

IF Göta Karlstad

1991

425

05:59:53

04:22

82,30 km

 

2

Kristian Niemi

Karlstad

1981

355

05:59:33

05:14

68,73 km

 

3

Daniel Johansson

LK Gränslöst

1985

350

05:59:41

05:18

67,77 km

 

4

Gustaf Sjösvärd

Hemlingby LK

 

349

05:59:13

05:19

67,57 km

 

5

Robin Blom

I2IF Triathlon

1990

339

05:59:35

05:29

65,64 km

 

6

Dan Fallquist

Cadden AB

1971

334

05:59:15

05:33

64,67 km

 

7

Rikard Edgren

Rosenfot

1972

328

05:59:27

05:40

63,50 km

 

8

Jonas Harjula

I2IF Triathlon

1988

325

05:59:51

05:43

62,92 km

 

9

Jimmy Sandsten

Merrell

1975

319

05:59:03

05:49

61,76 km

 

10

Jonas Wincent

IFK Sala

1970

315

05:59:57

05:54

60,99 km

 

11

Per Stuvemark

IFK Sala

1970

307

05:59:35

06:03

59,44 km

 

12

Björn Lind

Skattkärrs SOK

1977

303

05:59:34

06:08

58,66 km

 

13

Patrik Jarnstam

I2 IF Triathlon

1980

298

05:59:54

06:14

57,69 km

 

14

Bengt Lindgren

Vallentuna FK

1947

294

05:59:15

06:19

56,92 km

 

15

Jakob Fors

Trafikv. Fritidsför. Västerås

1974

288

05:59:53

06:27

55,76 km

 

16

Jörgen Nilsson

Vi som Springer

1950

276

05:59:47

06:44

53,43 km

 

17

Michael Belsing

Flawd

1983

273

05:59:45

06:48

52,85 km

 

18

Roger Jarl

Håfreströms IF

1966

266

05:58:28

06:58

51,49 km

 

19

Peter Lembke

Team Fakta

1971

266

05:59:55

06:59

51,49 km

 

20

Kristian Waalen

Spiridon LLL

1949

262

05:59:04

07:05

50,72 km

 

21

Georgios Lazaris

Karlstad

1983

261

05:59:59

07:07

50,52 km

 

22

Leganger Erlend

The Silent Norwegian

1963

259

05:39:08

06:46

50,14 km

 

23

Johan Ekström

Långviks löparsällskap

1973

259

05:59:36

07:10

50,14 km

 

24

Sigvard Koplimäe

Vattudalens LDK

1950

258

05:59:26

07:12

49,94 km

 

25

Mikael Bergqvist

IK Granit

1976

244

04:58:08

06:19

47,23 km

 

26

Per-Eric Haraldsson

I2IF Triathlon

1957

240

05:59:46

07:45

46,46 km

 

27

Jonas Alpsten

SISU Forshaga

1958

240

06:00:00

07:45

46,46 km

 

28

Peter Svensson

IFK Skövde

1957

239

05:59:51

07:47

46,26 km

 

29

Johan Norenfalk

Ortus friskvård & massage

1976

237

05:59:20

07:50

45,88 km

 

30

Owe Gustavsson

Apladalens LK

1956

236

05:59:07

07:52

45,68 km

 

31

Magnus Hellsing

Sågartorpet

1964

233

04:39:35

06:12

45,10 km

 

32

Anders Thorén

IF Göta Karlstad

 

218

04:06:49

05:51

42,20 km

 

33

Lennart Skoog

Stenungsunds OK

1946

218

04:55:59

07:01

42,20 km

 

34

Stig Söderström

Kvarnsvedens FIK

1943

214

05:59:33

08:41

41,42 km

 

35

Håkan Zehler

Brudpiga RK

1973

189

04:07:35

06:46

36,58 km

 

36

Niklas Gunne

IFK Mora FIK

1992

187

02:58:28

04:56

36,19 km

 

37

Ståle Wenstad Aas

Hytteplan Sport

1974

47

00:46:24

05:07

9,07 km

 

Segrare genom åren

 

 nr

år

dag

segrare

klubb

dist

segrare

klubb

dist

antal

länk

4 2017 28 jan Victoria Borg Team Ultra 70,28 km André Rangelind F Göta Karlstad 82,30 km 59  

3

2016

23 jan Gunilla Axelsson Borlänge LK 66,100 km André Rangelind IF Göta Karlstad 84,900 km 60

2

2015

31 jan Victoria Borg Team UltraSweden 69,372km Gjermund Sørstad IF Sturla 82,244km 61

1

2014

8 feb Victoria Borg Team UltraSweden 67,904km Niklas Grunne Mora 71,660km 65