2017-03-12
Resultat Sverige ultra

Skövde 6-timmars, 2017-03-11
resultat herrar damer - banskiss

Start/mål:   
Kårhuset, Boulongerskogen, Skövde
Start klockan 10.00   Målgång klockan 16.00
Man stoppar vid signal där man befinner sig på banan
 
Banan:
1200 meter lång slinga på asfalt/grus/(snö) underlag. 
Banan är kontrollmätt av Reima Hartikainen.

Arrangör:
Team Ultra Sweden

Bilder
foto Lisbeth Bengtssn(LB), Jan Paraniak(
JP), Nina Eibring(ND)

Peter Svensson, foto JP
Starten. foto LB
Lennart Bengtsson, foto LB
Ute på banan, foto NE
 

Banskiss

Varvbanan i Boulognerskogen i Skövde

 
 
 

Resultat Skövde 6-timmars, 2017-03-11

 

 

plac

namn

klubb

född

klass

varv

distans

tid

min/km

damer

1

Sundberg Sophia

Aktivitus Sport Club

1984

Ksen

66

79,27 km

05:56:24

4:30 min/km

 

2

Karlsson Lina

En av tre

1977

Kmot

58

69,70 km

05:55:00

5:06 min/km

 

3

Fredriksson Therese

SOK knallen

1986

Ksen

57

68,51 km

05:55:03

5:11 min/km

 

4

Trumstedt Magdalena

Lerum

1981

Kmot

53

63,72 km

05:54:56

5:34 min/km

 

5

Smedman Sofia

Träningskonsulten Sports Club

1988

Ksen

53

63,72 km

05:58:27

5:38 min/km

 

6

Lindgren Emelie

Ale 90 IK

1989

Ksen

53

63,72 km

05:59:39

5:39 min/km

 

7

Åhman Ann-Sofie

Norrtälje

1968

K45

51

61,33 km

05:52:38

5:45 min/km

 

8

Aideborn Jessica

Lonesome Runners

1981

K35

51

61,33 km

05:53:21

5:46 min/km

 

9

Henriksson Nousiainen Petra

Ekerö Runners

1971

K45

51

61,33 km

05:58:02

5:50 min/km

 

10

Trollsfjord Anna-Maria

Sok-Knallen

1972

K40

50

60,14 km

05:54:41

5:54 min/km

 

11

Kay Sofia

LK TV88

1976

K40

50

60,14 km

05:57:41

5:57 min/km

 

12

Askengren Berg Annika

LK TV88

1960

K55

47

56,55 km

05:56:37

6:18 min/km

 

13

Jonåker Kristina

IF Linnea

1966

K50

46

55,35 km

05:55:28

6:25 min/km

 

14

Le Loan

IFK Skövde FIK

1974

K40

46

55,35 km

05:55:51

6:26 min/km

 

15

Samuelsson Anna

IFK Skövde FIK

1967

K50

46

55,35 km

05:56:59

6:27 min/km

 

16

Gottberg Noren Sofia

Ekerö runners

1974

K40

46

55,35 km

05:58:55

6:29 min/km

 

17

Töllborg Elin

Team T

1986

Kmot

44

52,96 km

05:53:01

6:40 min/km

 

18

Ackerot Maria

Kvarnbyns LS

1971

K45

44

52,96 km

05:53:10

6:40 min/km

 

19

Strid Karin

Kristinehamns Multisport

1958

K55

44

52,96 km

05:56:26

6:44 min/km

 

20

Amundsson Lisa

Strömstad Löparklubb

1960

K55

44

52,96 km

05:56:52

6:44 min/km

 

21

Lundberg Camilla

SOK Knallen

1973

K40

43

51,76 km

05:53:33

6:50 min/km

 

22

Nyström Ulrika

LK TV88

1969

K45

43

51,76 km

05:58:29

6:56 min/km

 

23

Magnusson Inger

IFK Skövde FIK

1954

K60

42

50,57 km

05:58:41

7:06 min/km

 

24

Larsson Monica

Vårgårda

1964

K50

40

48,18 km

05:18:05

6:36 min/km

 

25

Josefsson Karina

SOK Knallen Borås

1965

K50

39

46,98 km

05:50:58

7:28 min/km

 

26

Pihl Kirsi

Tullinge

1971

K45

39

46,98 km

05:52:03

7:30 min/km

 

27

Sedvall Coyntha

Åtvidaberg

1964

Kmot

39

46,98 km

05:54:41

7:33 min/km

 

28

Svensson Ann

Lonesome Runners

1969

K45

38

45,78 km

05:52:11

7:42 min/km

 

29

Eibring Nina

Kristinehamn multisport

1972

K45

38

45,78 km

05:59:02

7:51 min/km

 

30

Sarheim Olsson Pia

Kvillebyns SK

1970

K45

37

44,59 km

05:52:48

7:55 min/km

 

31

Paraniak Barbro

Team Skavsåret IF

1956

K60

36

43,39 km

05:33:15

7:41 min/km

 

32

Ahl Anette

IS GÖTA Helsingborg

1962

K55

36

43,39 km

05:52:54

8:08 min/km

 

33

Skoglund Annette

Skövde

1958

Kmot

35

42,20 km

04:58:48

7:05 min/km

 

34

Hugoson Berit

Kvillebyns SK

1960

Kmot

35

42,20 km

05:58:30

8:30 min/km

 

35

Bergh Giesela

Lonesome runners

1963

K50

31

37,41 km

05:52:10

9:25 min/km

 

36

Aronsson Wiwi

SOK Knallen

1972

Kmot

30

36,22 km

05:59:36

9:56 min/km

 

37

Sulonen Britt

Team Ultrasweden

1958

K55

29

35,02 km

05:31:25

9:28 min/km

 

38

Almström Jennie

Umara Sports Club

1985

Ksen

29

35,02 km

05:36:48

9:37 min/km

 

39

Nyberg Karin

Team Ultra Sweden

1963

K50

28

33,82 km

05:55:56

10:31 min/km

 

40

Lundqvist Sandra

Kristinehamn Multisport

1977

K40

27

32,63 km

02:57:30

5:26 min/km

 

41

Bonde Josefine

IF Linnéa

1978

Ksen

27

32,63 km

05:52:10

10:48 min/km

 

42

Törnquist Karin

Drottningholm

1974

Kmot

25

30,24 km

04:17:17

8:31 min/km

 

43

Lundström Berit

IFK Borgholm

1952

K65

25

30,24 km

04:29:04

8:54 min/km

 

44

Wängberg Madelene

Enköping

1973

Kmot

19

23,06 km

04:10:50

10:53 min/km

 

45

Lindberg Juliet

Kristinehamn

1957

Kmot

17

20,67 km

02:50:41

8:16 min/km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrar

1

Hellner Anders

Stockholm

1980

M35

66

79,27 km

05:58:32

4:31 min/km

 

2

Välitalo Dan

Västerås LK

1971

M45

65

78,08 km

05:55:04

4:33 min/km

 

3

Bengtsson Martin

Åhus

1969

M45

61

73,29 km

05:59:16

4:54 min/km

 

4

Lindqvist Micael

Apladalens LK

1972

M45

59

70,90 km

05:54:42

5:00 min/km

 

5

Muir David

Göteborg

1975

Mmot

58

69,70 km

05:54:11

5:05 min/km

 

6

Stenemo Rasmus

Team Settlers

1981

M35

58

69,70 km

05:56:00

5:06 min/km

 

7

Andersson Rickard

IF Linnéa

1972

M45

58

69,70 km

05:58:34

5:09 min/km

 

8

Diehm Nils

IFK Skövde FIK

1978

M35

56

67,31 km

05:54:12

5:16 min/km

 

9

Pavic Branislav

Lonesame runners

1979

M40

56

67,31 km

05:56:52

5:18 min/km

 

10

Torbrand Olof

IFK Skövde

1974

M40

56

67,31 km

05:57:35

5:19 min/km

 

11

Levin Alexander

Team Ultra Sweden

1974

M40

55

66,12 km

05:58:16

5:25 min/km

 

12

Johansson Daniel

LK Gränslöst

1985

Msen

54

64,92 km

05:53:25

5:27 min/km

 

13

Hultin Marcus

Halmstadtriathleterna

1978

M35

54

64,92 km

05:58:29

5:31 min/km

 

14

Ekman Mattias

Apladalens Löparklubb

1982

M35

53

63,72 km

05:56:54

5:36 min/km

 

15

Heskestad Per Audun

Frekhaug løpe- og hostesaftlag

1955

M60

53

63,72 km

05:58:51

5:38 min/km

 

16

Stenqvist Viktor

Axa SC

1988

Msen

52

62,53 km

05:54:58

5:41 min/km

 

17

Ahmed Omed

Kristinehamn Multisport

1978

M35

52

62,53 km

05:55:50

5:41 min/km

 

18

Wängberg Jonas

Västerås LK

1972

M40

52

62,53 km

05:56:01

5:42 min/km

 

19

Lund Peter

Täby

1975

M40

52

62,53 km

05:58:23

5:44 min/km

 

20

Benjaminsson Niklas

SOK KNALLEN

1972

M40

52

62,53 km

05:59:16

5:45 min/km

 

21

Gustavsson Anton

Ingen klubb

1992

Mmot

51

61,33 km

04:29:02

4:23 min/km

 

22

Kauranen Keijo

FPoIK Vänersborg

1974

M40

51

61,33 km

05:59:37

5:52 min/km

 

23

Larsson Andreas

Team Ultrasweden LK

1979

M35

50

60,14 km

05:52:09

5:51 min/km

 

24

Bohlin Kristofer

Uppsala

1975

M40

50

60,14 km

05:54:17

5:53 min/km

 

25

Blom Joel

SOK Knallen

1967

M50

50

60,14 km

05:54:45

5:54 min/km

 

26

Johansson Mathias

IK JOGG

1967

M50

50

60,14 km

05:55:48

5:55 min/km

 

27

Kautsky Peter

Degerberga

1957

Mmot

50

60,14 km

05:56:29

5:56 min/km

 

28

Färnström Henning

IK NorOut.se

1982

Msen

50

60,14 km

05:57:42

5:57 min/km

 

29

Steinhoff Jürgen

Frekhaug løpe- og hostesaftlag

1952

M65

50

60,14 km

05:57:50

5:57 min/km

 

30

Bramstång Mattias

Halmstad Garnisons IF

1975

M40

50

60,14 km

05:59:09

5:58 min/km

 

31

Stenfors Fredrik

Lonesome runners

1989

Msen

49

58,94 km

05:57:30

6:04 min/km

 

32

Ohlsson Kent

Lifetime runners

1966

Mmot

49

58,94 km

05:57:42

6:04 min/km

 

33

Enqvist Roger

Eslövs AI

1963

M50

49

58,94 km

05:57:42

6:04 min/km

 

34

Wiktorsson Mikael

Smedby runners

1975

M40

49

58,94 km

05:57:57

6:04 min/km

 

35

Christensson Lars

IS GÖTA Helsingborg

1962

M55

48

57,74 km

05:52:55

6:07 min/km

 

36

Kovacs Roger

Solvikingarna

1969

M45

48

57,74 km

05:54:53

6:09 min/km

 

37

Levin Peter

IK Akele

1985

M35

48

57,74 km

05:55:14

6:09 min/km

 

38

Eliasson Kenneth

Stockholm LDK

1961

M55

48

57,74 km

05:56:28

6:10 min/km

 

39

Davidsson Johan

Alingsås

1984

Mmot

48

57,74 km

05:56:43

6:11 min/km

 

40

Johansson Mattias

Lonesome Runners

1981

M35

47

56,55 km

05:54:01

6:16 min/km

 

41

Jansson Simon

Axa sports club

1992

Msen

47

56,55 km

05:54:36

6:16 min/km

 

42

Hansander Marcus

Lifetime Runners

1972

Mmot

47

56,55 km

05:57:27

6:19 min/km

 

43

Forsman Per

SOK Knallen

1973

M40

46

55,35 km

05:54:49

6:25 min/km

 

44

Söderkvist Jan

Täby

1960

Mmot

45

54,16 km

05:49:00

6:27 min/km

 

45

Karlsson Robert

OK Norrvindarna

 

Mmot

45

54,16 km

05:54:30

6:33 min/km

 

46

Eklund Per

Lifetimerunners

1966

M50

45

54,16 km

05:58:49

6:38 min/km

 

47

Karlsson Peter

Gråbo

1959

M55

44

52,96 km

05:54:41

6:42 min/km

 

48

Liljegren Mats

Team Skavsåret IF

1976

M40

44

52,96 km

05:57:31

6:45 min/km

 

49

Mogren Jan

Rydöbruk

1973

M40

43

51,76 km

05:51:14

6:47 min/km

 

50

jansson sven-inge

mariestad aif

1950

M65

43

51,76 km

05:53:24

6:50 min/km

 

51

Hølleland Geir

Frekhaug løpe- og hostesaftlag

1961

M55

43

51,76 km

05:53:43

6:50 min/km

 

52

Agnezon Lars

Kongahälla AIK

1948

M65

43

51,76 km

05:56:52

6:54 min/km

 

53

Hedenberg Klas

Skövde Triathlon

1968

M45

43

51,76 km

05:57:21

6:54 min/km

 

54

Rosèn Fredrik

IFK SNOKA

1966

M50

43

51,76 km

05:58:06

6:55 min/km

 

55

Waalen Kristian

Ingen klubb

 

Mmot

43

51,76 km

05:58:22

6:55 min/km

 

56

Josefsson Per

SOK Knallen Borås

1963

M50

43

51,76 km

05:58:31

6:56 min/km

 

57

Särnbratt Johan

Göteborg

1989

Mmot

43

51,76 km

05:58:46

6:56 min/km

 

58

Ljung Johan

Lonesome Runners

1990

Mmot

42

50,57 km

05:38:17

6:41 min/km

 

59

West Oscar

Umara Sports Club

1985

Msen

42

50,57 km

05:50:38

6:56 min/km

 

60

Nordström Mikael

Lidköping

1985

Mmot

42

50,57 km

05:53:18

6:59 min/km

 

61

Westergren Daniel

Växjö

1975

M40

42

50,57 km

05:53:18

6:59 min/km

 

62

Reinholdson Klas

Solvikingarna

1962

M50

42

50,57 km

05:55:12

7:01 min/km

 

63

Tietäväinen Sami

Mikkelev running club

1978

M35

42

50,57 km

05:56:46

7:03 min/km

 

64

Lindahl Jonas

OK Vivill

1966

M50

42

50,57 km

05:58:20

7:05 min/km

 

65

Koplimäe Sigvard

Team Ultrasweden LK

1950

M65

41

49,37 km

05:51:12

7:07 min/km

 

66

Westrheim Kjell

Frekhaug løpe- og hostesaftlag

1950

M65

41

49,37 km

05:51:28

7:07 min/km

 

67

Lundqvist Lars

Upplands Väsby

1979

Mmot

41

49,37 km

05:53:12

7:09 min/km

 

68

Remar Sören

Ulricehamns FK

1948

M65

41

49,37 km

05:53:58

7:10 min/km

 

69

Jutemar Lasse

SOK Knallen

1956

M60

41

49,37 km

05:54:49

7:11 min/km

 

70

Jerkdal Martin

LK TV88

1998

Mmot

40

48,18 km

04:10:34

5:12 min/km

 

71

Klahr Mattias

Lonesame runners

1988

Msen

40

48,18 km

05:54:15

7:21 min/km

 

72

Hansson Mattias

Forsmark IF

1970

Mmot

40

48,18 km

05:59:16

7:27 min/km

 

73

Gustavsson Simon

Umara Sports Club

1986

Msen

39

46,98 km

05:35:10

7:08 min/km

 

74

Ahlund Krister

Lifetimerunners

1999

Mmot

39

46,98 km

05:50:34

7:28 min/km

 

75

Dia Niclas

Rolls-Royce IF

1964

Mmot

39

46,98 km

05:53:28

7:31 min/km

 

76

Fahlström Robert

Kumla

1976

Mmot

39

46,98 km

05:55:24

7:34 min/km

 

77

Lundgren Niklas

Ingen klubb

1985

Mmot

38

45,78 km

04:54:45

6:26 min/km

 

78

Fredriksson Mattias

Fristad

1985

Mmot

38

45,78 km

05:53:23

7:43 min/km

 

79

Svensson Peter

IFK Skövde

1957

M60

38

45,78 km

05:56:39

7:47 min/km

 

80

Hallström Fredric

Göteborg

1981

M35

36

43,39 km

03:43:35

5:09 min/km

 

81

Basic Zlatan

Tibro

1971

Mmot

36

43,39 km

04:23:49

6:05 min/km

 

82

Stegenberg Mats

Trollhättan

1954

Mmot

36

43,39 km

05:44:48

7:57 min/km

 

83

Ohlsson Tobias

Lifetime runners

1999

Mmot

36

43,39 km

05:50:25

8:05 min/km

 

84

Nyberg Hans

Team Ultra Sweden

1963

M50

36

43,39 km

05:54:21

8:10 min/km

 

85

Malmström Per

Team runners HIGH IF

1985

Msen

35

42,20 km

03:36:20

5:08 min/km

 

86

Widenfors Nils Marcus

Stockholmspolisen IF

1976

Mmot

35

42,20 km

03:52:58

5:31 min/km

 

87

Lindström Tobias

Löpakuten

1979

M35

35

42,20 km

04:03:00

5:46 min/km

 

88

Wikmark Christer

PPL Endurance Team

1975

M40

35

42,20 km

04:31:18

6:26 min/km

 

89

Kristiansson Magnus

LK TV88

1972

M45

35

42,20 km

04:43:32

6:43 min/km

 

90

Augustsson Pär

SOK Knallen

1969

M45

35

42,20 km

04:49:15

6:51 min/km

 

91

Bengtsson Lennart

Solvikingarna

1942

M75

35

42,20 km

04:56:57

7:02 min/km

 

92

Thool Håkan

Friskis&Svettis

1956

Mmot

35

42,20 km

04:58:53

7:05 min/km

 

93

Aasbö Henrik

Langhus

1957

Mmot

35

42,20 km

04:59:05

7:05 min/km

 

94

Kuthy Zoltan

Mölnlycke

1969

M45

35

42,20 km

05:07:37

7:17 min/km

 

95

Lindeskov Hans-Inge

Team Ultrasweden LK

1949

M65

35

42,20 km

05:48:13

8:15 min/km

 

96

Ivarsson Tommy

Umara Sports Club

1985

Msen

35

42,20 km

05:51:34

8:20 min/km

 

97

Sulonen Kari

Team Ultrasweden

1957

M55

35

42,20 km

05:53:47

8:23 min/km

 

98

Gustavsson Owe

Apladalens LK

1956

M60

35

42,20 km

05:56:17

8:27 min/km

 

99

Davidsson Fredrik

Vårgårda OK

1970

Mmot

34

41,00 km

04:01:37

5:54 min/km

 

100

Söderström Stig

Kvarnsvedens FIK

1943

M70

33

39,80 km

05:56:38

8:58 min/km

 

101

Lindström Torbjörn

LK TV88

1977

M40

33

39,80 km

05:59:19

9:02 min/km

 

102

Melin Kent

IF Linnéa

1972

M45

31

37,41 km

03:12:56

5:09 min/km

 

103

Johansson Lennart

Mariestads AIF

1948

M65

31

37,41 km

05:55:10

9:30 min/km

 

104

Rossel Andreas

Barnarps IF

1970

M45

30

36,22 km

03:21:29

5:34 min/km

 

105

Hällbom Zebastian

Team Ultra Sweden

2002

Msen

30

36,22 km

05:48:04

9:37 min/km

 

106

Olofsson Björn

IFK Skövde fik

1960

M55

28

33,82 km

03:19:52

5:55 min/km

 

107

Eriksson Dan

Ingen klubb.

1977

M40

28

33,82 km

05:54:55

10:30 min/km

 

108

Andersson Erik

Skövde

1981

Mmot

26

31,43 km

03:01:17

5:46 min/km

 

109

Hildingsson Gunnar

Friskis&Svettis

1961

Mmot

25

30,24 km

03:44:02

7:25 min/km

 

110

Holmèn Sven-Gunnar

Mariestads aif

1948

M65

23

27,84 km

03:01:24

6:31 min/km

 

111

Carlsson Mats

Umara Sports Club

1970

M45

23

27,84 km

03:12:55

6:56 min/km

 

112

Hidefjäll Anders

Västerås LK

1940

M75

22

26,65 km

03:34:57

8:04 min/km

 

113

Wiesler Peter

Jalles TC

1956

M60

20

24,26 km

03:10:02

7:50 min/km

 

114

Åsberg Stig

IFK Nyland

1947

M70

18

21,86 km

03:48:11

10:26 min/km

 

115

Smedslund Jonas

IF Linnea

1977

Mmot

8

9,90 km

01:24:43

8:33 min/km

 

116

Paraniak Jan

Team Skavsåret IF

1950

M65

5

6,32 km

00:41:56

6:38 min/km