2017-04-24

Resultat Sverige ultra

Täby Extreme Challenge 2017-04-20 -- 23
Resultat karta


Första  start  200  miles  är  klockan  10:00  fredagen  den  15  april  och  målet  stänger  54  timmar  senare  den  17  april  (16.00)
Andra  start klockan  10.00  lördagen  den  18  april  för  50  och  100  miles.  De  har  30  timmar  på  sig  tills  målet  stänge
Tredje  starten  0  miles  natt  klockan  00.00  söndagen  den  19  april  och  de  har  16  timmar  på  sig  att  komma  i  mål. 
Tävlingscenter Start  och  mål  är  vid  motionsgården  Ensta  Krog  i  Täby  där  omklädningsrum,  dusch  och  bastu  finns  öppet  dygnet  runt  under  fredag  till  söndag.  Ensta  Krog  ligger  1200  meter  nordöst  om  köpcentret  Täby  Centrum.
Arramgör: TEC IF
 Banan Ny  mot  föregående  år  och  mäter  11.5km,  det  kommer  inte  att  vara  några  järnvägspasseringar.  Det  har  varit  bra  snösmältning  i  år  och  om  det  inte  kommer  någon  snö  närmsta  veckan  kommer  vi  att  ha  barmark.  Vi  kommer  att  lägga  ut  information  om  läget  på  banan  på  hemsidan  under  TEC-veckan

100 MILES DAMER
1 Johanna Bergman 161,00 k 15:10:34
 

 

Bilder

 
 
 

Medaljen var ett bältesspänne

 
 
 

Karta

 
 

 

Resultat - Täby Extreme Challenge 2017-04-20 -- 23

 Lopp

 

namn

klubb

födde

varv

distans

tid

100 miles damer

1

Johanna Bergman

Öbacka LK

1982

14

161,0

15:10:34

 

2

Gunilla Axelsson

Borlänge LK

1988

14

161,0

19:09:57

 

3

Ann-Sofie Åhman

Ingen klubb

1968

14

161,0

19:57:58

 

4

Maria Norrman Hed

KristinehamnMultiSport

1962

14

161,0

20:09:19

 

5

Jessica Aideborn

Ik jogg

1981

14

161,0

20:46:50

 

6

Annika Askengren Berg

LK TV88

1960

14

161,0

24:41:33

 

7

Sofia Kay

LK TV88

1976

14

161,0

24:41:34

 

8

Camilla Rosell

Farsta

1975

14

161,0

25:30:13

 

9

Cassie Turner

Dreams Beyond Reality, US

1992

14

161,0

27:41:40

 

10

Caroline-Olivia Elgan

Sths långdistansklubb

1976

14

161,0

28:43:34

 

11

Pernilla Otto

Fair trade runners

1969

14

161,0

28:54:35

 

12

Helle Manvik

Romerike Ultraløperklubb

1976

11

126,5

16:18:51

 

13

Maria Broström

OK Denseln

1971

9

103,5

14:53:59

 

14

Marit K. B. Bjerknes

Romerike Ultra, NO

1963

9

103,5

16:04:52

 

 

 

 

 

 

 

 

100 miles herrar

1

Andreas Tengelin

Täby

1974

14

161,0

16:25:24

 

2

Joacim Martinsson

Växjö Löparklubb

1972

14

161,0

16:43:49

 

3

Emil Söderlund

Cursores Åland, FI

1975

14

161,0

16:47:43

 

4

Anders Hellner

Ingen klubb

1980

14

161,0

17:01:54

 

5

Johan Norbäck

Torsby Löparklubb

1980

14

161,0

18:30:45

 

6

Jonas Brantvall

UT Kolmården

1972

14

161,0

18:42:05

 

7

Ari Wolff

Cursores Åland, AX

1972

14

161,0

19:18:23

 

8

Johan Persson

Skärkdalens LK

1968

14

161,0

19:19:17

 

9

Jakob Bökman

Stureby

1967

14

161,0

19:49:41

 

10

Anders Brohäll

Obviuse/Fortsätt!!

1977

14

161,0

20:26:04

 

11

Anders Norén

Täby

1972

14

161,0

20:27:55

 

12

Johan Svahn

Linnea IF

1970

14

161,0

20:34:48

 

13

Tobias Backgård

Neodev

1975

14

161,0

21:08:17

 

14

Marcus Davidsson

Ultramannen.se

1969

14

161,0

21:14:29

 

15

Markus Forsström

Team Brygga

1983

14

161,0

21:15:27

 

16

Jens Söderblom

Oi to the world!

1978

14

161,0

21:30:15

 

17

Peter Thorvaldsson

Ingen klubb

1982

14

161,0

22:27:35

 

18

Andreas Haeggström

Hemsö IF

1991

14

161,0

22:52:36

 

19

Patrik Bylund

Team Tumult

1977

14

161,0

22:54:15

 

20

Mattias Adman

Gotland Trail Run

1974

14

161,0

22:54:15

 

21

Robbert Glavstedt

Skogås

1976

14

161,0

23:08:41

 

22

Christoffer Eriksson

Lulekamraterna

1982

14

161,0

23:10:42

 

23

Niklas Johansson

Riksgäldens IF

1968

14

161,0

23:41:41

 

24

Fredrik Hoppstadius

Vegan Runners IK

1984

14

161,0

24:43:37

 

25

Magnus Helander

GTR Gotland Trail Run

1967

14

161,0

24:45:04

 

26

Henning Lauridsen

Romerike Ultraløperklubb, NO

1968

14

161,0

24:58:04

 

27

Peter Johnson

Trail running association, GB

1953

14

161,0

25:15:26

 

28

Olov Berg

Timex Factory Team

1970

14

161,0

25:17:15

 

29

Lars Persson

Hummelbävern

1963

14

161,0

25:22:00

 

30

David Lilljegren

Volvo IF

1968

14

161,0

25:42:20

 

31

Andrew Dunlop

Nil

1972

14

161,0

25:43:27

 

32

Kenneth Fancett

Beckenham Running Club, GB

1949

14

161,0

25:50:23

 

33

Joakim Ahlin

Sth

1964

14

161,0

26:23:27

 

34

Daniel Lilliehöök

IFK Lidingö

1971

14

161,0

26:34:43

 

35

Lars Hagstedt

Örebro

1978

14

161,0

27:27:04

 

36

Simon Olsson

AXA sports club

1985

11

126,5

14:34:18

 

37

Mikael Hasselrot

IF Linnéa

1974

11

126,5

19:01:56

 

38

Henrik Abuhelal

Viskolan

1977

11

126,5

21:18:26

 

39

Josue Quilliou

Varegg Friidrett, NO

1987

10

115,0

14:51:08

 

40

Per Wallgren

HSK

1991

10

115,0

15:00:13

 

41

Markus Spångberg

Roslagsbro IF

1976

10

115,0

16:07:42

 

42

Robert Lindmark

Gällivare Endurance

1974

10

115,0

17:10:48

 

43

Fredrik Ström

Lonesome Runners

1968

10

115,0

19:27:37

 

44

Jonas Wängberg

Västerås LK

1972

9

103,5

12:26:26

 

45

Ruben Andreas Zondervan

Pace on Earth

1978

9

103,5

12:39:21

 

46

Matthew Maday

Dreams Beyond Reality, US

1973

9

103,5

13:53:49

 

47

Takeshi Omae

Trairunning Doukoukai

1967

9

103,5

17:15:04

 

48

Markus Karlsson

Cursores Åland, FI

1972

8

92,0

10:51:30

 

49

Gustav Thelin

Mölndal Outdoor

1988

8

92,0

12:18:23

 

50

Zoltan Kuthy

Umara Sports Club

1969

8

92,0

14:02:02

 

51

David Rydstedt

Ingen klubb

1982

7

80,5

09:07:27

 

52

Henrik Wallmark

Ingen klubb

1985

7

80,5

09:12:42

 

53

Fredrik Lähnn

Team Lähnn

1981

7

80,5

10:26:42

 

54

Henrik Hyvärinen

Fredhäll

1977

7

80,5

11:20:07

 

55

Torbjörn Klemensson

Scania Road Runners

1971

7

80,5

11:46:33

 

56

Peter Lindmark

Gällivare Endurance

1980

6

69,0

07:54:14

 

57

Robin Bronow

Linköping

1990

6

69,0

08:00:45

 

58

David Myers

Ingen klubb

1985

6

69,0

08:48:12

 

59

Ørjan Bergan

Bergfalk, NO

1987

5

57,5

07:41:35

 

60

Christian Johansson

IF Linnéa

1981

4

46,0

04:55:05

 

61

Claus Svane Bjerregaard

Triathleten, DK

1971

4

46,0

05:16:22

 

 

 

 

 

 

 

 

200 miles herrar

1

Martin Scharp

Malmö Løp

1968

28

322,0

45:36:00

 

2

Mikael Hedman

Hammarby Sjöstad

1975

19

218,5

30:34:17

 

3

Lukasz Jarocki

No club/independent, PL

1991

18

207,0

38:58:04

 

4

Patrick McAvey

Räddningstjänsten Storgöteborg

1971

16

184,0

32:13:09

 

5

Alexander Scott

Eskilstuna Trailklubb

1986

11

126,5

19:34:33

 

6

Peter Nilsson

Åre

1965

9

103,5

14:42:33

 

7

Joakim Moberg

barefootsweden.com

1977

7

80,5

11:23:56

 

 

 

 

 

 

 

 

50 miles damer

1

Jennifer Honek

IF Linnéa

1985

7

80,5

07:43:28

 

2

Anna Grundahl

IF Linnéa

1976

7

80,5

07:53:10

 

3

Anna-Klara Sasnauskas

SLIF

1975

7

80,5

09:22:20

 

4

Loan Le

IFK Skövde Friidrott

1974

7

80,5

09:54:24

 

5

Emmy Karnerud

The Persistent Few

1977

7

80,5

10:53:56

 

6

Coyntha Sedvall

Ingen klubb

1964

7

80,5

12:14:27

 

7

Agneta Roos

Scania Road Runners

1976

5

57,5

08:23:40

 

8

Sofie Ringsten

Ingen klubb

1979

5

57,5

08:47:05

 

9

Eleonore Hammare

Ingen klubb

1969

4

46,0

06:50:27

 

10

Karin Törnquist

Drottningholm

1974

4

46,0

06:58:49

 

11

Susanne Lindgren

Ingen klubb

1962

3

34,5

04:48:18

 

12

Johanna Siewert Delle

Ingen klubb

1985

2

23,0

02:35:19

 

 

 

 

 

 

 

 

50 miles herrar

1

Svein-Erik Bakke

SK Rye, NO

1967

7

80,5

06:44:31

 

2

Benny Eriksson

Fair Trade Runners

1972

7

80,5

07:25:43

 

3

Olof Dunsö

Söderlöparna Sth

1983

7

80,5

08:02:31

 

4

Stefan Edling

Edling

1976

7

80,5

08:15:36

 

5

Emil Jansson

Ok Kroppefjäll

1990

7

80,5

08:47:07

 

6

Johan Parkvall

Sth

1974

7

80,5

09:07:19

 

7

Tomas Broman

Sandviken

1970

7

80,5

09:13:35

 

8

Rickard Hagström

Roden Triathlon

1976

7

80,5

09:34:46

 

9

Bengt Samuelsson

Ingen klubb

1979

7

80,5

09:40:05

 

10

Sonny Samuelsson

Vallentuna

1988

7

80,5

09:40:05

 

11

Sten Åke Wallentin

OK Kroppefjäll

1963

7

80,5

09:45:07

 

12

Jan Söderkvist

Täby

1960

7

80,5

10:02:42

 

13

Magnus Linden

Ystads IF

1959

7

80,5

10:03:46

 

14

Thomas Ärlig

Norra Sth endurance

1985

7

80,5

10:21:16

 

15

Lars Lundqvist

Ingen klubb

1979

7

80,5

10:38:12

 

16

Henrik Söderholm

Eskilstuna

1977

7

80,5

11:32:55

 

17

Stefan Bergsten

Viridis Health

1970

7

80,5

12:24:01

 

18

Jens Strömander

Väsby triathlon

1967

7

80,5

12:24:13

 

19

David Sundvall

Team Nordic Trail

1983

7

80,5

13:47:51

 

20

Conny Svahn

Springavilse

1976

5

57,5

05:10:47

 

21

Karl Broman

Tyresö

1995

4

46,0

06:47:10

 

22

Gunnar Hellquist

Ingen klubb

1958

4

46,0

08:16:36

 

 

 

 

 

 

 

 

50 miles damer

1

Anna Wärmländer

Kullö Runners

1971

7

80,5

09:57:03