2017-05-03

Resultat Sverige ultra
 

Trosa Backyard, 2017-04-29
resultat   Bana - karta

Detta är en annorlunda typ av ultramarathon, där varken tid eller avståndet är förutbestämt.
Loppet sker på en 6706 m slinga som börjar vid 11:00. Nästa start sker på varje heltimme. De löpare som misslyckas med att slutföra ett varv inom en timme kommer att avsluta tävlingen vid senast avklarat varv. Man måste ha klarat av minst ett varv för att vara med på resultatlistan. Löpare som kan fortsätta är delad etta varje varv. Vinnaren kommer att vara den sista löparen som slutför ett varv inom tidsfristen.

Kvinnor, män och total. 
Lagtävling: Man måste ha minst 3 från samma förening för att vara direktkvalificerad till lagtävlingen. De tre bästa i varje förening räknas ihop. Det är antal varv som avgör.

Arrangör: Stockholms Lång Distans Klubb (SLDK).
TUB startar 11:00 på utsatt startplats. 

 

Bilder
foto Joakim Gimholt

Sigvard Koplimäe, Vattudalens LDK
Tommy Lacandler och Monika Engkvist ute på banan
Medaljen
 
 

Klicka för att se fler bilder:    

 
 
Banan
 
Karta

 

Resultat Trosa Backyard, 2017-04-29

 

plac

pl/kl

namn

Klubb

Varv

km

1

1

Richard Andersson

Scania Road Runners

33

221,298

2

2

Andreas Falk

 

32

214,592

3

1

Nina Eibring

Kristinehamn Multisport

31

207,886

4

3

Tobbe Gyllebring

Team Nordic Trail

28

187,768

5

4

Emir Halalkic

 

27

181,062

6

5

Stefan Olsson

 

25

167,65

6

5

Jerker Sterneland

Dalaportens OL

25

167,65

8

2

Lisa Amundsson

Strömstad löparklubb

24

160,944

8

7

Fredrik Dahlberg

Handelsbanken IF

24

160,944

8

7

Per Olofsson

Stockholm Gerillalöpare

24

160,944

11

9

Fredrik Sundberg

Kristinehamns Multisport

22

147,532

12

10

Johan Abrahamsson

Perus Vänner

21

140,826

12

10

Fredrik Forsström

Yxsjöbergs IK

21

140,826

14

3

Sandra Lundqvist

Kristinehamn Multisport

20

134,12

15

12

Mathias Eklund

ATEA IF

19

127,414

16

13

Patrik Hernwall

<'3 team Malin

18

120,708

16

13

Henrik Roos

Scania Road Runners

18

120,708

16

13

Mikael Sandberg

 

18

120,708

16

13

Hannes Svensson

Umara SC

18

120,708

16

13

Anders Thudén

Stockholm LDK

18

120,708

21

18

Sebastian Olsson

 

17

114,002

22

19

Johan Hallgren

 

16

107,296

22

19

Per Hedberg

Scania Road Runners

16

107,296

22

19

Daniel Johansson

Lk Gränslöst

16

107,296

22

19

Lars Christensson

IS Göta Helsingborg

16

107,296

22

19

Filip Larsen

 

16

107,296

27

4

Helena Dalivin

Nynäshamn Långdistanskl

15

100,59

27

24

Oskar Ernving

 

15

100,59

27

24

Emil Johansson

IFK coffee corner

15

100,59

27

4

Inga-Sarah Lindholm

Vallentuna FK

15

100,59

27

24

Fredrik Olsson

Coventry City

15

100,59

27

24

Johan Palm

Färjestadens Motion

15

100,59

27

24

Peo Rydholm

Enklaresport Running Club

15

100,59

27

24

David Åhman

IF Linnéa

15

100,59

27

24

Mats Bohman

Team Lekhagen

15

100,59

27

24

Niklas Isaksson

Team Säljanskroken

15

100,59

37

32

Mikael Näslund

 

14

93,884

37

32

PerOla Axelsson

sldk

14

93,884

37

32

Robert Jonsson

 

14

93,884

40

35

Stefan Edström

Fotrally IK

13

87,178

40

35

Luigi Belcastro

Bergskamelerna

13

87,178

40

6

Miah Lillvall

Stockholm gerillalöpare

13

87,178

40

35

Rickard Möllerström

Shake n Bake

13

87,178

40

6

Linda Nordmark

Fotrally IK

13

87,178

40

35

Peter Skoglund

Stuga77 IF

13

87,178

46

8

Ulrika Allansson

 

12

80,472

46

3

Hannes Carl Borg

 

12

80,472

46

39

Johan Carlsson

Nynäshamn Långdistanskl

12

80,472

46

39

Kenneth Eliasson

Stockholm LDK

12

80,472

46

39

Oskar Eriksson

Stockholm City Triathlon

12

80,472

46

39

Thomas Jerning

Kvegerö Roadrunners

12

80,472

46

39

Hans Kneczke

Bangkok Runners

12

80,472

46

39

Anders Olofsson

 

12

80,472

46

39

Kristoffer Sjöberg

 

12

80,472

46

39

Anders Widmark

Heja Sport

12

80,472

46

8

Hanna Björknäs

SLIF

12

80,472

57

10

Gillis Hedlund

 

11

73,766

57

47

Erik Johansson

Eskilstuna Trailklubb

11

73,766

57

10

Madeleine Johansson

 

11

73,766

57

47

Bo Pelander

Enhörna IF

11

73,766

61

49

Marcus Adolfsson

Team Nordic Trail

10

67,06

61

49

Andreas Bäckman

 

10

67,06

61

12

Tove Karlsson

IFK Coffee Corner

10

67,06

61

49

Erik Tingsborg

 

10

67,06

65

52

Anders Björknäs

 

9

60,354

65

13

Tina Lindman

 

9

60,354

65

13

Elin Töllborg

Ridklubben 4 ben

9

60,354

65

13

Kim Öberg

 

9

60,354

65

13

Kristin Segerström

Gnesta MK

9

60,354

70

17

Anette Ahl

IS Göta Helsingborg

8

53,648

70

53

Tom Björndal

Målselvs venner

8

53,648

70

17

Anna-Lena Brolin

Stockholm Gerillalöpare

8

53,648

70

53

Niklas Heller

ICA Team Ultra

8

53,648

70

17

Jenni Johansson

LK TV88

8

53,648

70

53

Kristoffer Kollberg

Team KBK

8

53,648

70

53

Sigvard Koplimäe

Vattudalens LDK

8

53,648

70

17

Anneli Lindberg

Roma IF

8

53,648

70

17

Anna Lundin

 

8

53,648

70

17

Karin Mogert

Målselvs venner

8

53,648

70

17

Anne-Lie Nielsen

 

8

53,648

70

53

Albert Sjölin

Åkersberga spring

8

53,648

70

53

Jörgen Sporre

ICA TEAM ULTRA

8

53,648

70

17

Ursula Turtinen

E-Tuna Antelopes

8

53,648

70

53

Bertil Palmqvist

Bälinge IF

8

53,648

70

17

Sandra Vrgoc Carlsson

E-Tuna Antelopes

8

53,648

70

17

Christina Södersten

 

8

53,648

70

53

Robert Jonsson

Ärna IF

8

53,648

88

61

Jimmie Blomqvist

 

7

46,942

88

61

Dennis Boström

Spik i foten

7

46,942

88

27

Carina Eklund

Stockholm Gerillalöpare

7

46,942

88

27

Monica Engkvist

Team MoTo/TSM Running

7

46,942

88

27

Paula Hanning

Team NÄRA

7

46,942

88

27

Raija Hanning

Team NÄRA

7

46,942

88

61

Hans-Åke Hellstaf

Team ultrasweden LK

7

46,942

88

61

Mikael Klaesson

TNT Trosa

7

46,942

88

61

Tommy Lacandler

Team MoTo/TSM Running

7

46,942

88

27

Petra Larsson

 

7

46,942

88

61

Bengt Lindgren

Vallentuna FK

7

46,942

88

61

Johan Lundberg

 

7

46,942

88

61

Bertil Lundell

IF Linnéa

7

46,942

88

27

Elin Ragnarsson

Dark Trail Runners

7

46,942

88

61

Martin Ramefelt

 

7

46,942

88

61

Morgan Sporre

Växjö löparklubb

7

46,942

88

27

Malin Tinjan

Team nordic trail

7

46,942

88

27

Anna Westrin

 

7

46,942

88

27

Anja Åkerlund

 

7

46,942

88

61

Filip Tedelund

 

7

46,942

88

27

Erika Hammar

ICA team ultra

7

46,942

88

61

Oskar Jansson

IF Linnea

7

46,942

88

27

Agneta Jonsson

Team skavsåret IF

7

46,942

88

61

Mikael Lindberg

RCK

7

46,942

112

74

Andreas Ekström

trappsniglarna

6

40,236

112

74

Juha Kamppinen

häggviks runners

6

40,236

112

38

Lotta Silwer

Stockholm Långdistansklubb

6

40,236

112

38

Cecilia Törnblom

 

6

40,236

112

74

Leif Åhlander

 

6

40,236

112

38

Maria Jansson

Kvarnsvedens FIK

6

40,236

112

74

Kim Carlsen

 

6

40,236

112

74

Ulf Widing

 

6

40,236

120

41

Anna Grundahl

IF Linnea

5

33,53

120

41

Siw Hedlin

 

5

33,53

120

41

Leilah Olsson

 

5

33,53

120

79

Anders Roxström

Team NÄRA

5

33,53

120

79

Ola Lagerström

 

5

33,53

125

81

David Gustavsson

Team KBK

4

26,824

125

81

Emil Nilrud

Hälle IF

4

26,824

125

81

Geir Olsen

 

4

26,824

125

81

Anders Unosson

 

4

26,824

125

44

Elisabeth Åkerlund

 

4

26,824

130

45

Malin Berqvist

 

3

20,118

130

45

Annika Nilrud

Hälle IF

3

20,118

130

45

Barbro Paraniak

Team Skavsåret IF

3

20,118

130

85

Jan Paraniak

Team Skavsåret IF

3

20,118

130

85

Ferike Pasthy

Täby Långlöparklubb

3

20,118

130

85

Christoffer Söderberg

 

3

20,118

130

85

Fredrik Söderberg

 

3

20,118

130

48

Catrine Thudén

 

3

20,118

130

85

Peter Wiesler

Jalles TC

3

20,118

130

85

Dan Välitalo

Västerås LK

3

20,118

140

91

Roy Jeppsson

Team NÄRA

2

13,412

141

92

Kurt Gustavsson

Hultsfred LK

1

6,706

141

49

Petra Sporre

 

1

6,706

141

92

Johan Steene

 

1

6,706

141

92

Johan Rappu

Eskilstuna Trailklubb

1

6,706