Resultat Sverige ultra

Lidingö Ultra 50 km, 2017-05-07
resultat- karta - gästbok

Banlängd 50 km
Start och mål
Lidingövallen. Start kl 09.00
Banan Banan som delvis går på Lidingöloppets spår är tuff med en hel del backar, bland annat passeras den beryktade Abborrbacken 2 gånger. Första passeringen sker efter ca 5,5 km och andra efter ca 44,0 km. Terrängen på banan är mestadels lätt av typen stig/parkstig och går över stora delar av ön. Enstaka delar av banan kan vid regn vara hala och blöta, så var försiktig vid passering av ex berghällar. Njut av vackra vyer och spirande vårgrön natur. Allt deltagande sker på egen risk.

 

Bilder

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Karta

 

Resultat Lidingö Ultra 50 km, 2017-05-07

 

 

plac

plac/sa

namn

land

klub

tid

damer

1

15

Jennifer Honek

GER

IF Linnéa

04:09:02

 

2

17

Victoria Borg

 

Team Ultrasweden LK

04:09:56

 

3

26

Anna Bylund

 

Stöcke TS Järnet

04:27:02

 

4

28

Cecilia Backman

FIN

IF Nykarlebynejden

04:28:40

 

5

30

Janie Nyström

 

Huddinge

04:30:58

 

6

31

Charlotte Löjdqvist

 

Stockholm

04:31:46

 

7

33

Anneli Dahlin

 

Nälsta Extreme Runners

04:32:41

 

8

41

Karin Frimodt

 

IF Linnéa

04:36:00

 

9

45

Maria Strömberg Bylund

 

Fagersta Södra IK

04:37:13

 

10

51

Mikaela Naess

 

Solna

04:40:54

 

11

57

Catrin Thor

 

Bankeryd

04:43:02

 

12

63

Annelie Florin

 

Runacademy

04:45:32

 

13

67

Frida Christiansson

 

Bromma

04:46:37

 

14

76

Henriette Laursen

DAN

Bromma

04:53:56

 

15

77

Veronika Wiebols

 

Halmstad

04:54:05

 

16

81

Katrin Engelmark

 

Club Running Sweden

04:54:31

 

17

83

Charlotte Patriksson

 

Team Nordic Trail

04:55:16

 

18

87

Helena Olmås

 

Team Nordic Trail

04:57:01

 

19

92

Marita Eriksson

 

 

04:58:14

 

20

104

Emma Sjönell

 

Värtan IK

05:03:18

 

21

105

Heidi Furu

 

Åland

05:04:31

 

22

111

Ann-Sofie Wahlstedt

 

TSM

05:06:59

 

23

117

Rebecka Zimdahl

 

Club Atletico Lögla

05:09:08

 

24

128

Sofia Eriksson

 

Strängnäs löparklubb

05:13:49

 

25

129

Jenny Andersson

 

Strängnäs löparklubb

05:13:50

 

26

135

Elin Tidblom Jonsson

 

UT Kolmården

05:17:09

 

27

136

Kiki Solender

 

Stockholm

05:17:45

 

28

141

Sofia Gottberg Noren

 

Ekerö runners

05:18:23

 

29

148

Samantha Lörstad

GBR

Stockholm

05:24:47

 

30

154

Josefine Andreasson

 

Vaxholm

05:31:47

 

31

173

Fionnuala O'Mara

IRL

Marathon club Ireland

05:48:05

 

32

183

Helene Netsgård

 

Team Nordic Trail

05:52:36

 

33

186

Helena Sanhueza

 

Bergslöparna

05:55:53

 

34

187

Christina Milstam

 

Stockholm

05:56:00

 

35

194

Marzanna Janusz

 

Sala

06:04:03

 

36

199

Desirée Kiskéri

 

Fairtrade Runners

06:09:46

 

37

201

Tuija Venermo

FIN

Bromma

06:10:20

 

38

208

Viveka Holmgren

 

Hägersten

06:21:35

 

39

212

Tülay Alkacir

 

Bromma

06:25:45

 

 

 

 

 

 

 

herrar

1

1

Daniel Nilsson

 

FK Studenterna

03:25:18

 

2

2

Robin Pino

 

Uppsala

03:29:09

 

3

3

Jonas Svensson

 

Solvikingarna

03:35:09

 

4

4

Oscar Andersson

 

Stockholm

03:38:25

 

5

5

David Kasselstrand

 

Gamleby OK

03:38:36

 

6

6

Anders Hållberg

 

IFK Lidingö Friidrott

03:42:23

 

7

7

Andreas Talberg Pedersen

 

Linköping

03:45:20

 

8

8

Stefan Hållberg

 

IFK Lidingö Friidrott

03:51:26

 

9

9

Johan Linde

 

Sollentuna

03:53:12

 

10

10

Andreas Ribbefjord

 

Handen

03:57:58

 

11

11

Jimmi Storm

 

Ingarö IF

04:05:07

 

12

12

Håkan Persson

 

AXA Sports Club

04:06:22

 

13

13

Stellan Fries

 

Uppsala

04:06:44

 

14

14

Tom Axelsson

 

Älvsjö

04:08:36

 

15

16

Martin Ström

 

DOA

04:09:26

 

16

18

Martin Kindgren

 

Stockholm

04:11:47

 

17

19

Johan Lundkvist

 

Mälarö SOK

04:21:26

 

18

20

Stefan Lindgren

 

Sollentuna

04:21:40

 

19

21

Per Carlsson

 

IF Linnéa löpning

04:22:44

 

20

22

Johannes Östlund

 

Stockholm

04:23:20

 

21

23

Conny Forne

 

Vattudalens LDK

04:23:38

 

22

24

Oskar Sjöstrand

 

Team Nordic Trail

04:24:35

 

23

25

Eric Zettefalk

 

Lonesome Runners

04:26:23

 

24

27

Jonas Hedlund

 

Älvsjö

04:28:29

 

25

29

Peter Steiner

 

Sigtuna

04:29:03

 

26

32

Love Jonsson

 

UT Kolmården

04:32:12

 

27

34

Henrik Tersing

 

OK Flundrehof

04:32:44

 

28

35

David Karlberg

 

Vinninga

04:33:40

 

29

36

Markus Täkte

 

Danderyds SK

04:33:57

 

30

37

Fredrik Haglund

 

Wreckless Motherrun

04:34:22

 

31

38

Henrik Öhman

 

Safety First AB

04:34:39

 

32

39

Johan Svahn

 

Sommarvägens LL

04:34:41

 

33

40

Thomas Östlundh

 

Wreckless Motherrun

04:35:39

 

34

42

Martin Wirström

 

Banana Running Club

04:36:21

 

35

43

Peter Bergermark

 

Väsby SS Triathlon

04:36:42

 

36

44

Björn Persson

 

Tidaholm

04:37:07

 

37

46

Arvid Boström

 

Lund

04:38:07

 

38

47

David O Dowd

 

Terrible Tuesdays

04:38:12

 

39

48

Kristofer Bohlin

 

Ekerö Runners

04:38:29

 

40

49

Marcus Wangel

 

AIK Friidrott

04:40:09

 

41

50

Joshua Webber

 

Stockholm

04:40:48

 

42

52

Daniel Brand

 

Gäddan & Laxens motionsen

04:41:03

 

43

53

Mikael Melto

 

Team Nordic Trail

04:41:20

 

44

54

Biao Fu

 

Stockholm

04:41:36

 

45

55

Andreas Karlsson

 

Tullinge Runners

04:42:06

 

46

56

Erik Celander

 

Djurgården

04:42:31

 

47

58

Gunnar Billhage

 

Johanneshov

04:43:07

 

48

59

Peter Åkesson

 

Sollentuna

04:43:57

 

49

60

Mårten Dario

 

Nyköpings OK

04:44:04

 

50

61

Daniel Yencken

 

Stockholm

04:45:25

 

51

62

Joakim Tornberg

 

Team Nordic Trail

04:45:31

 

52

64

Michael Lidström

 

Ullevi FK

04:46:11

 

53

65

Peter Mattsson

 

Trollhättan

04:46:17

 

54

66

Karl Pettersson

 

Älvsjös gaseller

04:46:30

 

55

68

Claes Leontein

 

Djurgården

04:47:32

 

56

69

Martin Jakobsson

 

Svillinge IF

04:47:40

 

57

70

Johan Svensson

 

Ljungby

04:48:29

 

58

71

Marcus Tysk

 

Enebybergs IF

04:48:41

 

59

72

Dan Boman

 

Ekerö Runners

04:48:59

 

60

73

Lars Hammarström

 

Team Nordic Trail

04:49:18

 

61

74

Tobias Castensson

 

Enskededalen

04:50:06

 

62

75

Mikael Malmberg

 

Söderhamns Skärgårds Multis

04:53:06

 

63

78

Niklas Lindell

 

Mälarö SOK

04:54:25

 

64

79

Jacob Johansson

 

LOFFES

04:54:28

 

65

80

Carl Smith

 

Konditionsklubben Gällstad

04:54:31

 

66

82

Martin Hemmingsson

 

Älvsjö

04:54:35

 

67

84

Fredrik Berns

 

Lidingö Triathlon

04:55:34

 

68

85

Olof Pettersson

 

Team ASS

04:55:44

 

69

86

René Koller

SCH

Swedbank

04:56:17

 

70

88

Patrik Lannergård

 

Knivsta

04:57:14

 

71

89

Mattias Svensson

 

Desperatliberalerna

04:57:50

 

72

90

Tomi Furu

 

Åland

04:57:52

 

73

91

Erik Grohman

 

NSE

04:57:58

 

74

93

Johan Landstedt

 

Arlanda-Märsta SK

04:58:44

 

75

94

Stefan Wiberg

 

Lidingö

04:59:31

 

76

95

Erik Pålsson

 

Stockholm

04:59:37

 

77

96

William White

GBR

Hägersten

05:00:08

 

78

97

Johan Dannestig

 

Lidingö triathlon

05:00:12

 

79

98

Thord Nossborn

 

Affärskraft

05:00:21

 

80

99

Björn Andersson

 

PsykeAvStål

05:00:47

 

81

100

Ola Grabner

 

3M

05:02:06

 

82

101

Tom Danielsson

 

Färjestadens motion

05:02:19

 

83

102

Oskar Schmidt

 

Stockholm

05:02:38

 

84

103

Per Samuelson

 

Bromma

05:02:38

 

85

106

Niclas Carlsson

 

Livgardets IK

05:04:44

 

86

107

Anders Karlsson

 

Svillinge IF

05:05:30

 

87

108

Martin Kullendorff

 

Glenn Hysén Ultras

05:06:02

 

88

109

Tomas Ankarcrona

 

Runon.se

05:06:23

 

89

110

Jens Apelgren

 

Lidingö Triathlon

05:06:30

 

90

112

Kjell Kvarfordt

 

Fredrikshofs FIF

05:07:00

 

91

113

Markus Björnström

 

Soppero IF

05:07:22

 

92

114

Jonas Svennson

 

Alunda Runners

05:07:45

 

93

115

Lars Dahlin

 

Hisings Backa

05:08:15

 

94

116

Glenn Jäderlund

 

Lidingö

05:08:48

 

95

118

Bo Andersson

 

Uppsala

05:09:58

 

96

119

Jimmie Wahlberg

 

Runacademy IF

05:10:02

 

97

120

Björn Hallander

 

Täby

05:10:13

 

98

121

Jonas Hemström

 

Lonesome Runners

05:10:55

 

99

122

Stefan Görling

 

Lidingö

05:11:00

 

100

123

John Ross Svensson

 

LKRC

05:11:45

 

10

124

Björn-Olof Edberg

 

Sigtuna

05:12:26

 

102

125

Anders Ljungqvist

 

Göteborg

05:12:43

 

103

126

Mikael Eriksson

 

Regeringskansliets IF

05:12:47

 

104

127

Johan Malmenbratt

 

Stockholm

05:13:16

 

105

130

Michael Ösmark

 

Attollo

05:15:04

 

106

131

David Cummings

GBR

Täby

05:16:12

 

107

132

Daniel Widstrand

 

Wide IF

05:16:32

 

108

133

Stefan Hasselgren

 

Täby Triathlon

05:16:50

 

109

134

Andreas Frangeskides

 

Skogås

05:16:56

 

110

137

Johan Nilsson

 

Nacka

05:17:49

 

111

138

Henrik Pehrson

 

IF Linnéa

05:17:50

 

112

139

Jon Brunk

 

Stockholm

05:17:51

 

113

140

Peter Dacke

 

Huddinge AIS

05:18:06

 

114

142

Magnus Bergh

 

Heleneholms IF

05:18:51

 

115

143

Annu Suchdev

 

Åkersberga Spring

05:20:05

 

116

144

Jan Söderkvist

 

Täby

05:20:52

 

117

145

Guido Flott

GER

Millas Hurtbullar

05:21:44

 

118

146

Carl Koutsouris

 

Sollentuna

05:22:21

 

119

147

Johan Johansson

 

Nässjö

05:24:18

 

120

149

Johannes Lörstad

 

Stockholm

05:24:47

 

121

150

Jan-Olof Svensson

 

Falkenbergs RR

05:26:08

 

122

151

Henrik Hyvärinen

 

Stockholm

05:27:53

 

123

152

Niels Mørk

DAN

SNIK Atletik

05:31:04

 

124

153

Steffen Bager

DAN

Sparta

05:31:04

 

125

155

Erik Brusewitz

 

Lidingö

05:31:55

 

126

156

Edvin Krönmark

 

Stockholm

05:31:56

 

127

157

Christian Länk

 

Hofors AIF

05:32:44

 

128

158

Marek Perlinski

POL

Jalles TC

05:33:56

 

129

159

Johan Jongen

 

Örebro AIK

05:34:58

 

130

160

Hannes Baker

 

Ås

05:35:01

 

131

161

Peter Rudbeck

 

Operans If

05:36:55

 

132

162

Mikael Nordström

 

Lidköping

05:37:12

 

133

163

Daniel Cronfalk

 

Järfälla

05:37:35

 

134

164

Martin Karlberg

 

Lifeclub Götene

05:37:40

 

135

165

Fredrik Berntsson

 

Göteborgs Atlet- & Tria

05:40:50

 

136

166

Niclas Johansson

 

Lonesome Runners

05:40:51

 

137

167

Andreas Ekström

 

trappsniglarna

05:41:40

 

138

168

Juha Kamppinen

 

Edsvikens Plattsättning AB

05:41:40

 

139

169

Janne Haapamäki

 

Lidingö

05:42:05

 

140

170

Janne West

 

Linköping

05:42:53

 

141

171

Olof Hellqvist

 

Järfälla

05:45:50

 

142

172

Hans Kneczke

 

Bangkok Runners

05:46:40

 

143

174

Pat Staunton

ie

Westport AC

05:48:05

 

144

175

Joakim Tillman

 

Getryggens Sportklubb

05:48:12

 

145

176

Nils Sandström

 

Getryggens Sportklubb

05:48:12

 

146

177

Reine Von Börtzell

 

Axa Sport Club

05:48:25

 

147

178

Ludvig Friberg

 

Axa Sport Club

05:48:25

 

148

179

Juan Gonzalez

 

Solna

05:49:31

 

149

180

Cyrille Firino Martell

fr

Stockholm

05:49:50

 

150

181

Per Gutesten

 

Upplands Väsby

05:49:55

 

151

182

Kent Johansson

 

Aros electronics

05:52:12

 

152

184

Mattias Dovsten

 

Johanneshov

05:53:57

 

153

185

Mikael Wester

 

Vingåkers OK

05:55:40

 

154

188

Tord Blücher

 

Storådalens SK

05:56:20

 

155

189

Martin Tidell

 

Tyresö

05:56:42

 

156

190

Peter Schmidt

 

Uppsala

05:56:50

 

157

191

Magnus Fröhler

 

Vreta skid och motion

05:58:00

 

158

192

Farzad Hakim

IRL

Uppsala

05:59:19

 

159

193

Robert Axelsson

 

Lonesome Runners

06:02:26

 

160

195

Mikael Stubbe

 

Norrköping

06:04:31

 

161

196

Roger Nyberg

 

Vårgårda

06:07:02

 

162

197

Martin Svahn

 

OK Skogshjortarna

06:07:03

 

163

198

Mats Olsson

 

Lidingö

06:08:54

 

164

200

Fredrik Hoffström

 

Fairtrade Runners

06:09:46

 

165

202

Tommy Andersson

 

Scania IF

06:12:38

 

166

203

Carl Persson

 

DSV IF

06:15:36

 

167

204

Jerker Freden

 

FMV Sport

06:18:38

 

168

205

Marcus Granklint

 

Västerås

06:19:20

 

169

206

Erik Mossberg

 

 

06:19:43

 

170

207

Christer Naesenius

 

Norra Stockholm Endurance

06:20:28

 

171

209

Anders Braathen

 

Tyresö

06:24:48

 

172

210

Erik Löf

 

Friskis & Svettis Stockholm

06:25:04

 

173

211

Torbjörn Klemensson

 

Scania Road Runners

06:25:06

 

174

213

Magnus Frischenfeldt

 

STARK Magasin

06:26:17

 

175

214

Tomas Borgå

 

STARK Magasin

06:26:17

 

177

216

Stephan Hjalmarsson

 

IK Hakarpspojkarna

06:27:02

 

177

216

Ola Dahlkvist

 

Vällingby

06:28:43

 

178

217

Pooya MehrabanRad

IRL

Sollentuna

06:29:09

 

 

 

Gästbok