Resultat Sverige ultra

Halland Ultra, 50 km, 2017-06-10
resultat  damer - herrar - Bansträckning

Loppet startar i Möllegård, ett stenkast från havet. Via Prins Bertils sköna stigar längs kusten tar sig löparna in till Halmstad Slott. Därefter följer slingrande, lummiga stigar utmed vackra Nissan. När löparna lämnar Nissans strand tar gran- och bokskogar vid med mer kuperad terräng och tekniska småstigar.

Löparna tar sig i mål uppe på toppen av Kaneberg vid HOK's klubbstuga där peppande funktionärer, dusch, bastu, mat, musik, prisutdelning och after race party väntar! 

Tävlingen arrangeras av Halmstad OK

 

Hallands Ultra, 50 km. Backar under hela loppet, långa backar, korta backar, branta backar. Har aldrig sprungit i så många backar i hela mitt liv. Trail-löpare, knappast!! Fin natur och trevliga funktionärer.
/Susanne Gren

Bilder
foto Per Gerdle, Camilla Lundberg

Starten vid Möllegård
Starten av loppet, Johanna och Susanne Gren t h
Banan går längs Tylösand klippiga strand, i bakgrunden Tylön
En grupp passerar Tylösand med Tylön i bakgrunden
En glad Johanna Gren
Susanne Gren springer uppför
Banan passerade Rododendronparken
 
 
Det fanns rikligt med förtäring längs banan

Susanne Gren
Susanne Gren, Camilla Lundberg och Johanna Gren
 
En vacker bana i bokskogen
 
 
Medaljens fram- och baksida
 

Se fler bilder på Facebook:    

 
Bansträckning
 


 
 

Resultat Halland Ultra, 50 km, 2017-06-10

 

plac

Namn Klubb

tid

damer

1

Helena Hallgren  Simlångsdalens IF 04:21:36

 

2

Sofia Holmgård  Kils OK 04:37:10

 

3

Karin Fornell  Falkenbergs Allstars 04:50:11

 

4

Cecilia Thorsson  Varberg 04:52:27

 

5

Sara Hannerz  LNK Ultras 04:56:34

 

6

Karin Ahlstedt  Coach K Runners 05:03:37

 

7

Charlotte Norell  Malmö 05:05:19

 

8

Anna Nystedt  piggelina.se 05:11:51

 

9

Monica Månsson Kungsäters IF 05:12:25

 

10

Sofia Wackling  SOK Knallen 05:16:40

 

11

Veronika Wiebols  Halmstad 05:18:51

 

12

Johanna Karlsson  OK Pan Kristianstad 05:36:58

 

13

Emma Haglund  Halmstad 05:50:39

 

14

Malin Nilsson  Göteborg 05:52:04

 

15

Ann- Charlotte Bengtsson Falkenberg 05:54:12

 

16

Jennie Ekholm  OK Norrvirdarna 05:59:05

 

17

Anna Körle  OK Landehof 06:00:01

 

18

Jennifer Ultege  Mullsjö 06:00:04

 

19

Ingela Jonsson  Lonesome Runners 06:02:28

 

20

Karin Lagerblad  Falkenbergs RR 06:04:14

 

21

Anna Torstensson  Uppsala 06:06:17

 

22

Jessica Boltorp  Ed 06:06:19

 

23

Malin Boltorp  Tigeranda Movement 06:06:20

 

24

Anna Hjelm  Halmstad Garnisons IF 06:15:04

 

25

Annelie Ljungman  Onsjö IF 06:15:10

 

26

Katia Olin  Harplinge 06:15:40

 

27

Eva Carliden  Halmstad OK 06:15:46

 

28

Susanne Svedberg  Ik trasten 06:15:52

 

29

Anneli Thorén  Umara Sportsclub 06:18:59

 

30

Marie Lundkvist  Västra Frölunda 06:20:30

 

31

Ulrika Steijner Olsson  Halmstad 06:27:26

 

32

Johanna Gren  Helsingborg 06:31:27

 

33

Åsa Pettersson  OK Kullingshof 06:39:27

 

34

Louise Böregård  Ök Gläntan 06:40:56

 

35

Tove Molin  IK Jogg 06:40:56

 

36

Mathilda Möller  Göteborg 06:46:33

 

37

Felicia Tengdahl  Göteborg 06:49:42

 

38

Camilla Lundberg  SOK Knallen 06:52:25

 

39

Line Kolbe  Team Fairing 06:56:57

 

40

Malou Björnslätt  Veganrunners IK 06:58:32

 

41

Helle Pedersen  Hvalsø Løbeklub 06:58:42

 

42

Rocio Andersen  Hvalsø Løbeklub 06:58:44

 

43

Inga Christensen  Danmark 07:15:50

 

44

Susanne Gren  F & S  Helsingborg 07:23:59

 

45

Nathalie Johansson  Gråbo 07:45:06

 

46

Stephanie Dhillon  Gråbo 07:45:12

 

 

     

 

       

herrar

1

Linus Wirén  Borås (nytt banrekord) 03:26:39

 

2

Anders Ingvarson  Sövde 04:03:06

 

3

Rasmus Ax  Kamwekuacha Multisport 04:03:32

 

4

Fred Johansson  Axa Sports Club 04:12:40

 

5

Oskar Hullegård  HGIF 04:19:10

 

6

Henrik Nilsson  Råå 04:25:26

 

7

Pontus Danielsson  Lonesome Runners 04:28:30

 

8

Johan Hedenberg  IFK Helsingborg 04:29:59

 

9

Claes Widarsson  LK Tuppgök 04:30:33

 

10

Per Lidetun  Simlångsdalens IF 04:33:50

 

11

Johan Olsson  IS Göta 04:35:56

 

12

Johan Törnebrant  Coach K Runners 04:36:35

 

13

Fredrik Fransson  Halmstad 04:36:43

 

14

Niklas Hansson  Elmhult Sport Club 04:37:16

 

15

Emil Falkek  Falkenbergs RR 04:41:49

 

16

Ola Olofsson  HGIF 04:42:32

 

17

Mattias Fornell  Falkenbergs Allstars 04:42:52

 

18

Daniel Robertsson  IFK Göteborg 04:43:07

 

19

Mats Bergenhorn  Söderåsens FK 04:45:48

 

20

Klas Axell  Växjö AIS 04:47:44

 

21

Niklas Grip  Lonesome Runners 04:47:55

 

22

Emil Falkevik  Kamwekucha Multisport  04:50:34

 

23

Marcus Ekberg  TEAM C.A.R.E 04:53:02

 

24

Peter Abrahamsson  Halmstad 04:54:20

 

25

Viktor Johansson  Umara Sports Club 04:54:40

 

26

Mattias Bramstång  Halmstad Garnisons IF 04:54:41

 

27

Simon Jonsson  Vegan Runners IK 04:56:36

 

28

Frans Jung  Åled 05:03:28

 

29

Thomas  Wikström   RUN FBG 05:04:14

 

30

Mikael Hellgren  Trimate SK 05:06:51

 

31

Tom Nidle  Halmstad 05:07:26

 

32

Tommy Andersson  Lonesome Runners 05:07:34

 

33

Mikael Antonsson  Lonesome Runners 05:07:35

 

34

Kristian Andersson  Falkenbergs RR 05:07:42

 

35

Isak Bengtsson  Bankeryd 05:09:11

 

36

Fredrik Lähnn  Lomma MM 05:11:40

 

37

Anders Wollentz  N.U. Road Runners 05:11:11

 

38

Marcus Kjellberg  Vallda Runners 05:11:49

 

39

Mattias Bergman  Halmstad 05:12:00

 

40

Lars Holmgård  Kils OK 05:15:17

 

41

Robin Hansson  Burseryds IF 05:15:20

 

42

Marcus Widenfors  Stockholmspolisens IF 05:17:49

 

43

Niklas Johansson  Vegan Runners 05:18:45

 

44

Jens Svensson  Halmstad 05:20:22

 

45

Magnus Johansson  Scania Road Runners 05:22:05

 

46

Martin Bengtsson  LK Tuppgök 05:22:51

 

47

Simon Jönsson  Umara Sports Club 05:24:25

 

48

Rasmus Andersson  Vegan Runners IK 05:24:41

 

49

Thomas Björkegren  Falkenbergs RR 05:24:52

 

50

Mattias Johansson  Lonesome Runners 05:25:28

 

51

Thomas Wigforss  Glumslöv 05:25:59

 

52

Jonas Larsson  Laholm 05:26:08

 

53

Karl Björklund  Kisa 05:26:37

 

54

Fredrik Nystedt  Skåneslättens OK 05:31:13

 

55

Torbjörn Grahn  IK Uven 05:31:48

 

56

Fredrik Reinhold  Svalhögens IF 05:31:48

 

57

David Månsson  Team Enfot 05:34:20

 

58

Thomas Rundqvist  Rigor IF 05:34:54

 

59

Fredrik Ljungkull  IF RIGOR 05:34:54

 

60

Öystein Flaa  Falkenberg 05:38:44

 

61

Fredric Carlson  Malmö Gerillalöpare 05:39:01

 

62

Fredrik Nicklasson  Team Nicklasson 05:39:47

 

63

Arvid Johansson  Halmstad OK 05:40:04

 

64

Mikael Larsson  Örebro AIK 05:40:54

 

65

Oscar Hernandez  Eklanda vargarna 05:41:53

 

66

Christian Berg  Mölnlycke 05:43:09

 

67

Henrik Norrsell  Mustaschbryggeriet 05:43:24

 

68

Martin Stegmark  Halmstad Garnisons IF 05:46:51

 

69

Roger Löfström  Scania Road Runners 05:47:59

 

70

Håkan Eriksson  Lonesome Runners 05:48:20

 

71

Per Mellander  Heden Ultra 05:48:42

 

72

Jonas Runvall  0 05:49:46

 

73

Daniel Lindberg  Eslöv 05:49:54

 

74

Robert Medrala   Falkenbergs RR 05:49:57

 

75

Magnus Hjalmarsson  Växjö 05:50:04

 

76

Oscar West  Halmstad OK 05:50:39

 

77

Joakim Månsson  Berga SOK 05:50:58

 

78

Henrik Folkesson  Lomma MM 05:51:59

 

79

Niklas Petersson Fröling  Axa Sports Club 05:54:37

 

80

David Alphonso  Borås 05:57:38

 

81

Mattias Luks  Vegan Runners IK 05:59:40

 

82

Matthew Stiller  Göteborg 05:59:52

 

83

Mike Stiller  Team nordic trail 05:59:52

 

84

Roger Pettersson  Falkenbergs RR 06:02:33

 

85

Asim Serdarevic  Markaryd 06:02:53

 

86

Fredrik Cervin  IFK Helsingborg 06:03:52

 

87

Stefan Lagerblad  LK Tuppgök 06:04:12

 

88

Peter Johansson  Lonesome runners 06:04:22

 

89

Kristian Bengtsson  SIF 06:04:28

 

90

Andreas Reimelid  Göteborg 06:04:31

 

91

Martin Lingvall  OK Landehof 06:06:15

 

92

Daniel Josefsson  Apladalens LK 06:08:19

 

93

Joakim Nymberg  FK snapphanarna 06:10:21

 

94

Anders Svensson  Åsa 06:10:47

 

95

Graham Watson  Åsa 06:10:52

 

96

Robert Karlsson  OK Norrvirdarna 06:12:31

 

97

Andreas Simonsson  Halmstad OK 06:13:02

 

98

Krister Eskilsson  Landskrona GF Idrott 06:14:27

 

99

Sonny Landin  Rockhammars IK 06:15:10

 

100

Jens Ekholm  Ok Norrvirdarna 06:15:11

 

101

Jonas Blomqvist  Umara SC 06:16:04

 

102

Johannes Jönler Göteborg 06:16:28

 

103

Björn Wiking  Malmö gerillalöpare 06:17:47

 

104

Carl Johan Pehrsson  Ryda SK 06:18:10

 

105

Mikael Johansson  Halmstad Garnisons IF 06:19:17

 

106

Magnus Sommansson  Björnstorps IF 06:20:20

 

107

Christian Wern  Göteborg 06:20:30

 

108

Christer Milding  Umara Sports Club 06:21:00

 

109

Jonas Skytte  Ängeholm 06:24:30

 

110

Martin Sjöberg  PAN Kristianstad 06:26:06

 

111

Anders Olsson  Halmstad 06:27:26

 

112

Max Mathisson  Halmstad 06:27:56

 

113

Magnus Nylander  Team NN 06:28:42

 

114

Torgny Andersson  Söderåsens FK 06:31:27

 

115

Martin Ekmarck  Crossfit Halmstad 06:44:51

 

116

Fredrik Nordlund  Team NN 06:46:30

 

117

Gustav Johnsson  0 06:49:42

 

118

Björn Nilsson  IF Göta Karlstad 06:57:43

 

119

Kristoffer Arponen  Veganbjörnen 06:58:32

 

120

Martin Cannert  Run Amok 07:01:25

 

121

Andreas Poppius  Kristianstad 07:17:51

 

122

Robert Axelsson  Göteborg 07:19:01

 

123

Marcus Ekberg  TEAM C.A.R.E 07:44:54

 

124

Joel Lindberg  Ullared 07:46:55

  

2017-06-11