Resultat Sverige ultra

Skövde Ultrafestival 2017-07-28 -- 2017-07-30
resultat - karta - diagram

48 timmars Fredagen 28 juli kl 12.00- Söndag 30 juli  kl 12.00

Vi inbjuder även till 100 km samt 12/6/1 timmars löpning  
Plats: Södermalms IP, Skövde ligger med gångavstånd till centrum d  och jvg station
Varvbyte  Byte av varv sker var 6:e timme på 100km samt 48- / 24- / 12   timmarsloppen.


Starttid:   
48 tim                      Fredag 28 juli 2017 klockan 12.00 
24 tim                      Fredag 28 juli 2017 klockan 12.00
Backyard Ultra         Fredag 28 juli 2017 klockan 12.00
12 tim                      Lördag 29 juli 2017 klockan 18.00
100km                     Lördag 29 juli 2017 klockan 18.00
 6 tim                       Lördag 29 juli 2017 klockan 12.00
 1 tim                       Lördag 29 juli 2017 klockan 10.0

Info Backyard ultra
Loppet sker på en 6706 m slinga som börjar vid 12.00. Dvs på Skövde ultrafestival blir det 16 varv + 306 meter på 400 meters banan.

Nästa start sker på varje heltimme. De löpare som misslyckas med att slutföra ett varv inom en timme kommer att avsluta tävlingen vid senaste avklarat varv. Löpare som kan fortsätta är delad etta varje varv. Vinnaren kommer att vara den sista löparen som slutför ett varv inom tidsfristen

Varför 6706 meter?

24 varv(timmar) ger 100 miles (8:57/min) ett populär sträcka i USA

 

Bilder
foto Niclas Dia
Starten
Annika & Sofia LK TV88
Owe Gustavsson, LK42195+
Hans Nyberg hälsar på Sofia Kay
 Jörgen Nilsson vid depå, Sofia på väg in
 Stig Samuelsson, Tjalve IF
Stig Söderström
Bengt Lindren, Valletuna, kollar klockan
Tommy Oskarsson, ? , Mats Franzen
Mattias Ekman, Apladalen LK, Karin Strid, Kristinehamn
 Leif Karlsson, Annika Askengren Berg
Sofia Key
Stig Söderström
 Lennart Skoog
Monika Engqvist (8 timmar dvs 57,8km) och Nina Elbring (18 timmar9 ställlde upp i Backyard ultra Kvinnor, foto Tommy Lacandler
 
 
 
Karta
 
t
 
 
 
 


 
 

Resultat Skövde Ultrafestival 2017-07-28 -- 2017-07-30
 

Backyard ultra Kvinnor

Namn

Klubb

Född

Klass

Antal rundor

 

1

Eibring Nina

Kristinehamn multisport

1972

K45

18

 

 

2

Henriksson Catharina

Söderåsens fk

1969

Kmot

8

 

 

2

Engkvist Monica

Team MoTo/TSM Running/AXA Sports Club

1956

K60

8

 

 

4

Bergh Giesela

Lonesome runners

1963

K50

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Backyard Ultra Män

Namn

Klubb

Född

Klass

Antal rundor

 

1

Elénius Magnus

Nynäshamns långdistansklubb

1978

M35

14

 

 

2

Koplimäe Sigvard

Vattudalens LDK

1950

M65

8

 

 

2

Jelander Anders

Söderåsens fk

1964

M50

8

 

 

4

Carlsson Petri

Canis Löpus, FIN

1972

M40

7

 

 

4

Lacandler Tommy

Team MoTo/TSM Running/AXA Sports Club

1952

M65

7

 

 

4

Klahr Mattias

Lonesome Runners

1988

Msen

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 tim Kvinnor

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Gannerud Kristin

Skövde

1978

K35

29

11 611

 

2

Jidbacken Carolina

Enhörna

2002

Kmot

28

11 349

 

 

 

 

 

 

 

 

1 tim Män

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Paasikivi Christer

Timmele Runners

1964

M50

31

12 758

 

2

Björnfot Lars

Mariestads AIF

1956

M60

29

11 689

 

3

Larsson Martin

Huddinge AIS

1971

M45

28

11 425

 

4

Johansson Bosse

Mariestads AIF

1948

M65

21

8 763

 

5

Petterson Lars

Team Ultrasweden LK

1969

Mmot

19

7 981

 

6

Johansson Leif

IFK Skövde Friidrott

1942

M75

18

7 212

 

 

 

 

 

 

 

 

6 tim Kvinnor

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Nilsson Mari

Simrishamn

1979

Kmot

150

60 548

 

2

Hemphälä Linda

Ingen klubb

1978

Kmot

148

59 675

 

3

Konstig Therese

Axa SC/Dark trail runners

1983

Ksen

136

54 618

 

4

Kay Sofia

LK TV88

1976

K40

134

53 908

 

5

Askengren Berg Annika

LK TV88

1960

K55

130

52 202

 

6

Björk Marita

SOK Knallen

1959

K55

125

50 210

 

7

Kopperud Christina

Ingen klubb

 

Kmot

110

44 234

 

8

Ekring Carina

Team snigel

1969

Kmot

110

44 218

 

9

Strid Karin

Kristinehamns Multisport

1958

K55

105

42 195

 

10

Jarl Marie

Håfreströms IF

1968

K45

87

34 995

 

 

 

 

 

 

 

 

6 tim Män

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Nironen Kaj

IF Norrmalm

1974

M40

185

74 325

 

2

Roos Henrik

Scania Road Runners

1979

M35

183

73 580

 

3

Emanuelsson Lars

Axa SC

1974

Msen

176

70 749

 

4

Persson John

Sävedalens AIK

1966

M50

171

68 826

 

5

Melin Kent

IF Linnéa

1972

M45

171

68 801

 

6

Diehm Nils

IFK SKövde FIK

1978

M35

169

67 892

 

7

Ekman Mattias

Apladalens LK

1982

M35

165

66 359

 

8

Karim Asso

Tullinge

1980

M35

165

66 347

 

9

Theorén Joakim

Team Slacke

1983

Mmot

160

64 358

 

10

Svensson Mats

Ryssbergets IK

1965

M50

152

61 009

 

11

Olsson Mattias

Södra Sandby

1977

Mmot

150

60 450

 

12

Larsson Andreas

Team Ultrasweden

1979

M35

150

60 195

 

13

Björk Johan

Ingen Klubb

1979

Mmot

147

58 995

 

14

Oskarsson Tommy

Team Ultrasweden

1964

M50

141

56 903

 

15

Scharp Anders

Trosa Stadshotell IF

1963

M50

135

54 371

 

16

Jarl Roger

Håfreströms IF

1966

M50

134

53 795

 

17

Karlsson Leif

Solvikingarna

1963

M50

126

50 595

 

18

Waalen Kristian

Spiridon LLL, NOR

1949

M65

125

50 416

 

19

Bergström Christer

Motala

1952

Mmot

125

50 195

 

19

Åström Jonas

Team Fam Ljung

1985

Mmot

125

50 195

 

21

Nilsson Jörgen

Vi som springer

1950

M65

124

50 129

 

22

Jutemar Lasse

SOK Knallen

1956

M60

117

47 382

 

23

Ulltjärn Alexander

Linköpings Löparklubb

1971

M45

117

47 144

 

24

Sandberg Tomas

Lonesome Runners

1967

M50

112

45 227

 

25

Eriksson Håkan

Aminea

1973

M40

112

44 995

 

26

Almqvist Lars

IFK Helsingborg

1951

M65

111

44 912

 

27

Franzen Mats

Östansjö sk

1965

M50

110

44 414

 

28

Ekring Nils

Team Snigel

1969

M45

110

44 218

 

29

Andersson Erik

Skövde

1981

M35

109

43 795

 

30

Brändefalk Remy

Runlight

1971

Mmot

108

43 627

 

31

Ulltjärn Gabriel

Linköpings Löparklubb

2000

Msen

108

43 541

 

32

Fredlund Niklas

Team Ultrasweden LK

1965

M50

108

43 395

 

32

Samuelsson Stig

Tjalve IF

1947

M70

108

43 395

 

34

Skoog Lennart

Stenungsunds OK

1946

M70

106

42 595

 

34

Åsberg Stig

IFK Nyland

1947

M70

106

42 595

 

36

Söderström Stig

Kvarnsvedens GoIF FIK

1943

M75

105

42 450

 

37

Dolk Bengt

Norrköping

1957

Mmot

105

42 195

 

38

Lindgren Bengt

Vallentuna FK

1947

M70

100

40 195

 

39

Brändefalk Elias

Runlight

2009

Mmot

54

21 895

 

 

 

 

 

 

 

 

12 tim Kvinnor

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Ackerot Maria

Kvarnbyns Löparsällskap

1971

K45

234

93 640

 

2

Roos Agneta

Scania Road Runners

1976

K40

178

71 245

 

3

Aideborn Hartikainen Jessica

Team ultrasweden

1981

K35

174

69 600

 

4

Ritella Ann

Team Ultrasweden LK

1973

K40

155

62 269

 

5

Pulkkis Jaana

Lonesome Runners

1960

Kmot

151

60 626

 

6

Herbertsson Anna-Maria

Ljung

1966

Kmot

140

56 169

 

7

Persson Anna

Malmö

1975

K40

115

46 032

 

 

 

 

 

 

 

 

12 tim Män

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Flatin Ole Erik

Spiridon LLL, NOR

1972

M45

295

118 034

 

2

Wängberg Jonas

Västerås Löparklubb

1972

M40

270

108 184

 

3

Tinnerholm Christer

Grillby

1968

M45

261

104 584

 

4

Andersen Zingo

IK jogg

1974

M40

208

83 595

 

5

Zocherman Jacob

Turboturtle team

1981

M35

188

75 200

 

6

Dia Niclas

Rolls-Royce IF

1964

Mmot

175

70 000

 

6

Carlmark Peter

Axa Sports Club

1966

M50

175

70 000

 

6

Verme Patrik

Torsby LK

1974

M40

175

70 000

 

9

Nyberg Hans

Team Ultrasweden LK

1963

M50

152

61 068

 

10

Lindeskov Hans-Inge

Team Ultrasweden LK

1949

M65

152

61 053

 

11

Ursfält Hasse

Urshults IF

1951

Mmot

125

50 000

 

12

Andersen Måns

Lund

1999

Msen

108

43 323

 

13

Hallden Jan

ÅF, Trollhättan

1954

Mmot

107

42 800

 

14

Holgersson Matthias

Team Skavsåret

1973

Mmot

106

42 400

 

15

Karlsson Peter

Gråbo

1959

M55

91

36 400

 

16

Stenberg Adam

Skövde

2006

Mmot

54

21 600

 

17

Bengtsson Lennart

Solvikingarna

1942

M75

49

19 600

 

 

 

 

 

 

 

 

100 km Kvinnor

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Tid

 

1

Wiebols Veronika

Halmstad

1970

K45

250

11:39:04

 

 

 

 

 

 

 

 

100 km Män

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Tid

 

1

Ritella Christian

Team Ultrasweden LK

1972

M45

250

08:20:53

 

 

 

 

 

 

 

 

24 tim Kvinnor

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Sulonen Britt

Team Ultrasweden

1958

K55

192

76 879

 

2

Ulltjärn Louise

Linköpings Löparklubb

2006

Kmot

128

51 239

 

3

Lundström Berit

IFK Borgholm

1952

K65

128

51 200

 

 

 

 

 

 

 

 

24 tim Män

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Bretan Ivan

Team Ultrasweden LK

1965

M50

528

211 213

 

2

Pelander Bo

Enhörna if

1943

M70

354

141 642

 

3

Elowson Daniel

Team Swedemount

1984

M35

325

130 032

 

4

Karlsson Robert

OK Norrvirdarna

1981

M35

253

101 200

 

5

Palmgren Göran

Västerås LK

1968

M45

251

100 400

 

6

Lindeskov Hans-Inge

Team Ultrasweden LK

1949

M65

222

89 109

 

7

Ulltjärn Alexander

Linköpings Löparklubb

1971

Mmot

190

76 000

 

8

Eriksson Dan

Göteborg

1977

M40

175

70 000

 

9

Ulltjärn Gabriel

Linköpings Löparklubb

2000

Mmot

150

60 000

 

10

Grebäck Niklas

Stockholm

1966

M50

138

55 200

 

11

Ulltjärn Julius

Linköpings Löparklubb

2004

Mmot

135

54 020

 

12

Sjöö Håkan

Växjö

1940

M75

108

43 200

 

13

Ulltjärn Valdemar

Linköpings Löparklubb

2010

Mmot

106

42 600

 

14

Granskog Stefan

Canis Löpus Åland, FIN

1967

M50

43

17 200

 

 

 

 

 

 

 

 

48 tim Kvinnor

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Kallin Cecilia

Västerås LK

1974

K40

605

242 184

 

2

Permats Annlill

Dala-Floda IF

1947

K70

380

152 172

 

3

Fonn Torill

Hälle IF

1967

K50

307

122 800

 

 

 

 

 

 

 

 

48 tim Män

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Tedelund Tommy

Stockholms långdistansklubb

1963

M50

811

324 672

 

2

Sandberg Mikael

Stockholm LDK

1962

M55

666

266 770

 

3

Gustavsson Owe

LK 42195+

1956

Mmot

475

190 177

 

4

Sulonen Kari

Team Ultrasweden

1957

M60

428

171 537

 

5

Levin Alexander

Team Ultrasweden LK

1974

M40

405

162 000

 

6

Jonsson Mikael

Västerås LK

1966

M50

396

158 400

 

7

Permats Bengt-Åke

Dala-Floda IF

1947

M70

395

158 227

 

8

Lindblom Lars

Vegan Runners IK

1961

Msen

358

143 200

  Totalt 135 st löpare fullföljde loppen

 

 


2017-07-31