Resultat Sverige ultra

2017-09-06
 

Kramfors Ultrafestival, 2017-09-02
 

För första gången arrangerades Kramfors Ultrafestival på Kramfors idrottsplats, en helt nybyggd fritidsanläggning. Tävlingen är ett tidslopp där vinnaren är den som kommer längst under 24, 12 eller 6 timmar. Det gäller att springa eller gå så långt du kan under dessa timmar. I ett lopp som detta går alla i mål samtidigt vilket är unikt och häftigt.
24 timmars (RM) startade lördag 2 september kl 11:00  till söndag 3 september kl 11.00 
12 timmars startade lördag 2 september kl 20:00 till söndag 3 september kl 08:00
6 timmars startade lördag 2 september kl 11.00 till lördag 2 september kl 17.00
Plats: Kramfors IP, som ligger i centrala Kramfors.
Banan: 400 meter tartanbelagda löparbanor.
Byte av varv sker var 6:e timme.
 

 

Bilder

 
 
 
 
 
Resultat Kramfors Ultrafestival, 2017-09-02
 
 

 

Plats

Namn

Klubb

Varv

Distans

6 tim män

1

Andreas Alm

Järved

161

64 910

 

2

Jonas Wängberg

Västerås LK

157

63 155

 

3

Johan Andersson

Långviksmon

156

62 914

 

4

Kristoffer Virta

Phys Ed Greyhounds

139

55 940

 

5

Bengt Dolk

Norrköping

138

55 395

 

6

Rasmus Johansson

Kramfors

135

54 470

 

7

Christer Lejon

High Coast Ultra RC

125

50 195

 

8

Staffan Wikström

Vattudalens LK

123

49 440

 

9

Stefan Granbäck

Nordingrå SK

111

44 604

 

10

Stig Åsberg

IFK Nyland

108

43 395

 

11

Fredrik Persson

Team Montain Dog

105

42 562

 

12

Bengt Lindgren

Vallentuna FK

82

33 038

 

 

 

 

 

 

6 tim kvinnor

1

Jessica Aideborn Hartikainen

Team UltraSwe LK

156

62 905

 

2

Jenny-Ann Ehrling

Örebro AIK

130

52 415

 

3

Christina Hild

Runacademy IF

120

48 351

 

4

Ann-Marie Dolk

Norrköping

105

42 195

 

5

Marie Sparreus

Öbacka LK

100

40 324

 

 

 

 

 

 

12 tim män

1

Mats Liljegren

Team Skavsåret

238

95 391

 

2

Fredrik Lindblad

Gustavsberg

201

80 654

 

3

Mikael Forsman

Vårby IK

126

50 400

 

 

 

 

 

 

12 tim kvinnor

1

Ann Caroline Wiberg

Örnsköldsvik

244

97 874

 

2

Gunilla Manbré

Jokkmokk

203

81 418

 

3

Anna-Maria Herbertsson

Ljung

140

56 235

 

 

 

 

 

 

24 tim män

1

Christian Ritella

Team UltraSwe LK

528

211 316

 

2

Christer Tinnerholm

Bålsta IK

504

201 659

 

3

Peter Jonsson

Axa sportsclub

443

177 200

 

4

Morgan Johansson

Umara sportsclub

343

137 380

 

5

Robert Lindmark

Gällivare Endurance

321

128 692

 

6

Bengt-Åke Permats

Dala-Floda IF

317

126 948

 

7

Peter Strande

Liviöjärvi IF

310

124 000

 

8

Mattias Gärdsback

Hemlingby LK

304

121 600

 

9

Lars Lindblom

Vegan Runners IK

303

121 334

 

10

Bertil Palmqvist

Bälinge IF

290

116 032

 

11

Kari Sulonen

Team UltraSwe LK

267

106 893

 

12

Sigvard Koplimäe

Vattudalens LDK

180

72 000

 

13

Mikael Näslund

Öbacka LK

156

62 400

 

 

 

 

 

 

24 tim män

1

Kristina Paltén

Piterunners

469

187 858

 

2

Lisa Amundsson

Sydkloster

398

159 455

 

3

Maria Broström

OK Denseln

284

113 973

 

4

Ann Ritella

Team UltraSwe LK

254

101 786

 

5

Britt Sulonen

Team UltraSwe LK

211

84 493

 

6

Anne-Sofie Sundholm

Lonesome Runners

159

63 632

 

7

Lena Jensen

Team UltraSwe LK

125

50000