Resultat Sverige ultra

Sörmland Ultra, 50 km, 2017-10-07
resultat - banskiss - bilder

50 km terränglöpning söder om Stockholm
Loppet följer i stort sett Sörmlandsledens första fyra etapper. Starten sker vid Björkhagen, mål i Rudan (Haninge)
Start  kl 10

Arrangör: Stockholm Långdistansklubb

 

Se listan på samtliga segrare

 

Bilder
foto Patrik
Hernwall, Fredrik Stridsman 

 
  Starten vid Marcuskyrkan i Björkhagen
 
  Annelie Dahlin(204) och Kajsa Friström, Fredrikshof
 
  Ola Lindström(2017)
 
  Mats Liljegren, Team Skavsåret
 
  Tommy Kjellström & Ingmari Nilsson
 
  Timmy Stålnacke(161), Ingmari Nilsson(16) Christopher Fransson(40)
 
   
 
  Gemma Safikhani(146) & Favelle Lamb(82) som blir så glada när dom passerar Tyresta by
 
  Herrsegraren Daniel Nilsson, FK Studenterna
 
  Damsegrarinnan Jenny Ramstedt  Envol Coaching
   
   
  Banskiss
 

Resultat Sörmland Ultra, 2017-10-07

 

 lopp

Plac

Namn

Klubb

tid

damer

1

Jenny Ramstedt

Envol Coaching

4:21:04

 

2

Kajsa Friström

Fredrikshof IF

4:37:56

 

3

Anneli Dahlin

Ingen klubb

4:37:58

 

4

Åsa Norman  

 

5:16:55

 

5

Ingmarie Nilsson

Mighty Sport

5:26:06

 

6

Mari Olsén

Sth City Triathlon

5:36:48

 

7

Kristin Segerström  

 

5:38:03

 

8

Johanna Kvist

S-kvinnor 

6:09:45

 

9

Linda Aulin

Marathon & pizza

6:14:36

 

10

Pernilla Otto

Powerbar 

6:22:04

 

11

Gudrun Andersson

Tyresö 

7:04:51

 

12

Maria Elena

Wulff IF Linnea

7:31:33

 

13

Merja Palo Svensson

IF Linnea

7:38:14

 

14

Favelle Lamb  

 

7:51:56

 

15

Gemma Safikhan

Nocout.se 

7:51:56

 

16

Elin Ragnarsson

Dark trail runners

8:10:28

 

 

   

 

 

herrar

1

Daniel Nilsson

Studenterna

3:33:32

 

2

Sebstian Pokorny

Ingen klubb

3:43:10

 

3

Edvardas Moseika

Ssideline City Run

3:49:53

 

4

Johan Sandler

Fredrikshofs FIF

3:53:35

 

5

Olof Modin

Storviks IF

3:59:30

 

6

James Pratt  

 

4:00:15

 

7

Magnus Elénius

Nldk 

4:02:40

 

8

Gustav Rybrink

N/A 

4:03:56

 

9

Curtis Royek

United States Naval

4:05:41

 

10

Andreas Ribbefjord  

 

4:06:43

 

11

Dennis Löfving

Gerillalöpare 

4:06:50

 

12

Johan Lundkvist  

 

4:07:08

 

13

Michal Frankowski  

 

4:11:59

 

14

Robin Johansson

Team Nordic Trail

4:12:24

 

15

Martin Ehrencrona

if viagra boys

4:12:42

 

16

Conny Svahn

Springavilse 

4:15:52

 

17

Anders Turbofoten Axelsson 

 

4:17:27

 

18

David Pamsjö  

 

4:18:39

 

19

Anders Lindgren

Åmål Multisport

4:19:45

 

20

Johan Gustafsson

Sandnes IL

4:20:52

 

21

Erik Östlund

Team Sundskär

4:22:57

 

22

Tobias Röstlund

Sträcklöpet 

4:23:48

 

23

Kalle Heiska

Ingen klubb

4:23:51

 

24

Franklin Wood

Sth Frontrunners

4:23:58

 

25

Daniel Ahl

I2 IF Triathlon

4:24:55

 

26

Per Jämtelid

Gotham Track Club

4:25:44

 

27

Tomas Brandt

Team Brandt

4:26:46

 

28

Andreas Westlund

Enebyberg IF

4:27:45

 

29

Thobias Eidevald

Domus IK

4:28:14

 

30

Peter Thorvaldsson

Ingen klubb

4:28:21

 

31

Jens Häger

Nora Runners

4:29:46

 

32

Sebastian Aronsson  

 

4:30:57

 

33

Francesco Melloni  

 

4:32:15

 

34

Tom Axelsson

Axa sc

4:32:28

 

35

Christian Nilsson

Ingen klubb

4:32:36

 

36

Andréas Karlsson

Linköping 

4:33:35

 

37

Fredrik Kihlström

Hässelby SK

4:33:54

 

38

Mikael Hedman

Ingen klubb

4:33:55

 

39

Jerry Nordgren

Ingen klubb

4:34:36

 

40

Axel Scherrer

Skiers Left

4:35:02

 

41

Robin Hillerlöv  

 

4:36:14

 

42

Asso Karim

Tullinge 

4:37:47

 

43

Calle Rang  

 

4:39:00

 

44

Anders Åkerlind  

 

4:39:19

 

45

Henrik Smeds  

 

4:42:59

 

46

Fredrik Larsson  

 

4:46:22

 

47

Jonas Köhler

IF Linnea

4:48:38

 

48

Niclas Backlund

ESIK 

4:48:59

 

49

Urban Rossäng

Team Skavsåret

4:49:06

 

50

John Lamb  

 

4:50:07

 

51

Jonas Tillhagen

Ingen klubb

4:50:51

 

52

Daniel Lilliehöök I

FK Lidingö

4:51:33

 

53

Travis Needham  

 

4:51:38

 

54

Tilman Hertz  

 

4:52:03

 

55

Marius Dybwad Brandrud 

 

4:52:34

 

56

Robbert Glavstedt

Skogås 

4:53:20

 

57

Martin Blohm

Midlife crisis club

4:53:21

 

58

Olof Raab

Team Olle

4:53:37

 

59

Kenneth Norman

If strategen

4:56:58

 

60

Kenneth Gustavsson

Lonesome Run

4:59:27

 

61

Mikael Hasselrot

IF Linnea

5:00:48

 

62

Rasmus Gustafsson  

 

5:02:51

 

63

Ola Lindström

Clowner utan gränser

5:03:08

 

64

Mattias Fri  

 

5:03:35

 

65

Magnus Luthman

Saltjsö-Boo 

5:03:50

 

66

Olof Hellqvist  

 

5:04:46

 

67

Adam Kahsai-Rudebeck

IF Linnéa

5:05:53

 

68

Jonas Blomqvist

Nordea 

5:07:04

 

69

Mattias Sjöström

Team Sundskär

5:07:42

 

70

Viktor Öquist Sterner 

 

5:10:16

 

70

Mikael Nyman

Länsförsäkringar B

5:10:16

 

72

Marcus Hansander

Axa Sports Club

5:11:01

 

73

Martin Hemmingsson  

 

5:12:40

 

74

Nicholas Hill  

 

5:16:31

 

75

Felix Rehnberg

Rigor M Ortis

5:17:23

 

76

Jonas Wååg

Team Sussi

5:17:57

 

76

Johnny Hederoth

Team Sussi

5:17:57

 

78

Lars Lundqvist  

 

5:19:02

 

79

Adrian Wenger  

 

5:20:45

 

80

René Koller

Swedbank 

5:21:49

 

80

Per Sjödin

Swedbank IT

5:21:49

 

82

Andreas Selenwall

Selenwall Runners

5:22:57

 

83

Peo Nilsson

Powerbar 

5:24:52

 

84

Niclas Bergqvist  

 

5:24:56

 

84

Olle Bertilsson  

 

5:24:56

 

86

Nicklas Bardh  

 

5:28:52

 

87

Leif Ålander  

 

5:29:42

 

88

Fredrik Forsström

Yxsjöbergs IK

5:30:02

 

89

Tommy Kjellsson

Team Skavsåret IF

5:30:28

 

90

Peter Nordström  

 

5:31:55

 

91

Richard Jackson  

 

5:35:01

 

92

Björn Andersson

PsykeAvStål 

5:36:48

 

93

Patric SKytt

Katrineholm 

5:36:56

 

94

Marko Arotaival

Mölnbo UMR

5:38:03

 

95

Thord Nossborn  

 

5:38:35

 

96

Anders Örbom  

 

5:38:47

 

97

Timmy Stålnacke

Powerbar 

5:42:26

 

98

Christopher Fransson

Powerbar 

5:42:30

 

99

Urban Ljungberg  

 

5:46:27

 

100

Hans Kneczke

Bangkok Runners

5:46:50

 

101

Niclas Svensson

FMV sport

5:47:55

 

102

Johan Nilsson  

 

5:53:05

 

103

Jan Söderkvist  

 

5:53:32

 

104

Kalle Hovell

Valrossarna 

5:53:45

 

105

Johan Ansén  

 

5:53:56

 

105

Mårten Olsson  

 

5:53:56

 

107

Thomas Lindell

Team Nordic Trail

5:54:36

 

107

Daniel Löhr Team

Nordic Trail

5:54:36

 

109

Edvin Krönmark  

 

5:55:36

 

110

Johan Åström

 

5:56:58

 

111

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

5:57:55

 

112

Per Lindell

 Västerås LK

5:58:55

 

113

Rickard Hillebrink

Sth gerillalöpare

6:02:34

 

114

Patrick Joyce

Täby 

6:03:29

 

115

Mikael Forsström

Telia IF

6:04:10

 

116

Dmitry Khalizov

Vilse Astronaut

6:07:39

 

117

Ulf Gustafsson

Olmasbacken snailrun

6:07:51

 

118

Samu Manselius  

 

6:08:41

 

119

Nisse Palmgren

Sth Gerillalöpare

6:09:35

 

120

Lars Persson

Hummelbävern 

6:11:41

 

121

Isak Rydén  

 

6:11:43

 

122

Anders Stenberg

Umara 

6:13:08

 

123

Olle Schubert

Scania IF

6:19:56

 

124

Tommy Andersson

Scania IF

6:19:57

 

125

Peter Rudbeck

Operans if

6:20:31

 

126

Danny Stacey

 

6:46:09

 

127

Andreas Ekström

Trappsniglarna 

6:58:22

 

127

Juha Kamppinen  

 

6:58:22

 

127

Ola Knutsson  

 

6:58:22

 

130

Eoin Nethercott  

 

7:12:26

 

131

Erik Löf

Ingen klubb

7:47:59