2018-04-16
Resultat Sverige ultra
 
Partille 6-timmars, 2018-04-14
resultat
 
 
Start/mål:  Partille pendelstation, kyrkvägen 10
Start klockan 10.00, Målgång klockan, 11.00, 13.00 och 16.00
Man stoppar vid signal där man befinner sig på banan
Banan: Ca 930 meter lång slinga på asfalt.
Distanser 1h, 3h, 6h (Officiell tidtagning efter 42,195 meter (marathon).)
Stafett på 6h, tre löpare i varje lag. Endast en löpare på banan åt gången. Ange lagnamn vid anmälan.
Arrangör Reima Hartikainen, Team Ultra Sweden
 
 
Bilder
foto & text Niclas Dia
Samling innan start
Miguel Pena & Emil Falkek gör depåstopp
Damsegrarinnan Jennifer Honek, LSG Karlsruhe
Knallar fanns det gott om. Här Therese Fredriksson, SOK Knallen, som trivdes.
En legendar kommer och hälsar på och hejar på oss, Frank Brodin
Lisa Amundsson, Strömdstad LK, spinger före Migue och Emil i den tvära kurvan
Jörgen Nilsson bakom Jessica Aideborn och hennes parhäst.
Sören Remar, Ulricehamns FK, fick byta till Linne då solen blev intensiv
Vid varvning, Lars-Göran Olausson, Team Blekinge, med ett släptåg bakom sig
Ttta, ännu en legendar, Gunilla Franzen, som hälsade på och hejade så gott på oss
 
Karta
d

 

 
 

Resultat Partille 6-timmars, 2018-04-14

 

lopp

plac

klass

 namn

klub

född

varv

distans

min/km

 tid

1 tim damer

1

Ksen

Ellen Sepp

SOK Knallen

1987

12

11,94 km

04:54

58:27:00

 

2

Ksen

Emma Mattsson

Partille

1992

11

10,93 km

05:22

58:42:00

 

3

K45

Ann Svensson

Lonesome Runners

1969

10

9,76 km

05:56

57:51:00

 

4

K45

Helena Jönsson

Ormögat Trail

1971

9

9,14 km

06:08

56:01:00

 

5

Kmot

Bella Nannis

Motala

2006

5

5,56 km

10:01

55:40:00

 

6

Kmot

Lena Nannis

Motala

1965

5

5,51 km

10:11

56:08:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 tim herrar

1

Mmot

Håkan Hederen

Spring för fan

 

12

12,53 km

04:27

55:48:00

 

2

Mmot

Niklas Johansson

-

1973

12

12,28 km

04:37

56:48:00

 

3

Mmot

Dennis Halalkic

Kville

 

12

11,61 km

05:09

59:50:00

 

4

M45

Claes Berntsson

Ormögat Trail

1971

11

11,59 km

04:48

55:43:00

 

5

M70

Lennart Johansson

Mariestads AIF

1948

7

7,48 km

07:32

56:18:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 tim damer

1

K45

Annika Johanson

Lonesome Runners

1969

34

32,10 km

05:35

02:59:30

 

2

K35

Therese Hallström

Göteborg

1981

32

30,99 km

05:39

02:55:02

 

3

K35

Hanna Hagrenius

Onsala

1985

32

30,98 km

05:39

02:55:14

 

4

K35

Malin Johansson

---

1978

30

28,69 km

06:12

02:57:50

 

5

Kmot

Emma Götulf

Höör

1973

29

28,24 km

06:11

02:54:39

 

6

K40

Caroline Johansson

Lonseome Runners

1976

29

27,40 km

06:34

02:59:46

 

7

K40

Roos Baeza

Lonesome Runners

1977

29

27,40 km

06:34

02:59:46

 

8

K60

Ann-Charlotte Aghamn

Lonesome Runners

1958

28

26,72 km

06:41

02:58:25

 

9

K40

Pia Magnusson

Lonesome Runners

1973

27

26,41 km

06:36

02:54:23

 

10

Kmot

Kristina Sund

Lindome

1978

26

25,11 km

07:02

02:56:43

 

11

Ksen

Sofia Rasch

Umara Sports Club

1983

26

24,99 km

07:06

02:57:35

 

12

Kmot

Hanna Brage

Göteborg

1988

25

24,56 km

07:07

02:54:58

 

13

Kmot

Åsa Bengtsson

Lonesome Runners

1971

25

23,72 km

07:34

02:59:36

 

14

Kmot

Ulrika Toftevall

Partille

1970

24

22,84 km

07:51

02:59:20

 

15

K40

Maria Johansson

Romelanda

1974

22

20,98 km

08:32

02:59:03

 

16

Kmot

Anne-Charlotte Hofflin

Kungälv

1973

20

19,05 km

09:26

02:59:48

 

17

Kmot

Ulrika Peterson

Kungälv

1973

20

19,05 km

09:26

02:59:48

 

18

K40

Malin Jägeblad

Kungälv

1977

19

18,20 km

09:49

02:58:49

 

19

Kmot

Birgitta Lindahl

Partille

1948

19

18,10 km

09:48

02:57:17

 

20

Kmot

Charlotta Olsson

Västra Frölunda

1964

18

17,39 km

10:14

02:57:54

 

21

Ksen

Molly Johansson

Romelanda

2009

16

15,65 km

11:11

02:54:53

 

22

K45

Annika Johansson

Lonesome Runners

1969

9

8,82 km

05:42

50:17:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 tim herrar

1

Msen

Anton Wilson

SOK Knallen

1983

42

39,46 km

04:33

02:59:30

 

2

M40

Stuart Campbell

Solvikingarna

1981

35

33,22 km

05:22

02:58:08

 

3

Msen

Lord Olausson

Sok knallen

1980

35

33,06 km

05:26

02:59:21

 

4

M35

Joel Kullander

Göteborg

1982

34

32,01 km

05:36

02:59:26

 

5

Mmot

Anders Krok

SOK Knallen

 

33

31,72 km

05:34

02:56:31

 

6

M35

Anders Lygnelid

Rydboholm

1981

32

30,45 km

05:48

02:56:36

 

7

Mmot

Ulf Mathiasson

APM TERMINALS

1959

32

30,29 km

05:54

02:58:48

 

8

M45

Johan Wallesten

---

1971

31

29,23 km

06:09

02:59:49

 

9

Mmot

Tomas Karlsson

LK TV88

1960

30

28,46 km

06:17

02:59:00

 

10

Mmot

Leif Franzén

LK Nyköping Runners

1946

30

28,30 km

06:20

02:59:21

 

11

Mmot

Mattias Johansson

Lonesome runners

1981

26

24,92 km

07:01

02:54:52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 tim damer

1

Ksen

Jennifer Honek

LSG Karlsruhe

1985

75

70,16 km

05:07

05:59:22

 

2

K40

Anna Grundahl

IF Linnéa

1976

71

66,51 km

05:24

05:59:01

 

3

Ksen

Therese Fredriksson

SOK Knallen

 

66

62,38 km

05:43

05:56:28

 

4

K40

Lisa Karlsson

Partille

1975

63

59,35 km

06:01

05:56:49

 

5

Kmot

Jannica Sigurdson

Hägersten

1979

62

57,97 km

06:10

05:57:53

 

6

K35

Hartikainen Aideborn

Team UltraSweden

1981

61

57,92 km

06:09

05:55:47

 

7

K70

Bibbi Lind

Solvikingarna

1944

60

56,57 km

06:19

05:57:32

 

8

K40

Linda Lindberg

Lindas Familjedaghem

1973

60

56,19 km

06:22

05:58:03

 

9

K45

Hansson Carlgren

Sweden Runners

1970

59

55,28 km

06:30

05:59:24

 

10

K55

Lisa Amundsson

Strömstad Löparklubb

1960

57

54,03 km

06:36

05:56:13

 

11

Kmot

Elin Töllborg

Team T

1986

56

53,25 km

06:40

05:55:10

 

12

K55

Ulrika Möller

Lonesome Runners

1963

56

53,20 km

06:39

05:53:55

 

13

Kmot

Filippa Gustafsson

Triathlon Väst

1992

56

52,91 km

06:44

05:56:26

 

14

K50

Eva Berg

Gunnilse

1967

56

52,87 km

06:46

05:57:25

 

15

K40

Jennie Rosander

Partille

1975

56

52,48 km

06:50

05:58:53

 

16

K40

Stina Kjellström

Vargön

1974

56

52,41 km

06:52

05:59:39

 

17

Kmot

Anna Oleander

Triathlon Väst

1992

55

51,65 km

06:57

05:58:52

 

18

Kmot

Sara Mälbrink

Sävedalen

1976

54

50,54 km

06:32

05:30:30

 

19

Kmot

Annelie Thomasson

FK Göingarna

1978

53

50,09 km

07:07

05:56:45

 

20

K55

Berg Askengren

LK TV88

1960

53

49,96 km

07:10

05:58:27

 

21

K50

RosMarie Pohjanvuori

Llonesome Runners

1967

53

49,69 km

07:09

05:55:18

 

22

K50

Susanne Nilsson

Team UltraSweden  LK

1963

52

49,12 km

07:16

05:57:02

 

23

Kmot

Monica Johansson

Lonesome Runners

1979

51

48,66 km

07:18

05:55:17

 

24

K55

Marita Björk

SOK Knallen

1959

51

48,41 km

07:21

05:56:01

 

25

K60

Karin Strid

Kristinehamns Multisp

1958

50

47,16 km

07:35

05:57:23

 

26

K40

Sofia Kay

LK TV88

1976

48

45,28 km

07:55

05:58:27

 

27

Kmot

Theresia Höglund

Lonesome Runners

1978

46

43,97 km

08:01

05:52:17

 

28

Kmot

Giesela Bergh

Lonesome runners

1963

43

40,97 km

08:41

05:55:37

 

29

Kmot

Amanda Nolhage

Team Hybrid Fitness

1989

43

40,34 km

08:49

05:55:42

 

30

K70

Ann-Marie Dolk

Team UltraSwe LK

1947

41

38,68 km

09:16

05:58:29

 

31

K50

Anki Dalebjörk

Lilla Edet

1968

39

36,66 km

09:46

05:58:21

 

32

Kmot

Sara Danielsson

Aktivitus sports club

1987

39

36,63 km

09:37

05:52:00

 

33

K35

Erika Gren

BK Badjävlar

1979

35

32,93 km

06:08

03:21:40

 

34

Kmot

Annica Jacobsson

Lonesome Runners

1966

33

31,07 km

07:42

03:59:14

 

35

Kmot

Teresa Ypyä

Lonesome Runners

1978

23

21,80 km

09:18

03:22:50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 tim herrar

1

Mmot

Andreas Dahlgren

Lonesome Runners

1976

75

70,71 km

05:03

05:56:51

 

2

M40

Thorbjörn Gelotte

Göteborg

1976

75

70,59 km

05:03

05:56:51

 

3

M45

Roger Kjellsson

Team Blekinge

1969

75

70,56 km

05:04

05:57:35

 

4

M45

Dan Välitalo

Västerås LK

1971

75

70,12 km

05:08

05:59:32

 

5

Mmot

Alexander Levin

Team UltraSweden  LK

1974

72

67,83 km

05:16

05:56:58

 

6

M35

Fredric Hallström

Göteborg

1981

69

65,24 km

05:27

05:55:42

 

7

Mmot

Marcus Ericsson

Grif Invalidos Rullstol

1985

68

64,23 km

05:33

05:56:06

 

8

M40

Klas-Göran Hultin

SOK Knallen

1977

68

63,60 km

05:39

05:59:30

 

9

M35

Emir Halalkic

Torslanda

1983

67

63,46 km

05:37

05:56:00

 

10

M40

Gelotte Gelotte

Göteborg

1976

67

62,59 km

05:01

05:14:06

 

11

Mmot

Peter Kautsky

1957

1957

65

61,25 km

05:50

05:56:54

 

12

Mmot

Mikael Thomasson

FK Göingarna

1975

64

60,51 km

05:52

05:54:44

 

13

Mmot

Tommy Andersson

BETA Adventure

1992

63

59,38 km

06:02

05:57:51

 

14

Mmot

Viktor Thun

Team Thun

1988

63

58,89 km

06:03

05:56:25

 

15

M40

Anton Svärd

MASS

1978

61

57,92 km

06:09

05:55:48

 

16

M50

Morgan Johansson

Göreborg

1966

61

57,58 km

06:13

05:57:35

 

17

M45

Lars-Åke Johansson

Solvikingarna

1970

61

57,04 km

06:15

05:56:33

 

18

M45

Daniel Melin

Team Peo Thyrén

1976

60

56,52 km

06:20

05:57:37

 

19

M60

Bengt Dolk

Team UltraSwe LK

1957

60

56,10 km

06:22

05:57:02

 

20

Mmot

Stephan Höfer

Landvetter

1970

59

55,62 km

06:25

05:56:49

 

21

M40

Martin Kjellström

3City Triathlon

1978

59

55,21 km

06:30

05:58:33

 

22

Mmot

Mikael Berg

---

1973

58

54,51 km

06:34

05:58:16

 

23

Mmot

Robin Bengtsson

SMDF

1985

57

53,87 km

06:37

05:56:00

 

24

M40

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

1976

57

53,62 km

06:40

05:57:50

 

25

M45

Tobbe Josefsson

Falkenbergs RR

1969

56

53,03 km

06:44

05:56:44

 

26

Mmot

Henrik Sjunnesson

Mölndal

1991

55

52,17 km

06:50

05:56:07

 

27

Mmot

Pelle Pettersson

Runacademy

1982

55

51,57 km

06:57

05:58:22

 

28

M45

Roger Kovacs

Solvikingarna

1969

55

51,48 km

06:58

05:58:55

 

29

Mmot

Jonny Johansson

---

 

55

51,47 km

06:56

05:56:31

 

30

M40

Eric Sjöman

Lerum Friidrott

1975

54

51,07 km

06:59

05:56:40

 

31

M65

Kristian Waalen

SpiridonLLL/FHIultra

1949

54

50,85 km

06:59

05:55:14

 

32

M65

Jörgen Nilsson

Vi som springer

1950

54

50,77 km

07:04

05:58:40

 

33

M70

Sören Remar

Ulricehamns FK

1948

54

50,72 km

07:04

05:58:29

 

34

M65

Sigvard Koplimäe

Team UltraSwe LK

1950

54

50,54 km

07:07

05:59:46

 

35

Mmot

Gustav Brandén

Öjersjö

 

53

50,52 km

06:59

05:52:47

 

36

M60

Lars Järrebring

Lonesome Runners

1954

53

50,39 km

07:02

05:54:24

 

37

M60

Lasse Jutemar

SOK Knallen

1956

53

50,38 km

07:04

05:55:43

 

38

Mmot

Lars Lindblom

SOK Knallen

1961

50

47,50 km

07:30

05:55:56

 

39

M50

Tommy Carlsson

LK TV88

1967

50

47,18 km

07:36

05:58:27

 

40

Mmot

Niclas Dia

Rolls-Royce IF

1964

50

46,97 km

07:39

05:59:19

 

41

Mmot

Erik Brandén

-

1972

48

45,24 km

07:54

05:57:35

 

42

M60

Peter Svensson

IFK Skövde

1957

48

45,01 km

07:55

05:56:21

 

43

M45

Bobby Ljung

Lonesome Runners

1970

47

44,05 km

05:01

03:41:20

 

44

M55

Leif Karlsson

Solvikingarna

1963

46

43,12 km

05:34

04:00:00

 

45

M50

Patrik Matsson

Solvikingarna

1964

46

43,12 km

06:12

04:27:18

 

46

Mmot

Markus Berg

---

1976

46

43,12 km

06:39

04:47:00

 

47

Mmot

Joel Dalebjörk

Lilla Edet

2002

45

42,22 km

08:27

05:57:01

 

48

Mmot

Emil Falkek

Falkenbergs RR

 

45

42,20 km

05:35

03:55:30

 

49

Mmot

Miguel Pen

Vi som springer

 

45

42,20 km

05:35

03:55:30

 

50

Mmot

Henrik Öhman

Lerum friidrott

1984

45

42,20 km

05:59

04:12:32

 

51

M45

Tobias Meyer

Öjersjö

 

45

42,20 km

06:23

04:29:29

 

52

M45

Magnus Kristiansson

LK TV88

1972

45

42,20 km

07:29

05:16:05

 

53

M70

Lennart Skoog

Stenungsunds OK

1946

45

42,20 km

07:32

05:18:07

 

54

Mmot

Henrik Aasbö

---

1957

45

42,20 km

07:34

05:19:27

 

55

M50

Peter Dalebjörk

Team UltraSweden

1965

45

42,20 km

08:00

05:37:50

 

56

M35

Rickard Nilsson

Newbalance

1982

44

41,27 km

05:17

03:37:43

 

57

M35

Torbjörn Dahlin

Skandia löparklubb

1980

44

41,27 km

05:59

04:07:07

 

58

M55

Stefan Höög

Lerum

1961

40

37,56 km

07:11

04:30:02

 

59

Msen

Marcus Ekenstierna

Sweden Runners

1984

38

35,83 km

05:01

02:59:31

 

60

Mmot

Thane Connolly

Göteborg

1977

37

35,68 km

09:50

05:51:09

 

61

Mmot

Christer Nannis

Motala

1963

37

35,11 km

10:10

05:56:43

 

62

M65

Lars-Göran Olausson

Team Blekinge

1952

30

28,29 km

08:34

04:02:18

 

63

M75

Lennart Bengtsson

Solvikingarna

1942

26

24,58 km

07:15

02:58:07

 

64

M50

Mathias Johansson

1967

1967

25

23,66 km

06:08

02:25:08

 

65

M40

Anders Olsson

Onsjö GK

1978

25

23,66 km

07:05

02:47:34

 

66

M45

Richard Stikkelorum

Triathlon väst

1970

23

22,13 km

07:59

02:56:45

 

67

M60

Stefan Manning

Herr

1956

13

12,53 km

09:36

02:00:18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett

1

 

The Fat Frogs

Landvetter

 

81

76,39 km

05:56

04:40

                   

 146 st löpare fullföljde loppen