2018-04-23

Resultat Sverige ultra

Täby Extreme Challenge 2018-04-19 -- 22
Resultat karta


Första  start  200  miles  är  klockan  10:00  fredagen  den  15  april  och  målet  stänger  54  timmar  senare  den  17  april  (16.00)
Andra  start klockan  10.00  lördagen  den  18  april  för  50  och  100  miles.  De  har  30  timmar  på  sig  tills  målet  stänge
Tredje  starten  0  miles  natt  klockan  00.00  söndagen  den  19  april  och  de  har  16  timmar  på  sig  att  komma  i  mål. 
Tävlingscenter Start  och  mål  är  vid  motionsgården  Ensta  Krog  i  Täby  där  omklädningsrum,  dusch  och  bastu  finns  öppet  dygnet  runt  under  fredag  till  söndag.  Ensta  Krog  ligger  1200  meter  nordöst  om  köpcentret  Täby  Centrum.
Arramgör: TEC IF
 Banan Mäter  11.5km,  det  kommer  inte  att  vara  några  järnvägspasseringar.  Det  har  varit  bra  snösmältning  i  år  och  om  det  inte  kommer  någon  snö  närmsta  veckan  kommer  vi  att  ha  barmark.  Vi  kommer  att  lägga  ut  information  om  läget  på  banan  på  hemsidan  under  TEC-veckan

 

 

Bilder

 
 
 

Medaljen var ett bältesspänne

 
Bana
 

Karta

 
 

 

Resultat - Täby Extreme Challenge 2018-04-19 -- 22

50 miles Kvinnor  Namn

Klubb

Född

Varv

distans

tid

 

1

Susanne Lorinder

Salomon Running Sweden

1971

7

80 500

7:50:08

 

2

Marita Eriksson

Ingen klubb

1976

7

80 500

9:07:22

 

3

Helene Nilsson

OK Linné Uppsala

1975

7

80 500

9:34:02

 

4

Anna Wärmländer

Kullö running

1971

7

80 500

9:50:16

 

5

Karoline Johansen

Romerike Ultraløperklubb, NO

1998

7

80 500

10:02:46

 

6

Elin Engström

Umara Sports Club

1993

7

80 500

10:34:05

 

7

Coyntha Sedvall

Åtvidaberg

1964

7

80 500

12:16:20

 

8

Latifa Gharbi

Team Nordic Trail

1971

7

80 500

12:26:40

 

9

Elin Ragnarsson

Dark Trail Runners

1989

7

80 500

17:25:11

 

10

Caroline-Olivia Elgan

SLDK

1976

7

80 500

28:44:06

 

 

 

 

 

 

 

 

50 miles Män

 

 

 

 

 

 

1

Fredrik Danielsson

Hammerdals IF

1984

7

80 500

7:17:43

 

2

Anders Thorn

Bengtsfors BoIS / Rainbowrun

1966

7

80 500

7:32:54

 

3

Andreas Ribbefjord

Oregano Project

1978

7

80 500

7:47:26

 

4

Thomas Sundtoft

Uppsala Multisport

1983

7

80 500

7:57:11

 

5

Janne Aho

Ultralöpers

1982

7

80 500

8:19:32

 

6

Jonas Wängberg

Västerås LK

1972

7

80 500

8:23:25

 

7

Magnus Westerlund

Enköpings Cykelklubb

1976

7

80 500

8:27:00

 

8

Christer Tinnerholm

Bålsta IK

 

7

80 500

8:33:23

 

9

Andreas Kling

Danderyds Sjukhus IF

1982

7

80 500

8:38:26

 

10

Oscar Maturana

Fear of God

1986

7

80 500

8:42:59

 

11

Sten Åke Wallentin

OK Kroppefjäll

1963

7

80 500

8:54:15

 

12

Henrik Gustafsson

Nynäshamn Långdistansklubb

1977

7

80 500

8:58:56

 

13

Costin Morariu

C.S. Alternative TM

1977

7

80 500

9:02:07

 

14

Markus Grönroos

Tjalve IF Norrköping

1979

7

80 500

9:08:21

 

15

Fredrik Erlandsson

IFK Mariehamn

1978

7

80 500

9:12:34

 

16

Daniel Lilliehöök

IFK Lidingö

1971

7

80 500

9:15:18

 

17

Daniel Zetqvist

IF Linnea

 

7

80 500

9:16:43

 

18

Martin Lindstam

Bengans Brassar

1996

7

80 500

9:31:08

 

19

Niklas Alm

Ingen klubb

1987

7

80 500

9:34:31

 

20

Martin Eklund

Enebyberg

1975

7

80 500

9:40:52

 

21

Niklas Johansson

Riksgäldens IF

1968

7

80 500

9:41:24

 

22

Lucas Lagergren

Fallskärmsklubben  dala

1988

7

80 500

9:44:28

 

23

Björn Tjus

Team Nordic Trail

1988

7

80 500

9:46:54

 

24

Erik Sundström

Morjärvs SK

1980

7

80 500

9:51:18

 

25

Rikard Göthe

Enebyberg Ultra Runners

1973

7

80 500

10:00:17

 

26

Jérémie Johansson

Stance juristbyrå

1980

7

80 500

10:02:14

 

27

Matts Sjostedt

Nuxi Data AB

1968

7

80 500

10:06:14

 

28

Fredrik Minding

Kullamannen

1980

7

80 500

10:07:00

 

29

Lukas Lovén

Lukas joggarcirkel

1974

7

80 500

10:12:57

 

30

Joar Palm

Sth City Triathlon

1979

7

80 500

10:26:19

 

30

Kim Lunden

AXA

1972

7

80 500

10:26:19

 

32

Roger Svensson

Ingen klubb

1976

7

80 500

10:38:46

 

33

Christer Wikmark

PPL Endurance Team

1975

7

80 500

10:43:39

 

34

Kristoffer Oebius

TCG Nordic

1975

7

80 500

11:14:44

 

35

Jan Söderkvist

Ingen klubb

1960

7

80 500

11:23:30

 

36

Carl Stael von Holstein

TIS

1979

7

80 500

11:48:14

 

 

 

 

 

 

 

 

50 miles natt Män

 

 

 

 

 

 

1

Mikael Hasselrot

Run Raisers

1974

7

80 500

8:41:47

 

2

Patrik Isaksson

Spring För Livet

1979

7

80 500

9:00:03

 

3

William Rosenström

Rolf Rally IK

1976

7

80 500

9:18:47

 

4

Jesper Flink

Snotrockets endurance society

1970

7

80 500

9:28:07

 

5

Anders Hagman

Bubbelpoolen IF

1972

7

80 500

10:25:53

 

6

Fredrik Forsström

Yxsjöbergs IK

1971

7

80 500

10:39:01

 

7

Axel Stattin

Vegan Runners IK

1973

7

80 500

11:19:56

 

8

Rickard Hillebrink

Sth Gerillalöpare

1967

7

80 500

12:53:18

 

 

 

 

 

 

 

 

100 miles Kvinnor

 

 

 

 

 

 

1

Petra Hurtig

Tullinge

 

14

161 000

20:28:05

 

2

Malin Jonsson

Växjö löparklubb

1969

14

161 000

21:40:01

 

3

Lena Jakobsson

Glasrikets RC Nybro

1978

14

161 000

22:31:43

 

4

Annika Askengren Berg

LK TV88

1960

14

161 000

25:38:43

 

5

Sofia Kay

LK TV88

1976

14

161 000

26:34:52

 

6

Marianne Moe

Romerike Ultraløperklubb, NO

1968

14

161 000

27:50:02

 

 

 

 

 

 

 

 

100 miles Män

 

 

 

 

 

 

1

Henrik Roos

Scania Road Runners

1979

14

161 000

17:01:38

 

2

Samuel Fredriksson

SK Kraft

1979

14

161 000

18:58:10

 

3

Jacob Trailer Mogensen

Team Tailwind DK

1973

14

161 000

19:07:15

 

4

Jonas Hedlund

Behandlingscenter

1971

14

161 000

19:17:45

 

5

Jerry Nordgren

Optimal massage & motion

1966

14

161 000

19:39:59

 

6

Jakob Bökman

Stureby

1967

14

161 000

19:41:47

 

7

Martin Ström

DOA

1980

14

161 000

19:53:52

 

8

Andreas Haeggström

Hällesällskapets Sportklubb

1991

14

161 000

20:26:27

 

9

Carl Cederqvist

Team CARE

1981

14

161 000

20:58:20

 

10

Stefan Lindgren

Sollentuna

1969

14

161 000

21:06:25

 

11

Magnus Näsmark

Umara Sportsclub

1970

14

161 000

21:11:17

 

12

Torbjörn Wilson

DOA

1976

14

161 000

21:13:25

 

13

Peter Thorvaldsson

Ingen klubb

1982

14

161 000

21:19:14

 

14

Joakim Andersson

Joakims Löparklubb

1970

14

161 000

21:24:39

 

15

Mikael Melto

Team Nordic Trail

1967

14

161 000

21:27:23

 

16

Tobias Larsson

Roden Triathlon Club

1974

14

161 000

21:34:41

 

17

Pål Andersson

Andersson Running, DK

1978

14

161 000

21:43:59

 

18

Johan Persson

Skärkdalen LK

1968

14

161 000

21:52:21

 

19

Tomas Broman

Sandviken Trail Running

1970

14

161 000

22:38:34

 

20

Johan Svahn

IF Linnéa

1970

14

161 000

22:41:33

 

21

Mattias Johansson

Lonesome Runners

1981

14

161 000

23:05:56

 

22

Heine Petersen

Team Turtle, DK

1963

14

161 000

23:24:06

 

23

Mikael Malmberg

Söderhamns Skärgårds Multisp.

1964

14

161 000

23:25:17

 

24

Torsten Dr. Hentsch

SV Hermsdorf, DE

1965

14

161 000

23:28:50

 

25

Joe Walfridson

Ik Sisu

1974

14

161 000

23:35:46

 

26

Kristian Jahre

Holmestrand Ultraløperklubb, NO

1973

14

161 000

23:48:14

 

27

Peter Nilsson

Åre

1965

14

161 000

23:51:20

 

28

Jonas Brodd Jägestedt

Fränsta

1978

14

161 000

23:52:48

 

29

Andreas Bohman

Risinge Löparkamrater

1972

14

161 000

24:04:10

 

30

Stefan Silfvergren

Djurgården IF Friidrott

1965

14

161 000

24:27:09

 

31

Daniel Östlund

AIK

1977

14

161 000

24:49:19

 

32

Andrew Dunlop

#fightingptsdvicpol

1972

14

161 000

25:23:59

 

33

Henrik Östlund

AIK är bäst

1976

14

161 000

25:32:46

 

34

Niklas Isaksson

Sandviken Trail Running

1982

14

161 000

25:38:14

 

35

Tommy Carlsson

LK TV88

1967

14

161 000

25:38:43

 

35

Daniel Andersson

Lonesome Runners

1977

14

161 000

25:38:43

 

37

Tormod Freidher

SK Kraft Norway

1974

14

161 000

25:40:46

 

38

Olov Berg

Timex Factory Team

1970

14

161 000

25:44:49

 

39

Staffan Gereonsson

CK Distans

1966

14

161 000

25:48:22

 

40

Jonathan Askesjo

Free Nature

1982

14

161 000

25:55:48

 

41

Jonas Andersson

None

1985

14

161 000

26:18:04

 

42

Fredrik Lähnn

Team Lähnn

1981

14

161 000

26:25:50

 

43

Robin Hillerlöv

Team Nordic Trail

1984

14

161 000

27:11:05

 

44

Hoskuldur Kristvinsson

Island

1949

14

161 000

27:39:14

 

45

Lars Lundqvist

Ingen klubb

1979

14

161 000

27:43:58

 

46

Krzysztof Michalski

Veger Runners

1977

14

161 000

28:24:46

 

 

 

 

 

 

 

 

200 miles Män

 

 

 

 

 

 

1

Martin Scharp

Malmö Löp

1968

28

322 000

39:21:06

 

2

Anders Norén

Täby

1972

28

322 000

49:52:33

 

 

 

 

 

 

 

 

Backyard Ultra Kvinnor

 

 

 

 

 

 

1

Kristina Broman

Borlänge LK

1978

18

120 708

 

 

2

Clara Borg

Segeltorp

1979

16

107 296

 

 

3

Charlotta Sahlström

Täby

1972

15

100 590

 

 

4

Rakel Erla Sævarsdottir

Romerike Ultraløperklubb, IS

1988

12

80 472

 

 

5

Thérese Eriksson

Ingen klubb

1990

8

60 354

 

 

6

Linda Lönneberg

Täby Orientering

1975

8

53 648

 

 

7

Marie Augustsson

Axa

1969

7

46 942

 

 

8

Elin Holst

Holst Performance

1972

5

33 530

 

 

8

Karin Norden

TSM Running

1959

5

33 530

 

 

10

Helena Ahlqvist

Sollentuna

1975

4

26 824

 

 

10

Lena Hultberg

Team Club Running Sweden

1971

4

26 824

 

 

12

Petra Sporre

RosaSkrot

1973

3

20 118

 

 

12

Veroniqa Sjöquist

Team Snigel

1976

3

20 118

 

 

14

Gunilla Kidmark

Spring

1971

2

13 412

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Backyard Män

 

 

 

 

 

 

1

Peter Skoglund

Stuga77 IF

1980

25

167 650

 

 

2

Conny Svahn

Springavilse

1976

24

160 944

 

 

3

Andreas Nygren

Lonesome Runners

1985

19

127 414

 

 

4

Daniel George

Ingen klubb

1976

17

114 002

 

 

4

Hans Hillner

Huddinge AIS

1966

17

114 002

 

 

4

Magnus Lärke

Sth

1973

17

114 002

 

 

7

Stefan Lyden

Borlänge LK

1979

16

107 296

 

 

8

Emanuel Sidea

Ingen klubb

1984

15

100 590

 

 

8

Johan Kling

Sth

1984

15

100 590

 

 

8

Anton Harland

Sörskogens IF

1984

15

100 590

 

 

11

Morgan Johansson

Team Ultrasweden LK

1974

13

87 178

 

 

12

Patrik Hernwall

Sth gerillalöpare //teamMalin

1966

12

80 472

 

 

12

Rikard Prüzelius

Umara sports club

1961

12

80 472

 

 

14

Robert Jonsson

Själa Runners

1972

10

67 060

 

 

14

Mathias Hjälm

Marktema AB

1982

10

67 060

 

 

16

Carl Skarin

Ingen klubb

1981

9

60 354

 

 

16

Mattias Falker

Bålsta

1983

8

60 354

 

 

18

Herman Högström

Byle

1975

8

53 648

 

 

18

Thomas Lindell

Team Nordic Trail / OK Södertörn

1975

7

53 648

 

 

18

Daniel Löhr

Team Nordic Trail

1974

7

53 648

 

 

21

Olof Wennerfors

Rensättra Runners

1969

7

46 942

 

 

21

Reine von Bortzell

Axa Sports Club

1971

7

46 942

 

 

21

Ludvig Friberg

Axa Sports Club

1982

7

46 942

 

 

21

Andreas Bäckman

Klubblös

1975

7

46 942

 

 

21

Per-Göran Olofsson

Uppsala lk

1968

7

46 942

 

 

21

Jan Söderkvist

Ingen klubb

1960

7

46 942

 

 

21

Ivan Bretan

Team Ultrasweden LK

1965

6

46 942

 

 

28

Jacob Johansson

Loffes

1986

6

40 236

 

 

29

Peter Wikberg

Järfälla CK

1968

5

33 530

 

 

30

Alf Pettersson

Stuga77 IF

1987

4

26 824

 

 

31

Richard Ahlqvist

Sollentuna

1973

3

20 118

 

 

32

Niclas Barck

Sats

1979

1

6 706

 

 162 st löpare