Resultat SydAfrika

Comrades Marathon, SydAfrika, 2017-06-04
resultat - karta

Fritiof Fagerlund kom på 10:e plats bland 3.009 st löpare som kom i mål!

 

Bilder

Starten
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Någar glada löpare efter att ha sprungit 89 km
Medaljen
 
 
 

Karta

Resultat Comrades Marathon, SydAfrika, 2017-06-04

 

plac

namn

land

klubb

klass

tid

1

Camille Herron

USA

Nedbank Running Club International

FOPEN

06:27:35

2

Alexandra Morozova

RUS

URAL 100, I lOVE RUNNING Ekb

FOPEN

06:31:45

3

Charne Bosman

RSA

Nedbank Running Club Gauteng North

F40

06:39:51

4

Gerda Steyn

RSA

Nedbank Running Club Gauteng North

FOPEN

06:45:45

5

Jasmin Nunige

SUI

Nedbank Running Club International

F40

06:46:21

6

Sarah Bard

USA

Nedbank Running Club International

FOPEN

06:49:30

7

Colleen De Reuck

RSA

KPMG Running Club - KZN

F50

06:55:36

8

Danette Smith

RSA

KPMG Running Club - WP

FOPEN

06:58:38

9

Stephanie Smith

RSA

EasyEquities Born2Run - BOR

FOPEN

07:00:30

10

Devon Yanko

USA

KPMG Running Club - International

FOPEN

07:05:55

812

Petra Henriksson Nousiainen

SWE

Ekerö Runners

F40

10:34:14

5469

Sofia Gottberg Noren

SWE

 

F40

10:34:39

 

 

 

 

 

 

1

Bongmusa Mthembu

RSA

Arthur Ford AC

MOPEN

05:35:34

2

Hatiwande Nyamande

ZIM

Nedbank Running Club Zimbabwe

MOPEN

05:38:48

3

Gift Kelehe

RSA

TomTom Athletics Club

MOPEN

05:41:48

4

Ludwick Mamabolo

RSA

Nedbank Running Club Gauteng North

M40

05:42:40

5

Charles Dibate Tjiane

RSA

Maxed - Kwazulu Natal

M40

05:45:26

6

Siphiwe Ndlela

RSA

Nedbank Running Club Gauteng North

MOPEN

05:45:57

7

Teboho Sello

LES

Maxed - International

MOPEN

05:47:02

8

Prodigal Khumalo

ZIM

Maxed - International

MOPEN

05:47:11

9

Steven Way

GBR

Nedbank Running Club International

M40

05:49:40

10

Fritjof Fagerlund

SWE

Nedbank Running Club International

M40

05:49:54

584

Daniel Ek

SWE

Vasteras loparklubb

MOPEN

07:47:42

632

Patrik Verme

SWE

Torsby LK

M40

07:51:26

1066

Conny Ohman

SWE

Stockholm Frontrunners

M40

08:20:39

3288

Franklin Wood

SWE

Stockholm Frontrunners

M40

09:40:41

4633

Mathias Johansson

SWE

 

M50

10:16:13

5249

Zelko Krajcar

SWE

Sweden

M40

10:29:40

5469

Anders Noren

SWE

 

M40

10:34:42

13.850 st löpare fullföljde loppet, varav 10 st svenskar