Resultat Tjeckien  

 

Prag marathon, 2017-05-07
resultat - banskiss
 

Bilder

Nummerslappsutdelningen
Nummerslappsutdelningen
Rogers nummerlapp
Lars-Eric Andesson inspekterar målområdet dagen före start
 
 
 

Andes Forselius tillsammans med Lornah Kiplagat (VM-guld i halvmarathon, personlia rekord 10 000 meter - 30.12,53, Halvmaraton - 1:06.25 och Maraton - 2:22.22)

Medaljen
 
 
 
Banskiss
 
 

 

 

Resultat Prag marathon 2016-05-08

plac

namn

klass

klubb

tid

1

Gebretsadik Abrah

MAM

Etiopien

02:08:47

68

Henrik Jaensson

M40

-

02:46:41

248

Asa Hoog

W45

-

03:04:08

324

Andreas Kårström

MAM

-

03:07:21

340

Rikard Edgren

M45

Rosenfot

03:09:20

356

Daniel Nilsson

M40

Sockertoppen IF

03:10:16

362

Ludde Edgren

M40

UGOT Running Club

03:10:38

370

Jonatan Bengtsson

MAM

-

03:11:13

439

Lars-Erik Hoog

M50

-

03:14:41

536

Emil Fast

MAM

IF Åland

03:18:59

608

Carl-Ola Danielsson

M40

-

03:21:33

969

Jimmie Sollén

MAM

Husqvarna

03:30:52

1003

Mattias Dahlberg

MAM

-

03:30:21

1019

Hannes Liljequist

M40

-

03:31:17

1069

Johan Fornander

MAM

-

03:33:02

1118

Björn Sinclair

MAM

-

03:33:14

1170

Peder Blomqvist

M50

Team Läkarhuset

03:35:16

1174

Anton Johansson

MAM

Axa sports club

03:34:56

1231

Emil Lindahl

MAM

Running up that hill

03:36:57

1291

Anders Norling

MAM

Stockholm

03:38:22

1405

Marie Stålkrantz

WAM

-

03:41:05

1465

Marie Sjöberg Diefke

W35

-

03:42:28

1602

Agneta Semart

W45

-

03:45:59

1635

Jon Kaumhemier

M40

-

03:46:38

1699

Jan Wall

M50

Norrlandskliniken

03:47:59

1724

Johan Bergström

MAM

Täby

03:49:00

1770

Dieter Blank

MAM

-

03:50:06

1855

Leonora Vilhelmsson

W40

Jockarp

03:47:25

1861

Håkan Westlin

M45

-

03:53:15

1922

Pierre Ekvall

M50

Strömsstad Löparklubb

03:51:36

2056

Mikael Nolborg

M40

Atlas Running men

03:52:42

2067

Patric Nordbrandt

M45

Halmstadtriathleterna

03:52:00

2083

Joakim Borg

MAM

Borgs LK

03:51:18

2113

Dan-Ove Marcelind

M40

-

03:51:00

2196

Jesper Claesson

M45

Löparpeppen

03:56:31

2223

mikael hagberg

MAM

SOK Knallen

03:51:40

2351

Jacob Söderlund

MAM

-

03:56:10

2470

Staffan Andersson

M45

-

03:59:52

2497

Jouko Repo

M55

-

04:00:05

2504

Petra Månström

W40

Maratonpodden

03:59:01

2547

Roger Norman

M50

-

03:57:42

2548

Erika Norman

W45

-

03:57:42

2575

Olof Wennerfors

M45

-

04:01:38

2612

Rasmus Eklund

M40

-

04:02:37

2617

Hans Meisner

M55

none

03:57:46

2673

Toni Duveskog

M40

Morgonmys

03:58:42

2711

Johan Klingberg

M50

AB Karl Hedin IF

03:53:49

2745

Martin Myhrberg

M50

Ockelbo SK

04:01:15

2767

Michael Widing

M40

Kullamad Trail Busters

04:05:13

3074

Erik Wingfors

M40

-

04:09:08

3114

Lars-Eric Andersson

M50

-

04:11:47

3184

Anders Hedlund

M50

Korsnäs IF Skidklubb

04:13:46

3209

Jan Svensson

M55

-

04:06:43

3243

Ludvig Norlander

MAM

Kålltorps AF

04:08:20

3318

Viktor Johansson

MAM

Axa sports club

04:12:56

3320

Kenneth Lindgren

M50

Ericsson IK

04:12:51

3328

Mats Ringstrom

M50

Scania IF

04:14:15

3440

Zdenko Wolfstam

M45

Tibro

04:16:34

3441

Danijela Wolfstam

W40

Tibro

04:16:36

3547

Mikael Gunnarsson

M40

-

04:11:43

3650

Tony Ekvall

M45

strömstad löparklubb

04:20:55

3674

Mikael Borg

M40

Borgs LK

04:17:36

3714

Tommy Persson

M45

Storådalens SK

04:15:06

3734

Mikael Rönnlund

M50

Ockelbo SK

04:19:51

3828

Sofia Martinson

W40

-

04:16:48

3829

Fredrik Martinson

M40

-

04:16:49

3865

Lisa Lundberg

WAM

IF Åland

04:19:04

3893

Hans Jernse

M45

Östersund Triathlon

04:24:52

3912

Jana Larsson

W40

-

04:19:46

3997

Emil Zingmark

M40

-

04:21:14

4066

Michael Sarning

M40

Lonesome Runners

04:26:03

4077

Nelson francisco olguin

M45

-

04:19:14

4141

Ann-Christin Snygg

W50

-

04:24:58

4359

Roman Novak

M45

-

04:29:26

4509

Cecilia Bildt Sandgren

W45

TSM Running

04:32:18

4562

Åsa Johansson

W50

-

04:33:45

4567

Åke Borg

M60

Borgs LK

04:30:30

4610

Martina Wester

W45

-

04:35:16

4663

Andreas Lundström

M40

-

04:32:59

4758

Sandra Wernerskog

W40

-

04:39:11

4774

Sara Orefors Ruder

W60

Dönaberga Roadrun

04:35:57

4808

Ulrika Larsson

W40

Umeå

04:39:52

4890

Ing-Marie Olsson

W60

-

04:39:48

5000

teresa tiensuu

W45

-

04:45:03

5012

Joachim Holmberg

M50

Läkarhusets Löparkl

04:48:55

5267

Simon Olofsson

MAM

Borgs LK

04:49:36

5268

Veronica Borg

WAM

Borgs LK

04:49:37

5269

Malin Borg

WAM

Borgs LK

04:49:37

5321

Ingrid Andrén

W55

IF Linnéa

04:54:37

5437

Linda Hellberg

W35

-

04:56:58

5446

Linda Gunnarsson

W35

-

04:59:42

5541

Mogens Beck

M50

BIF

05:09:19

5549

Jan-Erik Johansson

M45

-

04:58:53

5550

Magnus Eriksson

M45

-

04:58:53

5573

Kent-Ake Eriksson

M55

-

05:04:57

5634

Seppo Suomalainen

M60

Solvikingarna

05:05:04

5675

Veronica Nordbrandt

W45

Halmstadtriathleterna

05:09:35

5691

Anders Wahlberg

M55

Glasrikets RC

05:11:46

5770

Thomas Jonsson

M55

-

05:17:28

5780

Caroline Söderström

W40

-

05:10:14

5821

Lena Eriksson

W35

-

05:15:54

5831

Marsell Veronika

W40

-

05:16:11

5862

Erica Andersson

WAM

-

05:14:42

5879

Roger Andersson

M45

Ik Stern Göteborg

05:17:54

5995

Gustaf Mellerup

M40

Specialfast Sverige AB

05:21:04

6001

Lars Söderström

M55

Storådalens SK

05:27:07

6.609 st löpare fullföljde loppet, varav 105 st svenskar

 

 

2017-05-07