Resultat Tyskland

Knastmarathon, Darmstadt 2016-05-22
 resultat - bilder - karta

Ett varvlopp i ett fängelse utanför Darmstadt. Varvet mäter 1.758 m som man ska springa 24 rundor.
Inga privat kamera får tas med. Maximalt 180 st deltagare.
Arrangör: SV Kiefe Damstadt  Man fick inte ta med kameran innanför murarna.

Fängelsemara Darmstadt Tyskland. En rigiös kontroll för insläpp. Försökte smuggla in mobilen det va ski. hund som snusa här å där. Sprang maran där inne med några av internerna några sprang några langade dricka.några var publik. Svettigt värre 28*. Kom ut ialla fall till slut.
/Staffan Wikström

 

Se fler bilder, klicka:

   

Bilder
foto Staffan Wikström(SW), Susanne Gren(SG)

 
 
Väntan till att komma in i fängelset, foto SG
Staffans medalj och nummerlapp, foto SW
 
Bengt Lindgren
Kristina Sörensen
Stig Åsberg varvar
Susanne Gren
Johanna Gren
Tony Gren
Niklas Dia
Annelie
Bengt-Olof Jorinder(214)
Peter Wiesler
Lars-Göran Berggren
Peter Lembke
Jan Paraniak
Staffan Wikström, Vattudalens LDK
Stig Åsberg, Nyland
Barbro Paraniak före Michael Lindgren
Staffan Wikström
Staffan Wikström jagar Ulla Lembke
Staffan Wikström, Vattudalens LDK, med medaljen runt halsen, foto SW
Medaljen, foto SG
Familjen Gren med sina medaljer, foto SG
 
Diplom
 
Banan
  Här har jag försökt rita upp hur dom hade ordnat loppet i fängelset. Med reservation för att jag kan ha glömt något och är urkass på att rita i Photoshop så betyder siffrorna detta:
1 = Start/mål/varvning
2 = Svabbstation
3 = Rastgården/publikplatsen för de tyngst kriminella
4 = Vätska/energi
5 = Svabbstation
6 = Dödsrakan
7 = Dusch
8 = Svabbstation
9 = Fångarnas sambaorkester
10 = Vår depåstation med bord/tält
/Kristina Sörensen
 

Karta

themecircle.net

Resultat Knastmarathon, Darmstadt 2016-05-22

 

 

plac

namn

land

klass

klubb

tid

1

Ohler, Michael

GER

M45

 

02:54:16

2

Stelzle, Matthias

GER

M40

Ries Hornets Nördlingen

02:59:26

3

Schimpf, Achim

GER

M45

TVMömlingen

03:05:09

4

Strommer, Markus

GER

M40

 

03:08:33

5

Greenaway, Christopher

GER

M40

SANWALD LAUFTEAM

03:09:37

6

Korntner, Dietmar

AUT

M40

SK VÖEST/Team Erdinger Alkohol...

03:10:01

7

Maier, Stefan

GER

M30

 

03:10:04

8

Herterich, Richard

GER

M30

 

03:12:19

9

Trzewik, Fabian

GER

MHK

Fanclub Schwedischer

03:12:46

10

Schultheis, Christian

GER

M35

DASH Researcheries

03:17:23

11

Cavin, Chantal

SUI

W35

Förderverein Integrativer

03:18:44

12

Sagasser, Mario

GER

M50

100 Marathon Club

03:21:15

13

Hedelt, Holger

GER

M45

Irene Athletic Club Sout

03:23:14

14

Sistermanns, Elmar

GER

M50

LG Mörfelden-Walldorf

03:26:01

15

Eichenauer, Uwe

GER

M45

TSV Krofdorf-Gleiberg

03:26:29

16

Kegler, Lars

GER

M35

Sandbox Warriors

03:27:17

17

Dr. Oesterling, Nils

SUI

M45

 

03:27:41

18

Zwingmann, Andre

GER

M40

Adidasrunners

03:31:07

19

Sellenthin, Mark

GER

M40

 

03:33:31

20

Dorer, Christine

GER

W30

RC Allgäu

03:34:06

21

Steinhöfel, Robert

GER

M35

#twitterlauftreff

03:37:47

22

Zachau, Axel

GER

M40

Athletik Waldniel

03:38:39

23

Willers, Arnd

GER

M50

Laufspezies Bochum

03:39:27

24

Werse, Jörg

GER

M50

SG Egelsbach

03:40:56

25

Jorinder, Bengt Olof

SWE

M55

Stockholm HHH

03:42:48

26

Gieler, Andreas

GER

M45

Stutensee

03:42:54

27

Simonis, Andrea

GER

W40

 

03:43:01

28

Windisch, Ralf

GER

M45

Therme LT Böblingen

03:43:38

29

Starck, Tim

GER

MHK

 

03:44:56

30

Vetter, Matthias

GER

M55

Bsg Commerzbank

03:47:41

31

Baier, Harald

GER

M45

 

03:48:32

32

Anstett, Bernd

GER

M40

 

03:49:33

33

Menges, Sebastian

GER

MHK

 

03:49:47

34

Fritsche, Josef

GER

M35

AusbZPi Bundeswehr

03:49:50

35

Peretti, David

GBR

M50

Petts Wood Runners

03:50:38

36

Maltry, Gregor

GER

M40

DJK Käfertal-Waldhof

03:52:03

37

H., Pascal

GER

M30

 

03:52:47

38

Behrens, Axel

GER

M55

RKV Denkendorf

03:53:26

39

Straatman, Daniel

GER

M30

 

03:55:33

40

Grumbach, André

GER

M35

TSV Krofdorf-Gleiberg

03:55:36

41

Breuer, Torsten

GER

M45

 

03:55:46

42

Lang, Torsten

GER

M45

 

03:56:52

43

Petermann, Kerstin

GER

W35

 

03:56:54

44

Werse, Julian

GER

MHK

SG Egelsbach

03:57:09

45

Stielenbach, Jürgen

GER

M55

 

03:57:14

46

Goldkuhle, Werner

GER

M55

Craemer Fun Runner

03:57:21

47

Adis, Peter

GER

M50

SV Mühlhausen

03:58:07

48

Grund, Elisabeth Clara

GER

WHK

VLG Eisenbach

03:58:48

49

Starke, Nico

GER

M45

Fischer Team Pforzheim

03:58:56

50

Kusatz, Patricia

GER

W45

 

04:00:36

51

Lindgren, Bengt

SWE

M70

Vallentuna IK

04:00:54

52

Christensen, Lars

DEN

M50

Løbeklubben på Facebook

04:02:31

53

Bauer, Werner

GER

M60

 

04:03:08

54

Behrens, Frank

GER

M45

Speyer Harbour Running Crew

04:04:41

55

Weyrich, Heinz

GER

M50

Riedflitzer

04:05:43

56

Trunz, Inka

GER

WHK

 

04:06:01

57

Grun, Sabrina

GER

W30

 

04:06:59

58

Dr. Schöne, Jens

GER

M45

 

04:07:24

59

Schneider, Holger

GER

M45

RUN 4 FUN RÖDERMARK

04:07:34

60

Berggren, Lars Göran

SWE

M60

Team Skavsåret IF

04:08:30

61

Stein, Timo

GER

M35

Team Erdinger Alkoholfrei

04:08:43

62

Lüdtke, Bernd

GER

M50

 

04:10:17

63

S., Ali Cemal

GER

M45

 

04:10:59

64

Wittayer, Gordon

GER

M40

JVA Diez Bediensteter

04:11:08

65

Appelt, Ralf

GER

M45

 

04:11:11

66

Hanf, Frank

GER

M45

Wartberg Läufer

04:13:04

67

Lulay, Werner

GER

M55

PRP Dattenberg 04

04:13:06

68

Wilbert, Florian

GER

M30

TrailTeam Nahetal

04:14:03

69

Hamacher, Marc

GER

M40

TRIMONES

04:14:52

70

Raithel, Gerhard

GER

M55

LLG Wonnegau

04:15:21

71

Lemmens, Eric

BEL

M45

 

04:15:27

72

Bernath, Wolfgang

GER

M55

marathon4you

04:15:30

73

Schick, Andreas

GER

M55

Schaichtal Runners

04:15:49

74

Pfleger, Michael

GER

MHK

 

04:15:54

75

Reiter, Thomas

GER

M55

 

04:16:41

76

Ö., Fahrettin

GER

 

 

04:16:52

77

Hilden, Georg

GER

M50

Red Wine Finishers

04:17:30

78

Harrou, Issa

GER

M35

Albert Heijn to go

04:18:54

79

Sapendowski, Diana

GER

W35

Albert Heijn to go

04:18:55

80

Meyer, Daniel

GER

M40

JVA Weiterstadt Bediensteter

04:21:13

81

S., Marco

GER

 

 

04:21:15

82

Lembke, Peter

SWE

M45

Team Fakta

04:22:41

83

Önal, Ramazan

GER

 

 

04:23:06

84

R., Klaus

GER

 

 

04:23:32

85

Jung, Oliver

GER

M45

Pinkelkoenige

04:24:30

86

Dia, Niclas

SWE

M50

Rolls-Royce IF

04:25:12

87

Joensen, Rasmus J.

DEN

M40

 

04:25:36

88

Paraniak, Jan

SWE

M65

Team Skavsåret IF

04:25:44

89

Romanowski, Marc

GER

 

JVA Darmstadt Bediensteter

04:25:55

90

Ehrenberger, Dieter

GER

M55

LT Hemsbach

04:26:08

91

Gren, Johanna

SWE

WHK

Friskis och svettis Helsingborg

04:26:36

92

Gren, Tony

SWE

M55

Friskis och svettis Helsingborg

04:29:44

93

Wallesch, René

GER

M45

100 Marathon Club

04:29:46

94

Hertinger, Bernhard

GER

M60

LT Hemsbach

04:30:05

95

K., Manfred

GER

 

 

04:33:26

96

Kreisel, Andreas

GER

M50

TGS Hausen

04:33:38

97

S., Christian

GER

M40

 

04:34:06

98

Krug, Gerd

GER

M40

JVA Diez Bediensteter

04:35:10

99

Beidl, Marc

GER

M45

SC Steinberg

04:35:22

100

Wikström, Staffan

SWE

M60

Vattudalens LDK

04:35:51

101

Peterke, Volker

GER

M55

 

04:36:32

102

Nilsson, Bengt

SWE

M55

Stockholm HHH

04:36:38

103

Dieter, Frank

GER

M50

 

04:37:03

104

Strewinski, Martin

GER

M45

Pinkelkoenige

04:37:22

105

Schgeiner, Helmut

GER

M50

DAV Frankfurt am Main

04:37:43

106

Sörensen, Kristina

SWE

W55

Team Fakta

04:37:51

107

Turzynski, Michael

GER

M45

100 Marathon Club

04:38:16

108

Ulmschneider, Klaus Peter

GER

M55

100 Marathon Club

04:40:10

109

Poot, Andreas

GER

M55

TSV 05 Rot

04:40:57

110

Kirsch, Ralf

GER

M45

DGzRS - Die Seenotretter

04:41:05

111

Kristen, Lars

GER

 

 

04:41:06

112

Semmelroth, Gerno

GER

M45

TEA / www.Bilstein

04:42:57

113

Schmitz, Holger

GER

M40

TRIMONES

04:45:16

114

Gren, Susanne

SWE

W50

Friskis och svettis Helsingborg

04:48:26

115

Quint, Janika

GER

WHK

CrossFit Main-Taunus

04:48:48

116

Sagasser, Doris

GER

W45

100 Marathon Club

04:51:01

117

Wenk, Alexander

GER

M40

 

04:51:11

118

Direk, Kürsat

TUR

M35

 

04:54:11

119

B., Marco

GER

M30

 

04:56:27

120

Christ, Manfred

GER

M60

 

04:57:03

121

Hesse, Thomas

GER

M60

TS Oberroden

04:59:35

122

Åsberg, Stig

SWE

M70

IF Nyland

05:00:12

123

Beidl, Sonja

GER

W45

Sc Steinberg

05:04:23

124

Ott, Axel

GER

M60

LT Kirchheim/Teck

05:04:53

125

Quint, Sonja

GER

W50

 

05:11:21

126

Dr. Esemann, Hauke

GER

M50

Albiger Lauftreff

05:14:41

127

Möhle, Marion

GER

W50

100 MC/ LT Hemsbach

05:15:27

128

T., Ibrahim

GER

 

 

05:15:30

129

Wicher, Normen

GER

M40

JVA Weiterstadt Bediensteter

05:15:31

130

Nuessle, Markus

GER

M45

Team Erdinger Alkoholfrei

05:23:37

131

Lindström, Michael

SWE

M55

Hemfosa Runners

05:26:58

132

Paraniak, Barbro

SWE

W60

Team Skavsåret IF

05:27:22

133

Wiesler, Peter

SUI

M60

 

05:28:45

134

Tragesser, Jens

GER

M45

Team Erdinger Alkoholfrei

05:36:14

135

Sondershausen, Peter

GER

M50

 

05:36:16

136

W., Norbert

GER

 

 

05:45:03

137

Lembke, Ulla

SWE

W55

Team Fakta

05:49:47

 137 st löpare fullföljde loppet, varav 16 st svenskar

 

 

2017-06-08