2017-05-11

Resultat Ungern
 

EMU 6 Day  Race, Balatonfüred, Ungern, 2017-05-04 -- 10
resultat

length:                      1,000 m
direction:                  clockwise
pavement:                100% asphalt
lighting:                    along the entire length of the track
lap counting:             two cip mats on two different points of the track
display of results:      60+" LCD display

Dagar: 4 - 10 maj  2017

Svenskarnas resultat
Johan Steene - seger i herrklassen
Kristina Paltén - trea i damklassen
Kristina, Johan och Janne - tvåa i lag
Johan Steene - svenskt rekord, 870,284 km
Kristina - svenskt rekord, 667,310 km
Janne - personbästa 
 

Bilder

Jan-Erik Rahmström, Kristina Paltén och Christer Svensson
Christer Svensson, Christian Ritella, någon, Ann Ritella
Georg Hällstorp, Christer Svensson och Jan-Erik Rahmström
Johan Steene hyllas efter segern av Kristina Paltén och Jan-Erik Rahmström
Svenska deltagare
 
 
Banan
 
 
Karta
 
Resultat EMU 6 Day  Race, Balatonfüred, Ungern, 2017-05-04 -- 10

plac

pl/K

namn

land

varv

kat

km

full tid

tid/varv

sista

dist

Records

1

1

Johan STEENE

SWE

939

M_40_44

870.284

143:44:47

09:11

13:03

858

 

2

1

Molnár Péter 48h Pb

HUN

909

M_35_39

842.479

143:58:22

09:30

07:24

830

48H PB

3

2

Olivier CHAIGNE

FRA

900

M_35_39

834.138

142:36:51

09:30

14:26

822

 

4

2

Michele NOTARANGELO 48H PB

ITA

886

M_40_44

821.163

143:41:16

09:43

20:16

809

48H PB

5

1

Aidas ARDZIJAUSKAS 48H PB

LTU

876

M_45_49

811.894

138:05:58

09:27

07:15

800

48H PB

6

3

Tomoyuki SASAKI 48H PB

JPN

866

M_35_39

802.626

143:58:03

09:58

10:13

791

48H PB

7

1

Jean - Luis VIDAL 48H PB

FRA

864

M_60_64

800.772

143:59:22

09:59

10:33

789

48H PB

8

1

Silke GIELEN

GER

844

F_55_59

782.236

143:53:19

10:13

21:02

771

 

9

2

Wolfgang SCHWERK

GER

844

M_60_64

782.236

143:59:11

10:14

07:39

771

 

10

3

Robert MIORIN

FRA

803

M_60_64

744.236

143:59:23

10:45

13:54

733

 

11

1

Tina ANDERSEN 48H PB

DEN

799

F_40_44

740.529

143:54:17

10:48

11:01

730

48H PB

12

1

Zygmunt ŁUCZKOWSKI

POL

784

M_65_69

726.627

143:55:18

11:00

11:18

716

 

13

3

Mirsad ABDAKOVIC

BIH

775

M_40_44

718.286

143:56:16

11:08

11:05

708

 

14

1

Keijo IKÄLÄINEN 48H NR-age

FIN

771

M_50_54

714.578

143:46:05

11:11

10:33

704

48H NR-age

15

4

Todor DIMITROV 48H NR-age

BUL

763

M_40_44

707.164

143:18:49

11:16

11:55

697

48H NR-age

16

2

Radi MILEV

BUL

735

M_65_69

681.213

143:50:47

11:44

1:06:28

671

 

17

1

Kristina PALTÉN 48H NR road-age

SWE

720

F_45_49

667.31

143:44:47

11:58

09:57

658

48H NR road-age

18

1

Massimo TALIANI

ITA

707

M_55_59

655.262

143:41:18

12:11

21:02

646

 

19

2

Jan-Erik RAMSTRÖM

SWE

701

M_55_59

649.701

143:44:46

12:18

13:03

640

 

20

2

Christer SVENSSON

SWE

695

M_45_49

644.14

143:53:43

12:25

10:32

635

 

21

3

Jari SOIKKELI

FIN

682

M_45_49

632.091

143:54:22

12:39

11:03

623

 

22

1

Yudith HERNANDEZ 48H NR-age

SWE

678

F_23_34

628.384

143:56:09

12:44

09:25

619

48H NR-age

23

2

LAJKÓ Csaba

HUN

663

M_50_54

614.482

143:54:40

13:01

08:35

606

 

24

1

Claudio VETTORELLO 48H PB

ITA

661

M_30_34

612.628

142:23:26

12:55

26:45

604

48H PB

25

1

Sumie INAGAKI 48H NR-age

JPN

660

F_50_54

611.701

143:56:10

13:05

14:52

603

48H NR-age

26

5

Christian RITELLA

SWE

650

M_40_44

602.433

143:35:54

13:15

15:22

594

 

27

2

Charlotte VASARHELYI

CAN

631

F_40_44

584.823

143:56:10

13:41

09:25

576

 

28

3

Steven BATTLE

GBR

626

M_50_54

580.189

143:54:06

13:47

12:37

572

 

29

1

Edda H. BAUER

GER

620

F_70_74

574.628

143:56:05

13:55

07:33

566

 

30

3

BÖGI Sándor 48H NR road-age

SVK

614

M_65_69

569.067

143:49:29

14:03

13:29

561

48H NR road-age

31

3

Ryszard KAŁACZYŃSKI

POL

609

M_55_59

564.433

143:58:15

14:11

09:07

556

 

32

6

Mika ISSAKAINEN

FIN

606

M_40_44

561.653

143:53:43

14:14

10:32

554

 

33

7

PULA Tamás

HUN

602

M_40_44

557.946

143:53:14

14:20

11:52

550

 

34

4

Bogusław MACIEJEWSKI

POL

578

M_55_59

535.702

143:59:11

14:56

04:42

528

 

35

4

Stefan MACK

GER

575

M_50_54

532.922

143:50:44

15:00

18:27

525

 

36

5

Graeme HARRE 48H NR-age

NZL

571

M_50_54

529.214

143:59:30

15:07

12:35

522

48H NR-age

37

4

Paul VAN HIEL

BEL

570

M_45_49

528.287

143:58:38

15:09

07:59

521

 

38

4

Giuliano PAVAN 48H PB

ITA

569

M_65_69

527.361

143:48:39

15:09

16:43

520

48H PB

39

2

SUSAN BROCKLEBANK 48H NR-age

GBR

565

F_55_59

523.653

143:48:50

15:16

16:19

516

48H NR-age

40

5

SZARVAS Mátyás 48H PB

HUN

556

M_55_59

515.312

143:44:21

15:30

37:30

508

48H PB

41

5

Štefan KRČ

SVK

550

M_65_69

509.751

143:54:23

15:41

25:55

502

 

42

3

Martina HAUSMANN

GER

549

F_55_59

508.824

143:48:54

15:43

11:18

501

 

43

6

Norbert KÜNKEL

GER

549

M_55_59

508.824

143:53:19

15:43

21:02

501

 

44

2

Ragnhild AUDESTAD

NOR

543

F_50_54

503.263

143:48:48

15:53

16:42

496

 

45

8

Bogdan KRAWIEC

POL

541

M_40_44

501.41

143:45:10

15:56

27:19

494

 

46

4

Jaroslav PRÜCKNER

CZE

532

M_60_64

493.068

143:51:59

16:13

11:16

486

 

47

3

Sarah BARNETT

AUS

530

F_40_44

491.215

143:53:32

16:17

12:39

484

 

48

6

Pasi KOSKINEN

FIN

514

M_50_54

476.385

143:57:49

16:48

09:34

469

 

49

5

Giovanni PISCOPO

ITA

512

M_60_64

474.532

143:48:38

16:51

13:32

468

 

50

1

BOZÓ Pál

HUN

508

M_75_79

470.825

143:50:56

16:59

11:24

464

 

51

9

Adrian MACDERMOTT 48H PB

GBR

504

M_40_44

467.117

143:55:42

17:08

05:24

460

48H PB

52

1

Adrian WÄSCHLE 48H PB

SUI

477

M_25_29

442.093

143:42:52

18:04

11:35

436

48H PB

53

5

Peter RABONG

AUT

471

M_45_49

436.532

143:51:14

18:19

11:16

430

 

54

7

Henrik Aarup SVENDSEN 48H PB

DEN

465

M_50_54

430.971

143:54:17

18:34

11:01

425

48H PB

55

6

Petr Prokop TŮMA 48H PB

CZE

459

M_45_49

425.41

143:51:51

18:48

11:12

419

48H PB

56

7

Peter LUDDEN

GER

456

M_55_59

422.63

141:54:32

18:40

11:51

417

 

57

8

Martin FRYER 48H NR road-age

AUS

456

M_55_59

422.63

143:49:32

18:55

10:42

417

48H NR road-age

58

4

Ingrid Marie SAMEIEN

NOR

450

F_55_59

417.069

143:48:48

19:10

16:42

411

48H NR-age

59

7

PELLE László

HUN

442

M_45_49

409.654

143:59:13

19:32

06:00

404

 

60

8

Stefan WÄSCHLE

SUI

440

M_45_49

407.801

143:53:36

19:37

10:43

402

 

61

5

Mireille CORMIER

FRA

436

F_55_59

404.094

143:59:05

19:48

10:35

398

 

62

9

Willem DE RIDDER 48H NR-age

BEL

432

M_55_59

400.386

103:33:06

14:22

09:34

395

48H NR-age

63

10

Tommy SWÄRDH

SWE

401

M_55_59

371.655

143:35:40

21:29

17:42

366

 

64

10

Georg HÄLLSTORP 48H PB

SWE

394

M_40_44

365.167

143:56:02

21:55

09:18

360

48H PB

65

1

Bill HELDENBRAND 48H WR-age

USA

382

M_70_74

354.045

143:56:37

22:36

10:13

349

48H WR-age

66

4

Ann RITELLA

SWE

375

F_40_44

347.558

143:35:42

22:58

17:43

343

 

67

1

DEÁK FERENCNÉ Edit 48H NR-age

HUN

341

F_60_64

316.046

143:58:07

25:19

13:45

311

48H NR-age

68

3

Deborah LYNEEL 48H NR-age

BEL

327

F_50_54

303.07

143:58:38

26:25

07:57

299

48H NR-age

69

9

Johan VAN DER MERWE

RSA

306

M_45_49

283.607

47:09:43

09:14

12:35

279

 

70

2

Emma JOHNS 48H NR-age

NZL

291

F_23_34

269.705

143:59:29

29:41

12:34

266

48H NR-age

71

4

KERESZTES György 48H PB

HUN

242

M_35_39

224.29

143:52:12

35:40

11:23

221

48H PB

72

11

Aku KOPAKKALA

FIN

237

M_55_59

219.656

56:56:11

14:24

08:11

216

 

73

2

Don WINKLEY

USA

219

M_75_79

202.974

97:11:17

26:37

14:40

200

 

74

6

Keith SULLIVAN 48H PB

AUS

100

M_65_69

92.682

18:32:00

11:07

32:48

91

48H PB


73 st löpare fullföljde loppet, varav 8 st svenskar