2017-10-16

Resultat Ungern
 

Budapest marathon, 2017-10-15
resultat
 
 
 

Bilder
foto MarathonGuiderna

Före loppet fick Jan Paraniak ett Specialpris
 
Christina Kopperud med sin medalj
 
 
 

Banskiss

 


 

Resultat Budapest marathon, 2017-10-15

 

plac

 namn

född

Klubb

postort

tid

kvinnor

1

Tünde Szabó

1989

Hun

 

02:42:47

 

46

Andrea Thomasson

1983

Lidköpings Vsk

Lidköping

03:25:33

 

120

Ulrika Larsson

1975

Lidköpings Vsk

Lidköping

03:41:42

 

186

Mette Synnerstrom

1971

SkiløPerne

Ski

03:50:30

 

227

Helena Nordh

1969

 

Västerĺs

03:54:06

 

230

Agneta Björkman

1965

Lidköpings Vsk

Lidköping

03:54:16

 

346

Annie Osterstrom

1974

 

Askim

04:05:43

 

347

Jenny Andersson

1975

 

Strängnäs

04:05:44

 

351

Jannica Aspemalm

1981

 

Boden

04:06:08

 

480

Anna Lithander

1960

 

Fjällbacka

04:13:55

 

553

Inessa Bjartmar

1992

 

Lomma

04:19:17

 

638

Sara Thorold

1990

 

Malmö

04:24:12

 

673

Linnea Nordvall

1991

 

Göteborg

04:25:59

 

696

Anette Bernhed

1965

Härryda Kommun

Mölnlycke

04:27:28

 

730

Komaromi Anikó

1977

 

Kimstad

04:29:10

 

798

Daniela Backlund

1991

 

Hindĺs

04:34:51

 

817

Pernilla Sjöholm

1971

Torslanda IK

Torslanda

04:36:28

 

825

Anna Tigereberg

1978

 

Lidköping

04:37:11

 

877

Miranda Björnsson Wikström

1990

 

Gothenburg

04:40:45

 

967

Nina Svensson

1978

 

Norrkoping

04:46:50

 

1081

Catharina Henriksson

1969

Friskis Kristianstad

Perstorp

04:56:03

 

1104

Louise Lund

1988

 

Malmö

04:57:33

 

1107

Irén Johanna Szep

1995

 

Budapest

04:58:00

 

1109

Regina Sipos

1974

 

Stockholm

04:58:08

 

1112

Anna Ahrenfelt

1974

 

Trĺngsund

04:58:10

 

1134

Elin Willén

1985

 

Norrkoping

04:59:30

 

1216

Alice Thuresson

1994

 

Ĺsa

05:11:47

 

1265

Barbro Paraniak

1956

Team Marathonguidema

Huddinge

05:18:37

 

1306

Caroline Edlund

1969

 

Vallentuna

05:26:41

 

1347

Christina Kopperud

1963

Lidköpings Vsk

Götene

05:35:45

 

1349

Iris Karlsson

1948

 

Slöinge

05:35:50

 

 

  

 

 

 

 

män

1

Józsa Gábor

1983

Hun

Budapest

02:20:21

 

102

Rodney Hundermark

1969

Nora IFK

Gyttorp

03:01:33

 

253

Stefan Widell

1974

 

Borĺs

03:14:47

 

305

Ola Sjöholm

1970

Torslanda IK

Torslanda

03:17:43

 

354

Henrik Johansson

1965

Lidköpings Vsk

Lidköping

03:20:06

 

441

Erik Froste

1967

Strängnäs Löparklubb

Strängnäs

03:24:26

 

444

Staffan Nilson

1976

Pingis Västernorrland

Sundsvall

03:24:29

 

451

Ali Mohammed

1985

 

Göteborg

03:24:41

 

457

Andreas Nygren

1975

 

Borĺs

03:24:53

 

464

Jan-Aake Vesterlund

1964

Pic

Romakloster

03:25:09

 

555

Kjell Andersson

1961

Lidköpings Vsk

Lidköping

03:28:27

 

631

Erik dr. Lithander

1974

 

Bristol

03:31:33

 

659

Ralph Johansson

1960

Strömstad Löparklubb

Brastad

03:32:51

 

680

Johan Linden

1976

 

V Frolunda

03:33:40

 

766

Jonas Svensson

1964

Pic

Visby

03:36:58

 

811

Per Stromberg

1967

 

Gothenburg

03:38:30

 

817

Niklas Holth

1981

Lidköpings Vsk

Lidköping

03:38:38

 

852

Niklas Björklund

1988

Karslund If

Örebro

03:39:57

 

876

Claes Danielsson

1971

 

Västerĺs

03:40:37

 

913

Samuel Lindholm

1983

 

Skövde

03:41:35

 

984

Fredrik Dalengard

1983

Wicked Wednesday

Mölndal

03:43:25

 

1029

Anders Mixe

1977

Öckerö Motionsklubb

Ockero

03:44:34

 

1033

Fredrik Viding

1975

Elmhults Sport Club

Älmhult

03:44:46

 

1065

Thomas Eklund

1974

 

Borlänge

03:45:37

 

1113

Kent Hansson

1964

Strömstad Löparklubb

Strömstad

03:47:02

 

1145

Micael Sundgren

1961

 

Gothenburg

03:48:00

 

1153

Christer Oster

1956

Hasselby Sportklubb

Hasselby

03:48:18

 

1202

Adrian dr. Thuresson

1990

 

Gothenburg

03:49:14

 

1208

Michael Augustsson

1964

Viggan Runners

Munsö

03:49:19

 

1217

Peter Carrefors

1973

Falkenberg

Falkenberg

03:49:37

 

1280

Sebastian Lund

1991

Strängnäs Löparklubb

Strängnäs

03:51:31

 

1374

Johan Wedin

1991

If Hagen

Skövde

03:53:38

 

1401

Olsson Hans

1964

Lidköpings Vsk

Källby

03:54:16

 

1449

Urban Nordström

1964

Torslunda Runners

Fjärdhundra

03:55:06

 

1533

Willy Svedholm

1976

Öckerö Motionsklubb

Ockero

03:57:05

 

1584

Thomas Silbersky

1965

Viggan Runners

Stockholm

03:57:55

 

1663

Carl Bjartmar

1963

 

Lomma

03:59:05

 

1906

Kenneth Backstrom

1970

Strangnas LK

Strangnas

04:05:43

 

1934

Bengt Persson

1959

 

Gĺnghester

04:06:25

 

1952

Fredrik Bylerius

1972

Lidköpings Vsk

Lidköping

04:06:58

 

1973

Annika Ottosson

1964

Lidköpings Vsk

Källby

04:07:24

 

2085

Pasi Valjus

1971

 

Lidingö

04:10:24

 

2206

Niklas Fredlund

1965

Team Ultrasweden Lk

Floda

04:13:40

 

2307

Per Osterstrom

1974

 

Askim

04:16:06

 

2626

Owe Nilsson

1972

Bmf

Borlänge

04:25:24

 

2645

Lars Albert Ahlström

1972

 

 

04:25:52

 

2668

Urban Larsson

1962

Lidköpings Vsk

Lidköping

04:26:30

 

2669

Lars-Erik Glarbjerg

1963

Dantes LK

Gothenburg

04:26:32

 

2715

Andreas Tigerberg

1977

Lidköpings Vsk

Lidkoping

04:27:25

 

2951

Magnus Öberg Bernhed

1967

Sävedalens AIK

Mölnlycke

04:34:07

 

2953

Per Söder

1975

 

Mariestad

04:34:08

 

2983

Jörgen Nilsson

1950

Team Marathonguidema

Hisingkärra

04:35:13

 

3048

Jan Sjölund

1963

Viggan Runners

Täby

04:37:46

 

3101

Göran Johansson

1957

Sok Knallen

Målsryd

04:39:18

 

3105

Lars Wahlqvist

1956

Hestra IF

Fristad

04:39:22

 

3343

Nicholas Rendik

1975

 

Stockholm

04:48:51

 

3478

Jan Paraniak

1950

Team Marathonguidema

Huddinge

04:54:11

 

3782

Niklas Holmqvist

1964

Lidköpings Vsk

Lidköping

05:13:16

 

3848

Michael dr. Sundstrom

1963

 

Stockholm

05:18:37

 

3948

Anders dr. Jelander

1964

-

perstorp

05:27:02

3.955 st löpare fullföljde loppet , varav 89 st svenskar