2017-10-12

Resultat USA

Chicago marathon, 2017-10-07
resultat

Start: kl 7:30 Grant Park, Chicago

Chicago Marathon 40års jubilerade och överraskade oss löpare med "supervärme"
+27 i ett fantastiskt arrangemang. Väldigt nöjd med 4.22.19 och dagarna här i fin stad!
/Ola Bryngelson

 

Bilder
foto Ola Bryngelson

Ola Bryngelson med medaljen
Jean Baptiste, grundaren av Chicago, läs mer!
 
 
Video
d
 
Banan
 
 

 

Resultat Chicago marathon, 2017-10-07

plac

pl/gen

pl/klass

namn

postadr

klas

ålder

tid

1

1

1

Galen Rupp

USA, Portland, OR

30-15

31

2.09.20

114

104

19

Mathias Osmark

Nacka

35-39

35

2:36:57

260

227

73

Kjell Maximilian Osborn

Vällingby

25-29

25

2:46:25

336

290

34

Erik Aschan

Bromma

40-44

42

2:49:12

350

304

16

Johan Ewald

Malmö

45-49

47

2:49:33

738

657

121

Daniel Hagerlof

Gothenburg

40-44

43

2:58:13

1173

1044

85

Roger Altgenug

Sundbyberg

45-49

47

3:04:18

1269

1129

96

Robert Fogelkvist

Motala

45-49

47

3:05:18

1336

1185

242

Fredrik Zeitelberg

Motala

35-39

39

3:06:15

1497

1327

241

Christofer Olsson

Bromma

25-29

29

3:08:06

2680

2315

143

Thomas Svanstrom

Lidköping

50-54

50

3:19:38

2690

2321

283

Jens Kaijser

Obersulm

45-49

46

3:19:45

2811

2422

148

Tomas Eriksson

Umea

50-54

54

3:20:43

3112

2660

514

Robert Thoren

Lekeryd

40-44

41

3:23:00

3295

2808

196

Pasi Salonen

Köping

50-54

51

3:24:22

3317

2824

377

Per-Gunnar Berntsson

Bjarred

45-49

49

3:24:31

4133

3412

637

Magnus Hansson

Landskrona

40-44

41

3:29:27

4288

3518

657

Herman Peterson

Hägersten

40-44

42

3:30:21

4683

902

193

Camilla Dexius

Taby, Stockholm

35-39

37

3:32:39

4684

3782

296

Andreas Bohlin

Taby

50-54

53

3:32:39

4988

1015

72

Asa Bäck

Köping

45-49

45

3:34:25

5482

1191

163

Tanja Isaksson

Täby

40-44

43

3:37:01

5569

4352

598

Niclas Gustafsson

Stockholm, TABY

45-49

48

3:37:28

5893

4559

130

Gunnar Engblom

Miraflores, Lima

55-59

57

3:39:13

6408

4903

7

Leif Klingborg

Nacka,

65-69

65

3:41:51

6432

4917

918

Nils Eng

Enskede

40-44

41

3:42:00

6584

5017

1025

Dan Sigvardsson

Oslo

35-39

39

3:42:49

6786

5143

966

Peter Lind

Solna

40-44

40

3:43:51

7390

5519

1029

Johan Palm

Linkoping

40-44

44

3:46:38

7802

5788

762

Emil Ericson

Chicago, IL

25-29

26

3:48:28

8048

5935

833

Stefan Asp

Norrkoping

45-49

47

3:49:34

8215

6051

1211

Johan Paulsen

Sundbyberg

35-39

37

3:50:13

8937

6502

1287

Tobias Liljedahl

Eskilstuna

35-39

36

3:53:16

9239

2546

238

Librada Söderman Pettersson

Årsta

45-49

46

3:54:29

9469

2650

246

Nina Emilsson

Varberg

45-49

46

3:55:18

9785

7021

94

Ulf Janzon

Täby

60-64

61

3:56:18

9851

7065

1338

Peter Svedberg

Wien, WIEN

40-44

40

3:56:31

10470

3040

469

Erika Lokander

Austin, TX

40-44

40

3:58:27

10683

7566

1094

Mattias Bryneson

Bangkok

45-49

48

3:59:07

11059

7803

1126

Tobias Rindevall

Tumba

45-49

46

4:00:22

11905

8265

1519

Tobias Wulff

Malmo

40-44

43

4:03:45

12255

8464

348

Erik Lundbom

Johanneshov

55-59

56

4:05:13

12784

8754

1273

Beniam Mammo

Hässelby

45-49

47

4:07:22

13622

4413

433

Marie-Magdalen Nyberg Rosloniec

Solna

45-49

46

4:10:41

13773

4491

698

Heidi Stensmyren

Stocksund

40-44

44

4:11:14

14650

4908

488

Cecilia Rohdin

Täby

45-49

48

4:14:44

15741

10328

1886

Marcus Nilsson

Toronto, ON

40-44

40

4:19:12

15820

10370

468

Kenneth Eliasson

Tyreso,

55-59

56

4:19:28

15937

10432

1902

Allan Orheden

Höör

40-44

42

4:19:54

16546

10763

1592

Andreas Kvarnbrink

Umea

45-49

46

4:22:05

16615

10801

59

Ola Bryngelson

Stockholm

65-69

68

4:22:19

16736

10869

2010

Johan Jonsson

Yonkers, NY

35-39

39

4:22:46

17041

11016

1637

Erik Göransson

Johnson City, TN

45-49

45

4:23:52

17154

11076

1651

Joacim Sandqvist

Linköping

45-49

47

4:24:18

17181

6090

1135

Magdalena Hogberg

Stockholm

30-34

34

4:24:25

17255

11123

2020

Edgard George

Vallentuna

40-44

40

4:24:42

17317

6163

123

Agneta Candell

Helsingborg

55-59

58

4:24:56

17950

11475

1712

Jonas Svensson

Uppsala

45-49

48

4:27:19

17951

6476

1234

Malin Svensson

Fristad

35-39

39

4:27:20

18510

6743

1393

Sofia Eriksson

Stockholm

25-29

26

4:29:28

18671

11844

1773

Peder Svenby

Lidingo

45-49

45

4:30:00

19203

7095

412

Susanne Sjöstrom

Lidingö

50-54

50

4:32:02

19685

12343

1898

Willy Rudman

Gothenburg

30-34

32

4:33:47

20796

7942

52

Pia Linton Dahlof

Hovas

60-64

61

4:37:58

21482

13191

2385

Anders Lindgren

Solna

35-39

39

4:40:27

21640

8379

873

Marcel Elzerqvist

Hovas

45-49

49

4:41:02

22465

8805

1421

Magda Von Roth

Chicago, IL

40-44

41

4:44:04

22569

8858

1633

Madelene Welander

Kvanum

35-39

35

4:44:26

23117

13986

2484

Jonas Bergman

Haverdal

40-44

44

4:46:28

23197

14024

1374

Tim Hansen

Djursholm

50-54

53

4:46:43

23392

14110

23

Björn Porserud

Solna

70-74

70

4:47:30

23498

14156

725

Hakan Hanning

Stockholm

55-59

59

4:47:52

24155

14481

2187

Bengt Hildebrand

Stockholm

45-49

48

4:50:15

24214

14510

2192

Joachim Andreasson

Linköping

45-49

49

4:50:28

24489

14624

1437

Hakan Johansson

Lund

50-54

54

4:51:30

25682

10506

671

Catharina Johansson

Lund

50-54

50

4:55:45

25966

10661

1891

Angelica Diehn

Stockholm

30-34

34

4:56:43

26403

10897

2157

Marie Hedstrom

Sandviken

25-29

27

4:58:09

26582

11003

2004

Jessica Gothberg

Bexleyheath, KENT

35-39

38

4:58:40

27619

11548

94

Eva Porserud

Solna

60-64

63

5:02:50

27837

11661

811

Olivia Kullberg

Lund

20-24

21

5:03:44

28397

16441

2500

Peter Larsson

Kinna

45-49

45

5:06:05

30405

17367

2619

Michael Karlsson

Philadelphia, PA

30-34

31

5:15:19

30520

17413

960

Anders Braathen

Tyreso

55-59

55

5:15:42

31453

17830

1791

Jorgen Lindquist

Falsterbo

50-54

52

5:20:07

31653

13732

2236

Lina Gregersdotter

Linköping

40-44

40

5:21:09

31654

17922

2700

Joakim Akesson

Linköping

30-34

33

5:21:10

32436

18273

1849

Mats Calla

Umea

50-54

53

5:24:47

32525

18317

3128

Henrik Larsson

Jersey City, NJ

40-44

41

5:25:14

33903

14987

34

Anna Kristina Hedstrom

Hedemora

65-69

66

5:32:09

34183

15144

2628

Charlotta Westerberg

Helsingborg

30-34

32

5:33:40

36265

19881

3022

Christian Frisk

Vellinge

45-49

47

5:45:48

36301

19896

2022

Mikael Borslov

Haverdal

50-54

51

5:46:04

36609

20013

3396

Fredrik Wall

Hoffman Estates, IL

40-44

42

5:47:42

37413

17082

200

Birgitta Andersson

Knäred

60-64

63

5:52:43

38512

20784

600

Lars Rosdahl

Smygehamn

60-64

62

6:00:04

39170

21028

2386

Johan Liefvergren

Södertälje

25-29

25

6:05:27

39823

18549

1313

Shamala Samuelsson

Sollentuna

50-54

52

6:11:27

40216

18780

632

Monica Hansen

Djursholm

55-59

56

6:15:00

43177

22459

82

Stig Gunnarsson Hedström

Hedemora

70-74

71

6:56:11

44.257 st löpare fullföljde loppet, varav 101 st svenskar