2017-08-07
Resultat VM

VM marathon, London, England, 2017-08-06
resultat herrar - damer

Start: män kl 102:48:39 och damer 14.00

Mikael Ekvall kom in på 32:a plats och fick tiden 2:18:12, Daniel Nilsson kom in på 52:e plats med tiden 2:22:53.
Lisa RIng sprang in på 60:e plats på tiden 2:48:39

Bana: 4 varv med start och mål vid Tower Bridge 

David Nilsson sprang VM i marathon i London. David öppnade bra och passerade halva loppet på 1:07.53 men fick det tyvärr tuffare på andra halvan och fick kämpa sista 5km. Davids tid i mål blev 2:22.53 vilket räckte till en 52:a plats av 100 deltagare.

 

 

Se samtliga segrare i VM    

Se alla svenska deltagare i VM    

 

Bilder

Starten vid Tower Bridge

Världsmästaren i marathon, Geoffrey Kipkorir Kirui, Kenya

David Nilsson ute på banan, foto Högby IF/Carl-Gustaf Nilsson

David Nilsson, Högby IF, och Mikael Ekwall, Strömstad LK, foto Högby IF/Carl-Gustaf Nilsson

 

Banan

Start  och mål vid Tower Bridge, Banan är drygt 10 km och löparna springer 4 varv

 

Se banan

 
 

      Resultat VM marathon, London, England, herrar, 2017-08-21

Plac

Namn

Lnad

tid

1

Geoffrey Kipkorir Kirui

KEN

2:08:27

2

Tamirat TOLA

ETH

2:09:49

3

Alphonce Felix Simbu

TAN

2:09:51

4

Callum HAWKINS

GBR

2:10:17

5

Daniele MEUCCI

ITA

2:10:56

6

Gideon Kipkemoi Kipketer

KEN

2:10:56

7

Yohanes GHEBREGERGIS

ERI

2:12:07

8

Daniel Kinyua Wanjiru

KEN

2:12:16

9

Yuki KAWAUCHI

JPN

2:12:19

10

Kentaro NAKAMOTO

JPN

2:12:41

11

Munyo Solomon Mutai

UGA

2:13:29

12

Ezekiel JAFARY

TAN

2:14:05

13

Abdi Hakin Ulad

DEN

2:14:22

14

Kaan Kigen Ozbilen

TUR

2:14:29

15

Shumi DECHASA

BRN

2:15:08

16

Elkanah KIBET

USA

2:15:14

17

Javier GUERRA

ESP

2:15:22

18

Ihor OLEFIRENKO

UKR

2:15:34

19

Tsegaye MEKONNEN

ETH

2:15:36

20

Ernesto Andrés Zamora

URU

2:16:00

21

Desmond MOKGOBU

RSA

2:16:14

22

Mick CLOHISSEY

IRL

2:16:21

23

Valentin PFEIL

AUT

2:16:28

24

Remigijus KANCYS

LTU

2:16:34

25

Derlys AYALA

PAR

2:16:37

26

Hiroto INOUE

JPN

2:16:54

27

Ihor RUSS

UKR

2:17:01

28

Thonakal GOPI

IND

2:17:13

29

Mert GIRMALEGESSE

TUR

2:17:36

30

Mohamed Reda El Aaraby

MAR

2:17:50

31

Andrew DAVIES

GBR

2:17:59

32

Mikael EKVALL

SWE

2:18:12

33

Pardon NDHLOVU

ZIM

2:18:37

34

Munkhbayar NARANDULAM

MGL

2:18:42

35

Namupala REONARD

NAM

2:18:51

36

Yuriy RUSYUK

UKR

2:18:54

37

Paulus IIYAMBO

NAM

2:19:45

38

Stephno Gwandu Huche

TAN

2:20:05

39

Josh GRIFFITHS

GBR

2:20:06

40

Tiidrek NURME

EST

2:20:41

41

Ghebrezgiabhier KIBROM

ERI

2:21:22

42

Robert CURTIS

USA

2:21:22

43

Robert CHEMONGES

UGA

2:21:24

44

Happy NDACHA MCHELENJE

MAW

2:21:39

45

Jack COLREAVY

AUS

2:21:44

46

Byambajav TSEVEENRAVDAN

MGL

2:21:48

47

Millen MATENDE

ZIM

2:21:52

48

Ser-Od Bat-Ochir

MGL

2:21:55

49

Leslie ENCINA

CHI

2:22:10

50

Hassan CHANI

BRN

2:22:19

51

Ignas BRASEVICIUS

LTU

2:22:20

52

David NILSSON

SWE

2:22:53

53

Roman FOSTI

EST

2:23:28

54

Thomas TOTH

CAN

2:23:47

55

Manuel CABRERA

CHI

2:24:08

56

Daviti KHARAZISHVILI

GEO

2:24:24

57

Segundo JAMI

ECU

2:24:28

58

José Amado García

GUA

2:25:03

59

Hyosu KIM

KOR

2:25:08

60

Brad MILOSEVIC

AUS

2:25:14

61

David CARVER

MRI

2:25:45

62

Girmaw AMARE

ISR

2:26:37

63

Sean HEHIR

IRL

2:27:33

64

Seungyeop YU

KOR

2:29:06

65

Kwangsik SHIN

KOR

2:29:52

66

Rok PUHAR

SLO

2:33:12

67

Juan Carlos Trujillo

GUA

2:33:42

68

Luis Alberto Orta

VEN

2:33:42

69

Luis Carlos Rivero

GUA

2:41:39

70

Ricardo RAMOS

MEX

2:41:50

71

Abraham NIYONKURU

BDI

2:42:27

 
 

 

Resultat VM marathon, London, England, damer, 2017-08-06

Bilder

Löparna passerar Towern
Damsegrarinnan Rose Chelimo(2:27:11), Bahrain,  går in mål
 
 

Resultat, VM marathon, London, England, damer, 2017-08-06

 

plac

namn

land

tid

1

Rose CHELIMO

BRN

2:27:11

2

Edna Ngeringwony KIPLAGAT

KEN

2:27:18

3

Amy CRAGG

USA

2:27:18

4

Flomena Cheyech DANIEL

KEN

2:27:21

5

Shure DEMISE

ETH

2:27:58

6

Eunice Jepkirui KIRWA

BRN

2:28:17

7

Helah Jelagat KIPROP

KEN

2:28:19

8

Mare DIBABA

ETH

2:28:49

9

Jessica TRENGOVE

AUS

2:28:59

10

Berhane DIBABA

ETH

2:29:01

11

Serena BURLA

USA

2:29:32

12

Aselefech MERGIA

ETH

2:29:43

13

Charlotte PURDUE

GBR

2:29:48

14

Eva VRABCOVÁ NÝVLTOVÁ

CZE

2:29:56

15

Hye-Gyong KIM

PRK

2:30:29

16

Mao KIYOTA

JPN

2:30:36

17

Yuka ANDO

JPN

2:31:31

18

Alyson DIXON

GBR

2:31:36

19

Helalia JOHANNES

NAM

2:32:01

20

Sinead DIVER

AUS

2:33:26

21

Marta ESTEBAN

ESP

2:33:37

22

Fate TOLA

GER

2:33:39

23

Izabela TRZASKALSKA

POL

2:35:03

24

Milly CLARK

AUS

2:35:27

25

Anne-Mari HYRYLÄINEN

FIN

2:35:33

26

Inés MELCHOR

PER

2:35:34

27

Risa SHIGETOMO

JPN

2:36:03

28

Filomena COSTA

POR

2:36:42

29

Un-Ok JO

PRK

2:36:46

30

Beata NAIGAMBO

NAM

2:37:24

31

Ilona MARHELE

LAT

2:37:40

32

Rosa CHACHA

ECU

2:37:50

33

Claire MCCARTHY

IRL

2:38:26

34

Kyunghee LIM

KOR

2:38:38

35

Dagmara HANDZLIK

CYP

2:38:52

36

Katarzyna KOWALSKA

POL

2:39:39

37

Lindsay FLANAGAN

USA

2:39:47

38

Seongeun KIM

KOR

2:39:52

39

Katharina HEINIG

GER

2:39:59

40

Mapaseka MAKHANYA

RSA

2:40:15

41

Lornah Chemtai KORLIMA

ISR

2:40:22

42

Viktoriia POLIUDINA

KGZ

2:40:28

43

Tracy BARLOW

GBR

2:41:03

44

Darya MYKHAYLOVA

UKR

2:41:29

45

Vaida ŽUSINAITE

LTU

2:41:44

46

Paula GONZÁLEZ

ESP

2:42:47

47

Rutendo Joan NYAHORA

ZIM

2:42:53

48

Tetyana VERNYHOR

UKR

2:43:12

49

Wilma ARIZAPANA

PER

2:43:13

50

Lavinia HAITOPE

NAM

2:44:02

51

Tarah KORIR

CAN

2:44:30

52

Khishigsaikhan GALBADRAKH

MGL

2:44:48

53

Anita KAŽEMAKA

LAT

2:44:49

54

Kyungsun CHOI

KOR

2:45:46

55

Dailín BELMONTE

CUB

2:46:15

56

Sara RAMADHANI

TAN

2:46:23

57

Bojana BJELJAC

CRO

2:46:46

58

Munkhzaya BAYARTSOGT

MGL

2:46:59

59

Jenna Leigh CHALLENOR

RSA

2:47:22

60

Lisa RING

SWE

2:48:39

61

Carmen TOAQUIZA

ECU

2:48:45

62

Rosa GODOY

ARG

2:49:30

63

Maor TIYOURI

ISR

2:49:45

64

Monika ATHARE

IND

2:49:54

65

Qinghong LIU

CHN

2:52:21

66

Iuliia ANDREEVA

KGZ

2:53:17

67

Liliana Maria DRAGOMIR

ROU

2:53:30

68

Mayada SAYYAD

PLE

2:54:58

69

Matea MATOSEVIC

CRO

2:55:06

70

Dayna PIDHORESKY

CAN

2:56:15

71

Gloria PRIVILÉTZIO

GRE

2:57:06

72

Angela BRITO

ECU

2:58:21

73

Yelena NANAZIASHVILI

KAZ

2:58:32

74

Fortunate CHIDZIVO

ZIM

2:58:51

75

Teodora SIMOVIC

SRB

2:59:01

76

Nikolina STEPAN

CRO

2:59:43

77

Maria Grazzia BIANCHI

VEN

3:04:11

78

Marisa CASANUEVA

ESP

3:05:00